Chovanec chce zdrogovaným řidičům zabavovat jejich auta

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
12. 5. 2014 17:53
Ministr vnitra má v plánu přitvrdit v boji s řidiči, kteří řídí pod vlivem drog: kromě řidičáků jim bude zabavovat i jejich auta.
Milan Chovanec
Milan Chovanec | Foto: Aktuálně.cz

Šluknov - Zabavovat řidičáky nestačí. Každému, kdo usedne za volant pod vlivem drog, vezmeme i auto. Aby už neměl do čeho sednout. Tak se v pondělí odpoledne vyjádřil ministr vnitra Milan Chovanec.

Reagoval tím na dvě události: dopoledne se zúčastnil pohřbu pětatřicetileté policistky, kterou začátkem měsíce zabil řidič pod vlivem drog. Muž měl přitom třikrát soudem zakázáno auto řídit.

Starostové Šluknovského výběžku si navíc na problémy s drogami v regionu opakovaně štěžovali.

Ani gram. Menší než malé množství skončí

"Na tyto lidi neplatí nic než represe. Řešením by bylo zabavit jim nejen řidičáky, ale také auta. Budu se to snažit prosadit," řekl proto Chovanec.

Zacílí také na dealery: nasadí na ně tajné služby. Po vzoru většiny zemí Evropské unie pak zruší možnost mít pro vlastní potřebu "menší než malé množství látky". "V případě marihuany je to dnes 15 gramů rostliny, u pervitinu 1,5 gramu. Což jsou ovšem tři dávky," podotkl.

O drogové delikty chce Chovanec rozšířit také registr přestupků, který navrhovala už Nečasova vláda. Spustit by se měl v lednu roku 2016. Podle ministra už jsou příslušné legislativní změny, které by vznik registru umožnily, v meziresortním řízení. 

V současné době se připravují celkem dvě legislativní úpravy: jednak změna stávajícího zákona o přestupcích, který je v gesci ministerstva vnitra, pak také novela registru trestů, který má na starosti resort spravedlnosti. Jeho součástí by se měl stát právě registr přestupků.

Registr přestupků by měla vláda dstat na stůl v červnu tohoto roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy