České tramvaje znovu dobývají svět. Podívejte se kde

České tramvaje znovu dobývají svět. Podívejte se kde
Tramvaj T3, chlouba československého strojírenství, na fotografii z roku 2008 v ruském městě Barnaul.
S přibližně 14 tisíci kusy drží rekord jako nejpočetněji vyráběný tramvajový vůz na světě. Podnik ČKD Praha je ve smíchovské továrně vyráběl v šedesátých a devadesátých letech minulého století. V českých městech nyní najdeme většinou už jen jejich modernizované verze. (Václavské náměstí, asi 1972)
Pětičlánkové tramvaje Škoda 06 T jsou třicet metrů dlouhé a pojmou přes 300 cestujících. Mají úzký rozchod 950 milimetrů, který je o téměř půl metru menší než v České republice. V případě výpadku navíc umožňují bateriový dojezd. Součástí je i klimatizace pro řidiče i cestující.
Tři tramvaje značky Škoda jezdí od roku 2001 v americkém městě Tacoma ve státě Washington. Vozidla konstrukčně i designově vychází z jednosměrné tramvaje 03 T, která jezdí v několika českých městech.
Foto: Škoda Transportation
Ekonomika Petr Kučera Ekonomika, Petr Kučera
8. 12. 2013 12:49
Na dobré jméno tramvají ze Smíchova se snaží navázat plzeňská Škoda Transportation
 

Právě se děje

před 6 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy