Čím topí a na co jezdí Češi: Stát zahájil hromadný průzkum

Kristýna Zemanová
7. 7. 2015 16:26
Šetření Českého statistického úřadu o spotřebě paliv a energií v českých domácnostech potrvá do 15. ledna 2016.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Český statistický úřad zahájil šetření Energo 2015, ve kterém bude zhruba 20 tisíc českých domácností odpovídat na otázky ohledně spotřeby paliv a energií. Výsledky úřad zveřejní na podzim příštího roku.

Zjišťovat se například bude, čím lidé vytápí své domy, kolik benzínu či nafty projezdí nebo jak účinné jsou jejich spotřebiče. Polovinu domácností vybere Český statistický úřad náhodně z registru, zbytek budou tvořit pravidelní respondenti. „Lidé mohou účast odmítnout, nicméně jejich aktivní zapojení umožní získat řadu důležitých informací, které bohužel nelze zjistit jiným způsobem,“ uvedla mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

Získaná data by měla pomoct při určování energetické a dotační politiky země. K dispozici bude i srovnání s ostatními státy, jelikož podobné průzkumy probíhají i v jiných evropských zemích. Výsledky bude mít k dispozici i veřejnost. Bude si tak moci porovnat svou spotřebu se spotřebou domácností žijících v podobně velkém domě či bytě. Do výběru budou zahrnuty městská i venkovská obydlí z celé České republiky.

Podobnou studii Český statistický úřad naposledy prováděl v roce 2004. V té době z ní vyplynulo, že Češi průměrně za rok utratí za energie 25,5 tisíce korun. Současné šetření se uskuteční na popud Evropské unie a podle Báčové nebude rozpočet úřadu nijak zvlášť zatěžovat. "Avizované šetření je mimořádné co do očekávaných výsledků, nikoliv však s ohledem na jeho průběh, rozsah či náklady," řekla.

 

Právě se děje

Další zprávy