Chcete-li řídit žalobce, řekněte to, vyzval ministryni Zeman

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
14. 11. 2014 22:30
Na semináři o návrhu nového zákona o státním zastupitelství došlo k první přímé konfrontaci mezi špičkami státního zastupitelství a ministryní spravedlnosti Válkovou.
Helena Válková
Helena Válková | Foto: DVTV

Praha - Ostrým výpadem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana proti ministryni spravedlnosti Heleně Válkové skončil páteční seminář o návrhu nového zákona o státním zastupitelství. Zeman Válkové opakovaně vyčetl, že sice proklamuje větší nezávislost žalobců, v reálu by to ale bylo přesně naopak.

"Já tu nenechám malovat obraz státního zastupitelství negativním způsobem. To, co se chystá, akorát směřuje k tomu, že se může dostat do područí politiky. Chcete-li to, řekněte to na rovinu a debatujme o tom. Je to jedna z možných variant. Ale nazvěme to férově," nešetřil Válkovou Zeman.

Nebyl to však pouze šéf žalobců, překvapivě tvrdě vystoupil i šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula. Ten se podle svých slov "dobývá na ministerstvo" od července, aby s Válkovou o chystané klíčové normě mluvil, termín nakonec dostal až na konci listopadu.

"Prosím, abychom veřejnost nemátli tím, že se jedná o posílení pravomocí státního zastupitelství a že se nejedná o žádnou revoluci," prohlásil Matula. "Vždyť ten návrh vyznívá jednoznačně tak, že novou hlavou státního zastupitelství má být ministr spravedlnosti," přizvukoval Zemanovi.

Dřívější kritiku zopakovala i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, podle které nepadla odpověď na otázku, proč je třeba připoutat veřejnou žalobu k politické moci. Je podle ní nepochopitelné, že ministerstvo tvořilo zákon bez těch, kterých se týká.

Olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištvan se pozastavil nad možností, že by státní zástupci mohli být přeloženi na protikorupční speciál bez vlastního souhlasu. "To mně přijde filozoficky úplně špatně. Pokud nějaké pracoviště má být výlučné, tak by tam měli pracovat motivovaní lidé," konstatoval Ištvan.

Válková byla na kritiku sama

Zatímco kritika padala ze všech stran, ministryně Válková se bránila celou dobu sama. Připustila, že předloha zcela jistě dozná změn, ale výsledná podoba by neměla být zásadně odlišná od té, kterou její úředníci sepsali. Odpor, který zazníval nejen od zástupců justice, ale i od sociálnědemokratických poslanců, kteří se semináře rovněž zúčastnili, však ukazuje spíš na to, že změny podle všeho budou muset být větší, než by se ministerstvu zamlouvalo.

Předchůdkyně Válkové Marie Benešová například prohlásila, že rozpaky v ní budí plánované zřízení protikorupčního speciálu. To podle Benešové bude extrémně nákladný krok. Exministryni se navíc nezamlouvá možnost, že by mohla vláda odvolat nejvyššího státního zástupce za porušení povinností. "To je takové hodně kaučukové ustanovení," prohlásila.

Válková si však přesto stojí za tím, že zákon považuje za kvalitně připravený a ideálně by na něm nic neměnila. "Chceme posílit soustavu státního zastupitelství, ale ne na úkor toho, že bude úplně ve vzduchoprázdnu a že se bude řídit svými vlastními zákony, aniž tady bude kontrola. Občas mám pocit, že jsem jako členka vlády úplně bezmocná," ohradila se proti kritice Válková.

Určité výtky ze strany vládních partnerů už Válková připustila ve středu po koaliční radě, kdy kývla na to, že na ministerstvu bude do konce listopadu působit pracovní skupina, která by měla zákon "vyladit" pro připomínkové řízení. Státní zástupci se ovšem tvrdě postavili proti tomu, aby byli z debaty nad finální podobou zákona vyloučeni, a chtěli ministryni přesvědčit, aby do komise přizvala i jejich zástupce.

To by se nakonec mohlo podařit, jak již po semináři naznačil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. "Začali jsme o tom nyní jednat," naznačil pro Aktuálně.cz po semináři Zeman.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy