Zeman a Bradáčová se opřeli do Válkové kvůli novému zákonu

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
6. 11. 2014 16:55
Návrh zákona o státním zastupitelství tvrdě kritizují jak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, tak i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Lenka Bradáčová a Pavel Zeman
Lenka Bradáčová a Pavel Zeman | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Návrh zákona o státním zastupitelství, jehož základní teze předložila ministryně spravedlnosti Helena Válková poslancům, se nelíbí nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Podle něj je totiž zcela v rozporu s původním věcným záměrem i programovým prohlášením vlády.

"Oficiálně jsem předlohu nedostal, ale neoficiálně jsem se s ní už seznámil a zhrozil jsem se. Státní zastupitelství nebo veřejnou žalobu vrací do dob, kam jsme se už vracet nechtěli," nebral si servítky nejvyšší žalobce.

Zejména mu vadí, že na rozdíl od verze, na níž se podílel i jeho úřad, nynější návrh počítá s menší nezávislostí státních zástupců – tedy opak toho, co prosazoval Zemanův úřad. Kritizuje například, že výběr státních zástupců na některé pozice sice půjde cestou výběrového řízení, jeho výsledky však ministr nebude muset respektovat, což podle Zemana otevře cestu politickému zasahování do soustavy.

Z Brna ovšem zaznívají výtky k zamýšlenému vytvoření speciálního úřadu, který by se zaměřoval čistě na potírání korupce a daňové kriminality a který by měl nad sebou mít i speciální vrchní státní zastupitelství.

"Je to naprosto nesystémové. Zatímco v původním návrhu se počítalo s vyčleněním zhruba dvaceti žalobců, nyní jich může být až šedesát," kritizuje Zeman širokou působnost speciálu s tím, že podrobně své výhrady popíše v připomínkovém řízení.

Bradáčová: Takto nastavený systém může státní zastupitelství paralyzovat

Stejně tvrdá kritika zaznívá i z Prahy. Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové je totiž podoba, v jaké ministerstvo dodalo zákon poslancům a o které chce Válková vést jednání na úrovni vládní koalice, natolik odlišná od věcného záměru, že "je namístě vypracovat návrh nový a podrobit ho opětovně obecné diskusi".

"Současný návrh stojí zcela na odlišných zásadách a v rozporu s programovým prohlášením současné koalice neposiluje nezávislost soustavy státního zastupitelství, ale činí ji bezprecedentně závislou na ministerstvu spravedlnosti," odpověděla Bradáčová deníku Aktuálně.cz.

I ona silně kritizuje protikorupční speciál a jeho nastavení. Podle ní totiž, namísto toho, aby se věnoval pouze vybraným kauzám, bude zahlcen stovkami případů.

"Vznik speciálního vrchního státního zastupitelství, které bude třetím vrchním článkem, přičemž věcný záměr naopak vrchní státní zastupitelství rušil, celý proces byrokratizuje, bude vytvářet velké množství kompetenčních sporů a takovéto nastavení systému může ve svém důsledku státní zastupitelství v některých agendách paralyzovat," dodala Bradáčová, která v minulosti byla zastáncem zrušení vrchních zastupitelství.

Zákon měl být už v létě

Původně mělo ministerstvo spravedlnosti podle legislativního plánu prací odevzdat návrh zákona na vládu už v červenci, nicméně první náměstek Válkové Robert Pelikán už v červnu avizoval, že tento termín není reálný. "Uvažuje se o variantě září. Dříve to reálné není, aby to bylo ve stavu, kdy bychom si zatím uměli stát. Druhá varianta je potom konec roku. A kolik času dostaneme, tolik bude muziky," řekl tehdy Aktuálně.cz Pelikán.

Původně ministerstvo na podobě zákona spolupracovalo s Nejvyšším státním zastupitelstvím, nakonec však vytvořilo zcela vlastní předlohu. U té si chce Válková nejdříve otestovat politickou průchodnost. "Jde o to, abych věděla, zda tento konkrétní návrh odpovídá představě nejen nás jako předkladatelů, ale i poslanců. Je to natolik klíčová norma, že by měla nalézt i politický konsensus,“ řekla serveru Česká justice Válková.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy