Čeští vědci se stěhují na čtvrt roku na Antarktidu. S výzkumem ledovců a rostlin jim pomůžou i drony

ČTK ČTK
28. 12. 2016 12:45
Sedmnáctičlenný tým vědců z Masarykovy univerzity letí ve středu na Antarktidu na ostrov Jamese Rosse. Tam univerzita před 11 lety vybudovala Mendelovu polární stanici. Na ostrově chtějí pokračovat ve výzkumu ledovců, klimatu a rostlin. Jejich cílem je detailně zmapovat zhruba deset kilometrů čtverečních, k čemuž jim mají pomoci i bezpilotní systémy se zavěšenou kamerou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno – Do Antarktidy ve středu odlétá tradiční výprava vědců z brněnské Masarykovy univerzity. Tým sedmnácti odborníků, který bude pobývat na Mendelově polární stanici na ostrově Jamese Rosse, chce pokračovat ve výzkumu ledovců, klimatu či rostlin.

"Rostlinní fyziologové se doposud zabývali studiem společenstev jen na několika místech ostrova. Letos mají v plánu prozkoumat prostorové rozšíření nižších rostlin a mikroorganismů," uvedl vedoucí expedice Daniel Nývlt.

K tomu využijí mimo jiné i bezpilotní systémy se zavěšenou kamerou, které budou pořizovat snímky s dostatečným rozlišením. Dostanou se díky tomu i na nepřístupná místa.

"Z fotografií a videonahrávek povrchu budeme vytvářet trojrozměrné modely. Kromě rozšíření nižších rostlin se chceme soustředit především na ledovce, permafrost, tedy dlouhodobě zmrzlou půdu, a také na aktivní vrstvu, tedy svrchní část permafrostu, která v letním období rozmrzá," doplnil Nývlt. Podle něj vědci počítají s detailním zmapováním asi deseti kilometrů čtverečních ostrova.

Po několika letech odborníci využijí také georadar, který pomůže se zkoumáním mocnosti a vlastností ledovců a aktivní vrstvy permafrostu. Geolog výpravy se bude věnovat i zkoumání dřívější sopečné činnosti na ostrově.

Letošní expedice má 17 členů, kromě Masarykovy univerzity se budou výzkumu v Antarktidě věnovat i dva vědci z Univerzity Karlovy a také dva zahraniční odborníci ze Slovenska a Turecka, kteří se expedice účastní na pozvání Českého antarktického nadačního fondu.

Univerzita vybudovala Mendelovu polární stanici před 11 lety na Rossově ostrově nedaleko Antarktického poloostrova, a to zhruba za 50 milionů korun. Expedice se na ostrov dostane letecky přes argentinskou základnu Marambio. S návratem počítají účastníci v polovině března.

 

Právě se děje

Další zprávy