Chcete-li řídit žalobce, řekněte to, vyzval ministryni Zeman

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
14. 11. 2014 22:30
Na semináři o návrhu nového zákona o státním zastupitelství došlo k první přímé konfrontaci mezi špičkami státního zastupitelství a ministryní spravedlnosti Válkovou.
Helena Válková
Helena Válková | Foto: DVTV

Praha - Ostrým výpadem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana proti ministryni spravedlnosti Heleně Válkové skončil páteční seminář o návrhu nového zákona o státním zastupitelství. Zeman Válkové opakovaně vyčetl, že sice proklamuje větší nezávislost žalobců, v reálu by to ale bylo přesně naopak.

"Já tu nenechám malovat obraz státního zastupitelství negativním způsobem. To, co se chystá, akorát směřuje k tomu, že se může dostat do područí politiky. Chcete-li to, řekněte to na rovinu a debatujme o tom. Je to jedna z možných variant. Ale nazvěme to férově," nešetřil Válkovou Zeman.

Nebyl to však pouze šéf žalobců, překvapivě tvrdě vystoupil i šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula. Ten se podle svých slov "dobývá na ministerstvo" od července, aby s Válkovou o chystané klíčové normě mluvil, termín nakonec dostal až na konci listopadu.

"Prosím, abychom veřejnost nemátli tím, že se jedná o posílení pravomocí státního zastupitelství a že se nejedná o žádnou revoluci," prohlásil Matula. "Vždyť ten návrh vyznívá jednoznačně tak, že novou hlavou státního zastupitelství má být ministr spravedlnosti," přizvukoval Zemanovi.

Dřívější kritiku zopakovala i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, podle které nepadla odpověď na otázku, proč je třeba připoutat veřejnou žalobu k politické moci. Je podle ní nepochopitelné, že ministerstvo tvořilo zákon bez těch, kterých se týká.

Olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištvan se pozastavil nad možností, že by státní zástupci mohli být přeloženi na protikorupční speciál bez vlastního souhlasu. "To mně přijde filozoficky úplně špatně. Pokud nějaké pracoviště má být výlučné, tak by tam měli pracovat motivovaní lidé," konstatoval Ištvan.

Válková byla na kritiku sama

Zatímco kritika padala ze všech stran, ministryně Válková se bránila celou dobu sama. Připustila, že předloha zcela jistě dozná změn, ale výsledná podoba by neměla být zásadně odlišná od té, kterou její úředníci sepsali. Odpor, který zazníval nejen od zástupců justice, ale i od sociálnědemokratických poslanců, kteří se semináře rovněž zúčastnili, však ukazuje spíš na to, že změny podle všeho budou muset být větší, než by se ministerstvu zamlouvalo.

Předchůdkyně Válkové Marie Benešová například prohlásila, že rozpaky v ní budí plánované zřízení protikorupčního speciálu. To podle Benešové bude extrémně nákladný krok. Exministryni se navíc nezamlouvá možnost, že by mohla vláda odvolat nejvyššího státního zástupce za porušení povinností. "To je takové hodně kaučukové ustanovení," prohlásila.

Válková si však přesto stojí za tím, že zákon považuje za kvalitně připravený a ideálně by na něm nic neměnila. "Chceme posílit soustavu státního zastupitelství, ale ne na úkor toho, že bude úplně ve vzduchoprázdnu a že se bude řídit svými vlastními zákony, aniž tady bude kontrola. Občas mám pocit, že jsem jako členka vlády úplně bezmocná," ohradila se proti kritice Válková.

Určité výtky ze strany vládních partnerů už Válková připustila ve středu po koaliční radě, kdy kývla na to, že na ministerstvu bude do konce listopadu působit pracovní skupina, která by měla zákon "vyladit" pro připomínkové řízení. Státní zástupci se ovšem tvrdě postavili proti tomu, aby byli z debaty nad finální podobou zákona vyloučeni, a chtěli ministryni přesvědčit, aby do komise přizvala i jejich zástupce.

To by se nakonec mohlo podařit, jak již po semináři naznačil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. "Začali jsme o tom nyní jednat," naznačil pro Aktuálně.cz po semináři Zeman.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy