Chcete-li řídit žalobce, řekněte to, vyzval ministryni Zeman

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
14. 11. 2014 22:30
Na semináři o návrhu nového zákona o státním zastupitelství došlo k první přímé konfrontaci mezi špičkami státního zastupitelství a ministryní spravedlnosti Válkovou.
Helena Válková
Helena Válková | Foto: DVTV

Praha - Ostrým výpadem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana proti ministryni spravedlnosti Heleně Válkové skončil páteční seminář o návrhu nového zákona o státním zastupitelství. Zeman Válkové opakovaně vyčetl, že sice proklamuje větší nezávislost žalobců, v reálu by to ale bylo přesně naopak.

"Já tu nenechám malovat obraz státního zastupitelství negativním způsobem. To, co se chystá, akorát směřuje k tomu, že se může dostat do područí politiky. Chcete-li to, řekněte to na rovinu a debatujme o tom. Je to jedna z možných variant. Ale nazvěme to férově," nešetřil Válkovou Zeman.

Nebyl to však pouze šéf žalobců, překvapivě tvrdě vystoupil i šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula. Ten se podle svých slov "dobývá na ministerstvo" od července, aby s Válkovou o chystané klíčové normě mluvil, termín nakonec dostal až na konci listopadu.

"Prosím, abychom veřejnost nemátli tím, že se jedná o posílení pravomocí státního zastupitelství a že se nejedná o žádnou revoluci," prohlásil Matula. "Vždyť ten návrh vyznívá jednoznačně tak, že novou hlavou státního zastupitelství má být ministr spravedlnosti," přizvukoval Zemanovi.

Dřívější kritiku zopakovala i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, podle které nepadla odpověď na otázku, proč je třeba připoutat veřejnou žalobu k politické moci. Je podle ní nepochopitelné, že ministerstvo tvořilo zákon bez těch, kterých se týká.

Olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištvan se pozastavil nad možností, že by státní zástupci mohli být přeloženi na protikorupční speciál bez vlastního souhlasu. "To mně přijde filozoficky úplně špatně. Pokud nějaké pracoviště má být výlučné, tak by tam měli pracovat motivovaní lidé," konstatoval Ištvan.

Válková byla na kritiku sama

Zatímco kritika padala ze všech stran, ministryně Válková se bránila celou dobu sama. Připustila, že předloha zcela jistě dozná změn, ale výsledná podoba by neměla být zásadně odlišná od té, kterou její úředníci sepsali. Odpor, který zazníval nejen od zástupců justice, ale i od sociálnědemokratických poslanců, kteří se semináře rovněž zúčastnili, však ukazuje spíš na to, že změny podle všeho budou muset být větší, než by se ministerstvu zamlouvalo.

Předchůdkyně Válkové Marie Benešová například prohlásila, že rozpaky v ní budí plánované zřízení protikorupčního speciálu. To podle Benešové bude extrémně nákladný krok. Exministryni se navíc nezamlouvá možnost, že by mohla vláda odvolat nejvyššího státního zástupce za porušení povinností. "To je takové hodně kaučukové ustanovení," prohlásila.

Válková si však přesto stojí za tím, že zákon považuje za kvalitně připravený a ideálně by na něm nic neměnila. "Chceme posílit soustavu státního zastupitelství, ale ne na úkor toho, že bude úplně ve vzduchoprázdnu a že se bude řídit svými vlastními zákony, aniž tady bude kontrola. Občas mám pocit, že jsem jako členka vlády úplně bezmocná," ohradila se proti kritice Válková.

Určité výtky ze strany vládních partnerů už Válková připustila ve středu po koaliční radě, kdy kývla na to, že na ministerstvu bude do konce listopadu působit pracovní skupina, která by měla zákon "vyladit" pro připomínkové řízení. Státní zástupci se ovšem tvrdě postavili proti tomu, aby byli z debaty nad finální podobou zákona vyloučeni, a chtěli ministryni přesvědčit, aby do komise přizvala i jejich zástupce.

To by se nakonec mohlo podařit, jak již po semináři naznačil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. "Začali jsme o tom nyní jednat," naznačil pro Aktuálně.cz po semináři Zeman.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy