Chtěl se stát superhrdinou a přemýšlel, že zabije rodiče. Dahlgrena u soudu rozebrala znalkyně

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 19. 7. 2016 11:18
U brněnského krajského soudu pokračuje líčení s Američanem Kevinem Dahlgrenem. Obžaloba ho viní, že před třemi lety brutálně zavraždil čtyři své příbuzné v Brně-Ivanovicích, u kterých tehdy bydlel. Za to mu hrozí až doživotí. Jeho osobnost u soudu rozebrala psycholožka Beata Nour Mohammadi. Ta u soudu řekla, že Dahlgren od dětství bojoval s úzkostmi a frustracemi, jeho osobnost je vysoce narušená. Dahlgren ještě v Americe přemýšlel, že zabije své rodiče nebo odjede do Afriky vraždit pytláky; jednou se dokonce vydal vraždit drogové dealery, žádné ale nenašel.
Američan Kevin Dahlgren u brněnského krajského soudu.
Američan Kevin Dahlgren u brněnského krajského soudu. | Foto: ČTK

Brno – Provázely ho temné myšlenky a přemýšlel o tom, že se stane sériovým vrahem z hororu. Američan Kevin Dahlgren si u brněnského krajského soudu vyslechl posudek psycholožky, která rozebrala jeho osobnost.

Líčení, které pokračuje druhým blokem, přihlíželo v soudní síni asi šedesát lidí. Dahlgren čelí obžalobě, že před třemi lety v Brně brutálně vyvraždil rodinu svých příbuzných, u kterých tehdy bydlel.

Dahlgrena podle psycholožky Beaty Nour Mohammadi provázely úzkosti už od dětství. „Obával se, že ho zabijí postavy z hororu, že na něj vylezou vrahové ze skříně,“ řekla. Se svými myšlenkami bojoval tak, že si vymyslel plán, že bude nejhorší ze všech, aby se nemusel ostatních bát.

„Chtěl se stát velkým negativním hrdinou. Bylo mu navrženo, aby začal brát léky, ale odmítl to, protože si chce se svými problémy bojovat sám,“ vylíčila Mohammadi. Znalkyni se ve vazební věznici dokonce svěřil, že přemýšlel o vraždě svých rodičů.

V době, kdy chtěl odjet zabíjet pytláky do Afriky, ho pozvala rodina, kterou později zavraždil. Dahlgren už v letadle cítil své úzkosti, přesto byl na začátku pobytu v Česku šťastný – ocitl se v centru pozornosti. Pak se mu ale stavy vrátily. Bál se, že selže. „Nedokázal se adaptovat, najít si práci, byl vysoce frustrovaný,“ dodala Mohammadi.

Znalkyně předsedovi senátu Michalu Zámečníkovi popsala situaci, kdy ještě v Americe jednou vzal z domu všechny zbraně a šel hledat drogové dealery, které chtěl zabít. Tehdy Dahlgren bral drogy. „Naštěstí žádné nenašel,“ konstatovala znalkyně.

V Brně ho začaly svírat frustrace, se kterými od mládí bojoval. „Odhodlal se k činu. Byla to potřeba katarze z velkého vnitřního napětí. Potom se uklidnil a odjíždí domů,“ řekla Mohammadi s tím, že je pro něj resocializace „velmi nutná a podstatná.“ Podle ní je možné, že by se u něj silně agresivní tendence mohly opakovat.

U soudu rovněž přednášela znalecký posudek znalkyně v oboru genetika a forenzní statistika Anastassiya Zidkova. Uvedla, že některé stopy na místě činu se shodují s genetickým materiálem Kevina Dahlgrena, případně dalších obyvatel domu. Její posudek nasvědčuje tomu, že v době vražd byli v domě jen Dahlgren a jeho příbuzní.

V cele v bohunické vazební věznici se letos na jaře jednou sebepoškozoval holicím strojkem. Vězeňská stráž ho musela zpacifikovat. Dahlgren své chování odůvodnil tak, že se snažil vybít si frustraci, ale že se nechtěl zabít. „Řekl, že se to už nebude opakovat,“ přečetl zprávu věznice soudce Michal Zámečník.

Vypovídala i Jindřiška Überhoberová, známá jedné zavražděné. „Pokoušela jsem se jí několikrát volat. Byla ale nedostupná,“ řekla soudu.

Psychické problémy má, za činy je ale odpovědný

Obžaloba Američana viní z čtyřnásobné vraždy v rodinném domě v Brně-Ivanovicích. Podle státní zástupkyně před třemi lety zabil čtyři své příbuzné - sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny, u kterých bydlel. V Česku se chtěl živit jako učitel angličtiny.

Soudní líčení s prvním Američanem v historii, kterého vydaly Spojené státy do Česka, začalo na konci května a pokračuje v úterý a ve středu. Při prvním dvoudenním bloku hlavního líčení vypovídala řada svědků, sousedé, uklízečka, pošťačka i přítelkyně jednoho ze zavražděných mladíků.

V květnu u krajského soudu v Brně také od psychiatričky zaznělo, že se u Dahlgrena od mládí začaly projevovat psychické problémy. Podle psychiatričky trpí smíšenou poruchou osobnosti, která v něm vyvolává nebývalou agresivitu. Při dlouhých rozhovorech se jí Dahlgren svěřil, že ho poháněl vnitřní hlas – nejdřív mu říkal, že má jakési poslání. Soudní znalkyně ovšem konstatovala, že byl v době vražd za svoje chování odpovědný.

Vypovídali také patologové, kteří popsali brutalitu a mnohočetnost zranění zavražděných. Sexuolog Jaroslav Zvěřina, jehož posudek se u soudu četl, u Dahlgrena nezjistil sadismus, ale zájem o sexuálně agresivní a sadomasochistická témata. Američan zatím vypovídat odmítl, v závěru prvního bloku líčení se ale krátce vyjádřil k posudku psychiatričky, která řekla, že měl pocit, že selhává. Ptal se jí, jak a proč selhával.

Dahlgren podle obžaloby zavraždil své příbuzné, v domě založil požár a pokusil se oběti spálit. Sousedi si všimli dýmu vycházejícího z garáže a zavolali hasiče, kteří našli čtyři těla. V tu chvíli se již Dahlgren vracel letadlem přes Vídeň do USA.

Po přistání jej ještě na letišti zadržela americká policie. Na sobě měl stejné oblečení, ve kterém uprchl z Brna. FBI na něm našla stopy krve obětí. Policie v minulosti opakovaně sdělila, že má dost jednoznačných důkazů, které prokazují Dahlgrenovu vinu.

Američan je od loňského srpna v Brně ve vazbě. Spojené státy jej po vleklých diplomatických jednáních vydaly k trestnímu stíhání do Česka. Pokud soud Dahlgrena uzná vinným, potrestá ho pravděpodobně nejvyšším trestem – doživotím.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy