Česko pošle poničeným Filipínám 15 milionů korun

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 12. 11. 2013 16:12
O humanitární pomoci rozhodnulo ministerstvo zahraničních.
Foto: Reuters

Praha - Česká republika pošle na pomoc Filipínám, které zasáhl ničivý tajfun, přes 15 milionů korun. Čtyři miliony pošle stát, více než 11 milionů vybraly české humanitární organizace.

Supertajfun Haiyan zasáhl východní část Filipín před čtyřmi dny a nechal za sebou zkázu. Úřady odhadují, že skutečný počet obětí může být kolem deseti tisíc. Oficiální bilance totiž započítává jen objevená mrtvá těla.

Do některých oblastí se přitom záchranné týmy ještě nedostaly. V částech Filipín zůstává přerušená dodávka elektřiny a nefungují mobilní sítě.

O částce od státu rozhodlo ministerstvo zahraničních věcí v úterý. Peníze na humanitární pomoc dostane filipínský Červený kříž, uvedl mluvčí ministerstva David Frous.

Na kontech českých humanitárních organizací je zatím přes 11 milionů. Dárci na účet organizace Adra zaslali asi tři miliony korun, zhruba 6 milionů darovali lidé také Člověku v tísni.

Prostřednictvím stejné organizace přispěje Praha obyvatelům Filipín rovným milionem korun. Rozhodla o tom dnes rada hlavního města. Novinářům to řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Charita má na kontě od dárců zatím 1,4 milionu, organizace Světlo pro svět založila fond s počátečním vkladem milion korun. Další finance lidé zaslali prostřednictvím dárcovských SMS. Ještě v pondělí bylo na kontech zhruba 1,75 milionu korun.

Pomoc potřebuje 10 milionů lidí

Červený kříž odhadl, že pomoc bude v oblasti Filipín potřebovat až deset milionů lidí. Kromě okamžité pomoci bude asi 600 000 lidí potřebovat dlouhodobou podporu - potraviny, pitnou vodu, zdravotní péči nebo zajištění obydlí.

Práce mezinárodního Červeného kříže v následujícím půlroce si vyžádá celkovou částku téměř dvě miliardy korun.

Milionem korun zatím přispěla organizace Světlo pro svět, která pomáhá lidem se zdravotním postižením. "Hluboce soucítíme se všemi lidmi na Filipínách. Pro lidi se zdravotním postižením je daleko obtížnější před hrozbou uniknout či hrozbu ve zdraví přečkat," uvedl výkonný ředitel Čestmír Hrdinka.

Speciální sbírkový účet pro českou pomoc na Filipínách založil i UNICEF. V pondělí na něm přibylo více než 200 000 korun.

Člověk v tísni vyšle na Filipíny tříčlenný tým

Vedle dobročinných organizací přispívají některé firmy. Nové sbírkové konto otevřely Diakonie Českobratrské církve evangelické, česká pobočka humanitární organizace Lékaři bez hranic a organizace Magna Děti v tísni.

Jak pomoci?

Nadace ADRA

  • Dárcovská SMS ve formě DMS ADRA na číslo 87777. Cena jedné zprávy je 30 Kč.
  • Na číslo účtu Nadace ADRA 41594159/0300, v. s. 395

Člověk v tísni

  • Na číslo účtu: 37893789/0300

Charita ČR

  • Na číslo účtu 55660022/0800, v. s. 133

UNICEF ČR

  • Na číslo účtu 11771177/0300, v. s. 808

Na Filipíny se v úterý večer chystá tříčlenný tým zástupců Člověka v tísni.

S kolegy z aliance sdružující podobně zaměřené organizace ze světa budou diskutovat o tom, kde bude nejlepší pomáhat. "Rozdělí si pole působnosti. Diskutovali jsme o ostrovech, které nebyly tolik v zájmu médií," řekl Tomáš Urban z Člověka v tísni.

"Tým bude zjišťovat situaci v oblastech, jako je východní Samar, kde můžeme předpokládat velké postižení například ve městě Guiuan, které leželo jako první v dráze tajfunu. Do epicentra katastrofy je přitom teď velmi těžké se dostat. Létá se pouze na ostrov Cebu a dále je nutné cestovat lodí a po zemi," dodal vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys.

"Očekáváme, že největší potřeby budou s dodávkami vody, potravin nebo hygienických balíčků. Posléze bude nutné vybudovat přechodná obydlí nebo v táborech vytvořit bezpečná centra pro děti," uvedl Šimon Pánek, ředitel organizace.

Člověk v tísni bude spolupracovat s organizacemi ACTED (Agentura pro technikou spolupráci a rozvoj), Welthungerhilfe (německá humanitární organizace) a Concern Worldwide (mezinárodní charitativní organizace).

Zástupci ministerstva zahraničních věcí také uvedli, že budou situaci na Filipínách sledovat a zváží zapojení Česka do následné obnovy poničeného ostrova.

 

Právě se děje

Další zprávy