České firmy tlačí na Německo: Neblokujte vývoz zbraní

Pavel Baroch, Blahoslav Hruška
21. 11. 2008 18:30
V Praze jednal vysoký spolkový úředník
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Českým zbrojovkám se podařil první krok k tomu, aby Německo přestalo blokovat vývoz českých zbraní a další vojenské techniky přes své území.

Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar otevřel toto téma při jednání se spolkovým státním tajemníkem německého ministerstva zahraničí Reinhardem Silberbergem, který v pátek navštívil Prahu.

"Toto téma se stalo naší agendou. Ale není to záležitost, která by se dala vyřešit ze dne na den," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Pro české zbrojovky je Německo klíčovou tranzitní zemí. Tamní zákony ovšem vyžadují, aby úřady vydaly oficiální souhlas k převozu vojenského materiálu přes své území. A na něj české podniky mnohdy čekají marně.

Jako například český státní podnik LOM, kterému německé úřady nevydaly licenci pro převoz jednoho vrtulníku Mi-35, který si v Praze nechala opravit Nigérie. Ačkoli obchod odsouhlasily české instituce, pro Německo nebyl transport ve vnitropolitickém a zahraničněpolitickém zájmu.

Schwarzenberg: Z vlády ještě můžu odejít
Schwarzenberg: Z vlády ještě můžu odejít | Foto: Tomáš Adamec

Hlavní téma je české předsednictví

Silberberg se nejprve sesešl s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který téma tranzitu českého vojenského materiálu přes německé území neotevřel.

"Ministr neplánuje s panem Silberbergem otázku tranzitu řešit," řekla ještě před schůzkou mluvčí Opletalová. Později dodala, že se o této problematice na schůzce skutečně nejdnalo. Její slova potvrdil i Silberbergův sekretariát. "Oficiálním programem jednání je nadcházející české předsednictví a česko-německé partnerství," uvedl sekretariát v Berlíně.

Pak se ovšem Silberberg sešel s náměstkem Pojarem, který se o tomto problému zmínil.

Zbrojovky: Ministerstvo nám to slíbilo!

Česká Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu do poslední chvíle věřila, že na česko-německém jednání přijde řeč i na tranzit české vojenské techniky, ačkoli tento bod nebyl oficiálně na programu.

"Je to dlouho očekávaná návštěva. Předpokládáme, že se to otevře. Máme přislíbeno, že se ministerstvo zahraničí bude touto problematikou zabývat," řekl Aktuálně.cz prezident asociace Jiří Hynek. Ministerstva zahraničí obou zemí původně připouštěla, že se o tomto tématu nakonec bude jednat.

Parkoviště před Černínským palácem bylo jako jediné na Hradčanech v pondělí zaplněné.
Parkoviště před Černínským palácem bylo jako jediné na Hradčanech v pondělí zaplněné. | Foto: Ondřej Besperát

"Nikdy se při takovém jednání nedají předem vyloučit i další otázky," konstatovala mluvčí Opletalová. A spolupracovníci německého státního tajemníka Silberberga dodali: "Kromě veřejné části agendy obvykle program obsahuje také informace 'pro domo', a ty se předem ze zásady nezveřejňují."

S žalobou zatím počkáme

Jiří Hynek z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu původně tvrdil, že organizace chystá na Německo kvůli blokování vývozu českého vojenského materiálu žalobu, ale prezidium nakonec rozhodlo se soudem počkat.

"Zatím nebudeme řešit tuto situaci mezinárodní žalobou, ale smírně," řekl Hynek, podle něhož si asociace ponechává žalobu v záloze jako krajní řešení v případě, že se problém nevyřeší rychle. V nejbližších dnech například dostane od zbrojovek dopis premiér Mirek Topolánek.

Foto: czsk.net

Cesta vzduchem je desetkrát dražší

Podle Hynka vzniká českým zbrojovkám značná ekonomická ztráta. Firmy musejí hledat jiné trasy, které jsou složitější, delší a nákladnější.

"Doprava vzduchem je desetkrát dražší než po zemi," připomněl Hynek. Dodal, že českým firmám hrozí ztráta významného obchodního partnera, pokud nasmlouvané zboží dorazí do cíle se zpožděním.

Podle Hynka by bylo ideální, kdyby tranzitní povolení v Evropské unii zcela zmizela. Anebo aby země postupovaly jako Holandsko, které pouze ověřuje, zda je národní licence na vývoz zbraní a další vojenské techniky platná.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy