České firmy tlačí na Německo: Neblokujte vývoz zbraní

Pavel Baroch, Blahoslav Hruška
21. 11. 2008 18:30
V Praze jednal vysoký spolkový úředník
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Českým zbrojovkám se podařil první krok k tomu, aby Německo přestalo blokovat vývoz českých zbraní a další vojenské techniky přes své území.

Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar otevřel toto téma při jednání se spolkovým státním tajemníkem německého ministerstva zahraničí Reinhardem Silberbergem, který v pátek navštívil Prahu.

"Toto téma se stalo naší agendou. Ale není to záležitost, která by se dala vyřešit ze dne na den," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Pro české zbrojovky je Německo klíčovou tranzitní zemí. Tamní zákony ovšem vyžadují, aby úřady vydaly oficiální souhlas k převozu vojenského materiálu přes své území. A na něj české podniky mnohdy čekají marně.

Jako například český státní podnik LOM, kterému německé úřady nevydaly licenci pro převoz jednoho vrtulníku Mi-35, který si v Praze nechala opravit Nigérie. Ačkoli obchod odsouhlasily české instituce, pro Německo nebyl transport ve vnitropolitickém a zahraničněpolitickém zájmu.

Schwarzenberg: Z vlády ještě můžu odejít
Schwarzenberg: Z vlády ještě můžu odejít | Foto: Tomáš Adamec

Hlavní téma je české předsednictví

Silberberg se nejprve sesešl s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který téma tranzitu českého vojenského materiálu přes německé území neotevřel.

"Ministr neplánuje s panem Silberbergem otázku tranzitu řešit," řekla ještě před schůzkou mluvčí Opletalová. Později dodala, že se o této problematice na schůzce skutečně nejdnalo. Její slova potvrdil i Silberbergův sekretariát. "Oficiálním programem jednání je nadcházející české předsednictví a česko-německé partnerství," uvedl sekretariát v Berlíně.

Pak se ovšem Silberberg sešel s náměstkem Pojarem, který se o tomto problému zmínil.

Zbrojovky: Ministerstvo nám to slíbilo!

Česká Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu do poslední chvíle věřila, že na česko-německém jednání přijde řeč i na tranzit české vojenské techniky, ačkoli tento bod nebyl oficiálně na programu.

"Je to dlouho očekávaná návštěva. Předpokládáme, že se to otevře. Máme přislíbeno, že se ministerstvo zahraničí bude touto problematikou zabývat," řekl Aktuálně.cz prezident asociace Jiří Hynek. Ministerstva zahraničí obou zemí původně připouštěla, že se o tomto tématu nakonec bude jednat.

Parkoviště před Černínským palácem bylo jako jediné na Hradčanech v pondělí zaplněné.
Parkoviště před Černínským palácem bylo jako jediné na Hradčanech v pondělí zaplněné. | Foto: Ondřej Besperát

"Nikdy se při takovém jednání nedají předem vyloučit i další otázky," konstatovala mluvčí Opletalová. A spolupracovníci německého státního tajemníka Silberberga dodali: "Kromě veřejné části agendy obvykle program obsahuje také informace 'pro domo', a ty se předem ze zásady nezveřejňují."

S žalobou zatím počkáme

Jiří Hynek z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu původně tvrdil, že organizace chystá na Německo kvůli blokování vývozu českého vojenského materiálu žalobu, ale prezidium nakonec rozhodlo se soudem počkat.

"Zatím nebudeme řešit tuto situaci mezinárodní žalobou, ale smírně," řekl Hynek, podle něhož si asociace ponechává žalobu v záloze jako krajní řešení v případě, že se problém nevyřeší rychle. V nejbližších dnech například dostane od zbrojovek dopis premiér Mirek Topolánek.

Foto: czsk.net

Cesta vzduchem je desetkrát dražší

Podle Hynka vzniká českým zbrojovkám značná ekonomická ztráta. Firmy musejí hledat jiné trasy, které jsou složitější, delší a nákladnější.

"Doprava vzduchem je desetkrát dražší než po zemi," připomněl Hynek. Dodal, že českým firmám hrozí ztráta významného obchodního partnera, pokud nasmlouvané zboží dorazí do cíle se zpožděním.

Podle Hynka by bylo ideální, kdyby tranzitní povolení v Evropské unii zcela zmizela. Anebo aby země postupovaly jako Holandsko, které pouze ověřuje, zda je národní licence na vývoz zbraní a další vojenské techniky platná.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy