Čeští vojáci jedou do Jordánska, o Sýrii zatím nic neví

ČTK ČTK
22. 9. 2012 16:03
Ministerstvo obrany vyšle do Jordánska experty, budou cvičit protichemickou jednotku
Čeští vojáci, ilustrační foto
Čeští vojáci, ilustrační foto | Foto: REUTERS/Shamil Zhumatov

Praha - Česká armáda nyní plánuje vyslat čtyři protichemické experty do Jordánska, které požádalo o pomoc při přípravě svých protichemických jednotek. 

O vyslání českých vojáků do sousední Sýrie ministerstvo obrany nikdo nepožádal, řekl mluvčí úřadu Jan Pejšek. 

Reagoval tak na páteční slova ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), který ve Washingtonu řekl, že Česko počítá s účastí své protichemické jednotky při případném zásahu v občanskou válkou sužované Sýrii.

Schwarzenberg informaci o možné účasti českých armácních chemiků při zásahu v Sýrii řekl po jednání s šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou. 

Upozornil na to, že Sýrie má velké zásoby chemických zbraní, které by mohly padnout do nepovolaných rukou. 

"Nyní připravujeme vyslání několika expertů do Jordánska, kde budou cvičit tamní protichemickou jednotku. O vyslání českých vojáků do Sýrie nám není nic známo," uvedl Pejšek.

Podle mluvčího požádalo Jordánsko Českou republiku o pomoc po vypuknutí násilností v sousední Sýrii. K žádosti Jordánce motivovalo to, že české protichemické jednotky mají ve světě dobrý zvuk, uvedl mluvčí. 

Česko tedy brzy vyšle do země čtveřici expertů, kteří pomohou vycvičit tamní protichemické jednotky.

Clintonová podle Schwarzenberga nabídku na účast českých chemiků při zásahu na Blízkém východě přijala. Podle českých diplomatů by jednotka byla nasazena při případném zásahu NATO, ke kterému ale aliance nemá mandát.

Šéfka americké diplomacie také poděkovala za to, že od srpna čeští diplomaté v Sýrii zastupují i Spojené státy. Američané svou misi uzavřeli právě kvůli nepokojům v zemi, kde již 18 měsíců pokračují boje mezi vládními jednotkami a povstalci.

Občanská válka v Sýrii si od loňského března podle organizací pro lidská práva vyžádala již na 29 000 životů, z toho na 21 000 civilistů. 

Syrská armáda v sobotu ráno těžce ostřelovala město Halab, nad kterým se už dva měsíce snaží získat kontrolu obě strany syrského konfliktu.

Podívejte se, jak to v Sýrii vypadá:

 

Právě se děje

Další zprávy