Propusťte zadržené demonstranty a respektujte lidská práva, vyzval Zaorálek Rusko a Bělorusko

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
27. 3. 2017 10:55
Po víkendových protestech v Rusku a Bělorusku byly zatčeny stovky lidí. České ministerstvo zahraničí vyzvalo obě země, aby zadržené propustily. V Bělorusku lidé protestovali proti hospodářské a sociální politice tamního režimu. V Moskvě lidé protestovali proti korupci ve vládě.
Zásah policistů při sobotní demonstraci v Minsku.
Zásah policistů při sobotní demonstraci v Minsku. | Foto: Reuters

Praha - České ministerstvo zahraničí vyzvalo ruské a běloruské úřady k propuštění lidí, kteří byli zadrženi při víkendových demonstracích v těchto zemích.

Při nedělních protestech proti korupci v Moskvě byly zadrženy stovky demonstrantů včetně opozičního vůdce Alexeje Navalného.

Běloruská policie v sobotu zadržela přes 400 protestujících proti hospodářské a sociální politice režimu.

"Pozorně sledujeme současný vývoj v Bělorusku a Rusku. Vyzýváme příslušné úřady, aby propustily všechny zadržované občany a respektovaly základní práva a svobody," uvedl na Twitteru úřad vedený Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Stovky zadržených Bělorusů 

Běloruská policie v sobotu zablokovala pochod stovek demonstrantů, kteří v centru Minska protestovali proti hospodářské a sociální politice režimu.

Už před zahájením pochodu policie vtrhla do minského sídla organizace Vjasna, nejaktivnějšího místního sdružení obránců lidských práv. V Brestu na jihozápadě země byl zatčen jeden z hlavních opozičních vůdců Uladzimir Njakljajev.

Do víkendových protestů v Bělorusku se přitom zapojila řada nových lidí v souvislosti s tzv. daní z příživnictví.

Tu běloruské úřady nedávno zavedly pro všechny nezaměstnané ve výši zhruba 230 eur ročně. Vysvětlovaly ji jako opatření proti tzv. šedé zóně, tedy proti lidem, kteří jsou zaměstnáni neformálně a neplatí daně.

Opatření se ale hlavně dotkla lidí, kteří skutečně práci nemají a výše uvedená částka pro ně znamenala více než měsíční příjem. Proto na demonstrace vyšli i lidé v menších městech Běloruska, kde se žádné akce nekonaly více než dvacet let.

Protesty budou pokračovat

Vláda prezidenta Lukašenka sice nedávno platnost prezidentského dekretu č. 3, který daň z příživnictví zaváděl, pozastavila. Ale vlna protestů v Bělorusku se tím nezastavila a vyvrcholila o víkendu.

"Poslední události ukázaly, že bez ohledu na místy smířlivou rétoriku Alexandr Lukašenko rozhodně nehodlá demontovat svůj režim osobní vlády. Takže nebudou ani ekonomické reformy, protože ty by mohly podkopávat jeho základnu. Nebude ani žádný dialog se společností, maximálně v televizi ukážou nějaké speciálně vybrané klauny," prohlásil minský politolog Aljaksandr Klaskouski. 

V neděli proti zatýkání v Bělorusku protestovaly Evropská unie a Spojené státy.

Podle nich rozsáhlé zatýkání demonstrantů, obránců lidských práv a novinářů odporuje základním demokratickým zásadám i mezinárodním závazkům Běloruska.

Ruské protesty proti korupci 

V Moskvě se podle ministerstva vnitra zapojilo do nedělního protestního pochodu 8000 lidí. Novináři nestátních médií odhadli počet demonstrantů na několik desítek tisíc.

Protest proti korupci byl součástí koordinované vlny demonstrací, největší od přelomu let 2011-2012. Demonstrace se konaly v 80 ruských městech.

Vyzval k nim opoziční vůdce, právník a bloger Alexej Navalnyj po zveřejnění videa obviňujícího ruského premiéra Dmitrije Medveděva ze zneužití úřadu a obohacování na úkor státu.

Případem opozičního vůdce Alexeje Navalného, který nedělní demonstraci v Moskvě svolal a je mezi zatčenými, se má v pondělí zabývat moskevský soud.

Podle Navalného advokátky Olgy Michajlovové ho policie viní z organizování masových akcí a narušování veřejného pořádku. Hrozí mu až 15 dní ve vězení.

Jedná se o Navalného druhý přestupek. Podle ruských zákonů přitom v případě třetího přestupku může dostat až pět let vězení.

Dvakrát víc zadržených 

Ruská média uvedla, že policie o víkendu zadržela dvakrát víc lidí než při masových protestech na Blatném náměstí v Moskvě v roce 2012, které vyvolalo tehdejší znovuzvolení prezidenta Vladimira Putina.

Ruská nezávislá organizace OVD-info uvedla, že část demonstrantů byla prakticky ihned propuštěna.

Zadržení lidí při demonstracích po celém Rusku v pondělí odsoudilo vedle Evropské unie americké ministerstvo zahraničí. Podle mluvčího ministerstva Marka Tonera to "odporuje klíčovým demokratickým hodnotám". 

Rusko zažilo velké protivládní protesty. Policie pozatýkala stovky lidí | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy