České firmy tlačí na Německo: Neblokujte vývoz zbraní

Pavel Baroch, Blahoslav Hruška
21. 11. 2008 18:30
V Praze jednal vysoký spolkový úředník
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Českým zbrojovkám se podařil první krok k tomu, aby Německo přestalo blokovat vývoz českých zbraní a další vojenské techniky přes své území.

Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar otevřel toto téma při jednání se spolkovým státním tajemníkem německého ministerstva zahraničí Reinhardem Silberbergem, který v pátek navštívil Prahu.

"Toto téma se stalo naší agendou. Ale není to záležitost, která by se dala vyřešit ze dne na den," řekla deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Pro české zbrojovky je Německo klíčovou tranzitní zemí. Tamní zákony ovšem vyžadují, aby úřady vydaly oficiální souhlas k převozu vojenského materiálu přes své území. A na něj české podniky mnohdy čekají marně.

Jako například český státní podnik LOM, kterému německé úřady nevydaly licenci pro převoz jednoho vrtulníku Mi-35, který si v Praze nechala opravit Nigérie. Ačkoli obchod odsouhlasily české instituce, pro Německo nebyl transport ve vnitropolitickém a zahraničněpolitickém zájmu.

Schwarzenberg: Z vlády ještě můžu odejít
Schwarzenberg: Z vlády ještě můžu odejít | Foto: Tomáš Adamec

Hlavní téma je české předsednictví

Silberberg se nejprve sesešl s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který téma tranzitu českého vojenského materiálu přes německé území neotevřel.

"Ministr neplánuje s panem Silberbergem otázku tranzitu řešit," řekla ještě před schůzkou mluvčí Opletalová. Později dodala, že se o této problematice na schůzce skutečně nejdnalo. Její slova potvrdil i Silberbergův sekretariát. "Oficiálním programem jednání je nadcházející české předsednictví a česko-německé partnerství," uvedl sekretariát v Berlíně.

Pak se ovšem Silberberg sešel s náměstkem Pojarem, který se o tomto problému zmínil.

Zbrojovky: Ministerstvo nám to slíbilo!

Česká Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu do poslední chvíle věřila, že na česko-německém jednání přijde řeč i na tranzit české vojenské techniky, ačkoli tento bod nebyl oficiálně na programu.

"Je to dlouho očekávaná návštěva. Předpokládáme, že se to otevře. Máme přislíbeno, že se ministerstvo zahraničí bude touto problematikou zabývat," řekl Aktuálně.cz prezident asociace Jiří Hynek. Ministerstva zahraničí obou zemí původně připouštěla, že se o tomto tématu nakonec bude jednat.

Parkoviště před Černínským palácem bylo jako jediné na Hradčanech v pondělí zaplněné.
Parkoviště před Černínským palácem bylo jako jediné na Hradčanech v pondělí zaplněné. | Foto: Ondřej Besperát

"Nikdy se při takovém jednání nedají předem vyloučit i další otázky," konstatovala mluvčí Opletalová. A spolupracovníci německého státního tajemníka Silberberga dodali: "Kromě veřejné části agendy obvykle program obsahuje také informace 'pro domo', a ty se předem ze zásady nezveřejňují."

S žalobou zatím počkáme

Jiří Hynek z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu původně tvrdil, že organizace chystá na Německo kvůli blokování vývozu českého vojenského materiálu žalobu, ale prezidium nakonec rozhodlo se soudem počkat.

"Zatím nebudeme řešit tuto situaci mezinárodní žalobou, ale smírně," řekl Hynek, podle něhož si asociace ponechává žalobu v záloze jako krajní řešení v případě, že se problém nevyřeší rychle. V nejbližších dnech například dostane od zbrojovek dopis premiér Mirek Topolánek.

Foto: czsk.net

Cesta vzduchem je desetkrát dražší

Podle Hynka vzniká českým zbrojovkám značná ekonomická ztráta. Firmy musejí hledat jiné trasy, které jsou složitější, delší a nákladnější.

"Doprava vzduchem je desetkrát dražší než po zemi," připomněl Hynek. Dodal, že českým firmám hrozí ztráta významného obchodního partnera, pokud nasmlouvané zboží dorazí do cíle se zpožděním.

Podle Hynka by bylo ideální, kdyby tranzitní povolení v Evropské unii zcela zmizela. Anebo aby země postupovaly jako Holandsko, které pouze ověřuje, zda je národní licence na vývoz zbraní a další vojenské techniky platná.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Skupina 60 programátorů zahájila práce na IT systému ke známkám

Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu pracovat na novém IT systému elektronických dálničních známek. Pokračovat budou až do neděle, organizátoři pak chtějí předat systém zdarma státu. ČTK to řekl organizátor akce Tomáš Vondráček. Podotkl, že věří v úspěšné dokončení projektu. Při hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu.

Systém by podle organizátorů mohl být náhradou za zakázku na IT, jehož dodavatelem měla být za 401 milionů korun firma Asseco Central Europe. Stát však zakázku zruší.

Organizátoři chtějí práce dokončit do neděle 18:00. "Může se ovšem stát, že to bude déle a někteří programátoři tady zůstanou ještě další noc. Já ale věřím, že se nám to do té doby podaří spustit," řekl Vondráček.

Akci chtějí o víkendu navštívit mimo jiné i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Při explozi v Houstonu přišli o život dva lidé. Nešlo o záměrný čin, sdělili vyšetřovatelé

Mohutná exploze dnes v průmyslovém objektu na severozápadě Houstonu na jihu Spojených států zabila dva lidi, srovnala se zemí budovu skladu zboží a poškodila několik okolních domů. Oznámila to místní policie. Podle vyšetřovatelů nešlo o záměrný čin, nicméně trestní stíhání neznámé osoby bylo zahájeno.

Šéf houstonských hasičů Samuel Peňa na twitteru varoval obyvatele, aby se k místu zásahu nepřibližovali. Přislíbil, že hasiči příčinu výbuchu oznámí, jakmile budou mít konkrétní informace. Dodal, že evakuace vyhlášena nebyla, ale bylo uzavřeno několik okolních ulic.

Peňa rovněž napsal, že odborníci v okolí sledují kvalitu ovzduší, ale že žádný únik nebezpečných látek zaznamenán nebyl.

Exploze, kterou zachytily kamery, byla natolik silná, že otřásla domy v okolí. Domy a další stavby v okolí mají poškozené střechy a stěny. Drobné škody jako rozbitá okna a dveře ohlásili i lidé ve vzdálenějších oblastech.

Velká síla exploze, kterou doprovázel mohutný záblesk a která byla slyšet na kilometry daleko, vyvolala na twitteru spekulace, že město zasáhl meteorit nebo vybuchla puma.

Další zprávy