Cesta Ratha z vazby se otevírá, soud ho pustil na kauci

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
15. 3. 2013 12:14
Rozhodnuto ale ještě není. Žalobce se odvolal, rozhodne až krajský soud
David Rath přichází do budovy soudu.
David Rath přichází do budovy soudu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poslanci Davidu Rathovi, kterého protikorupční policie stíhá kvůli korupci, se zhruba po tři čtvrtě roce otevírá cesta z vazební věznice.

Obvodní soud pro Prahu-východ totiž poté, co Rathova manželka a otec složili dvoumilionovou kauci, rozhodl, že může být propuštěn na svobodu.

Jenže proti tomu se postavil státní zástupce. Podle žalobce Petra Jiráta, který Rathovu kauzu dozoruje, důvody pro vazbu ještě neskončily.

A tak kvůli jeho stížnosti bude ještě rozhodovat Krajský soud v Praze, který bude jednat v následujících týdnech. Pokud však i u něj Rath uspěje, nic mu již nebude bránit, aby brány vazby opustil.

Soud vezme Rathovi cestovní pas

Podle soudu sice trvají důvody útěkové vazby, lze ale přijmout peněžitou záruku. "Zároveň soud uložil obviněnému, aby docházel minimálně jednou týdně k probačnímu úředníkovi, byl mu uložen zákaz vycestování a je povinen odevzdat svůj cestovní pas," řekl soudce z Obvodního soudu pro Prahu-východ Jiří Wažik.

Ratha v obleku s kravatou a s pouty na rukou přivedla do budovy soudu eskorta. Poslanec šel do jednací síně s kamenným výrazem ve tváři a mlčky, pouze když procházel kolem novinářů, kterých se sešlo několik desítek, stručně je pozdravil.

Poslancův advokát Adam Černý již dříve uvedl, že jedním z důvodů soudního rozhodnutí o propuštění na kauci bylo vážné zranění Rathova otce Ratmíra, který si zlomil páteř.

Policie má "jen" odposlechy, tvrdí Rath

Ratha a dalších deset spoluobviněných navrhla protikorupční policie obžalovat na začátku března. Podle Jiráta bude žaloba k soudu podána zřejmě na přelomu března a dubna. Rath od začátku vyšetřování vinu odmítá.

David Rath ve sněmovně.
David Rath ve sněmovně. | Foto: Jan Langer

Po třičtvrtěročním šetření podle něj mají policisté jako důkazy "jen" odposlechy. Rath tvrdí, že znalecké posudky, které si policie nechala vypracovat, žádné předražení nedokazují.

"Šlo o ceny obvyklé, na trhu standardní. Zisk firem byl pod úrovní jejich obvyklých zisků a násobně nižší, než měly být údajně úplatky. Tedy všechny firmy by na získání těchto zakázek prodělaly mnoho milionů," napsal Rath před několika dny na svém blogu na Aktuálně.cz.

Podle žalobce si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal prý přes 16 milionů. Zbytek již nedostal, protože ho policisté mezitím zadrželi. Škoda, kterou Rath a jeho spoluobvinění způsobili, se podle Jiráta pohybuje v desítkách milionů korun.

Měl by být Rath propuštěn z vazby? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy