Tanky, raketomety i houfnice. Česko Ukrajincům posílá všechny typy zbraní, které má

Radek Dragoun Jan Horák Radek Dragoun, Jan Horák
24. 5. 2022 15:41
Česko bylo jednou z prvních zemí, které na Ukrajinu poslaly těžkou techniku. Už předtím ale napadené zemi zasílalo protitankové či protiletecké zbraně. Podle náměstka ministra obrany Tomáše Kopečného se Česko stalo v tomto ohledu společně s Polskem vzorem, který pak následovaly třeba Spojené státy a další země. Podívejte se v přehledu Aktuálně.cz, jaké zbraně z Česka na Ukrajině jsou.
09 - Vojenská technika Ukrajinců - Bojové vozidlo pěchoty BVP-2 | Video: Aktuálně.cz

Bojové vozidlo pěchoty BVP-2

Z Česka na Ukrajinu pravděpodobně zamířila i bojová vozidla pěchoty BVP-2, která se v Československu vyráběla na konci osmdesátých let. Jde o lehká bojová obojživelná pásová vozidla, která se mohou pohybovat vysokou rychlostí a jsou chráněná pancířem. 

Jejich primárním účelem je přeprava pěchoty na bojiště a jejich palebná podpora, ve výjimečných případech jsou schopná vést boj také proti tankům. BVP dokáže samostatně plout, což je výhoda při překračování vodních toků. Nevýhodou je pak nízká pancéřová a protiminová ochrana. Na současném bojišti už jde o zastaralý typ techniky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Martincová si v Torontu se Serenou nezahraje

Tereza Martincová přišla o možnost zahrát si na turnaji v kanadském Torontu s končící legendou světového tenisu Serenou Williamsovou. Česká tenistka, která do hlavní fáze turnaje prošla přes dvoukolovou kvalifikaci, podlehla v prvním kole Švýcarce Belindě Bencicové 4:6, 2:6. S třiadvacetinásobnou grandslamovou šampionkou, která v úterý oznámila, že se její kariéra blíží ke konci, si tak zahraje soupeřka české tenistky. 

před 56 minutami

Šíření koronaviru v Česku dál zpomaluje. V úterý testy potvrdily přes 2400 nakažených

Testy v úterý potvrdily 2417 nových případů nákazy koronavirem v Česku. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles zhruba o pětinu. Nižší je i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých bylo v úterý 947, o 200 méně než ve stejný den předchozího týdne. V nemocnicích je v současnosti 1119 pacientů pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře provedly v úterý přes 8800 testů, o 15 procent méně než o týden dřív. Počty testovaných vzorků klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Počty nakažených se pak snižují v mezitýdenním srovnání 13. den v řadě. Za poslední týden jejich počet nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů. Drtivá většina nakažených má lehký průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy