Česká televize zrušila tendr na webové vysílání, smlouva s O2 se prodlouží. Zvláštní, říká vítěz

Marek Pokorný Lukáš Prchal Marek Pokorný, Lukáš Prchal
6. 10. 2016 17:03
Česká televize vypsala výběrové řízení na nového provozovatele jejího webového iVysílání. Tendr však po uzávěrce za zvláštních okolností zrušila. Zůstala v ní totiž pouze firma SuperNetwork, která nabídla o čtyři miliony nižší cenu než druhé v pořadí O2. Nejnižší nabídku dala společnost SuperNetwork, které stačilo necelých 26 milionů. Zbylí tři uchazeči nabídli sumu okolo 30 milionů a více. Jenže dva měsíce po otevření obálek a zveřejnění cen televize oznámila, že zakázku zruší – uchazeče na druhém až čtvrtém místě prý musela vyřadit, protože nesplnili podmínky soutěže.
Foto: Pavel Baroch

PrahaTelekomunikační společnost O2 bude i po vypršení smlouvy s Českou televizí nadále provozovat její vysílání na internetu. O2 k tomu pomohl zvláštní konec výběrového řízení, kde skončilo až na druhém místě.

Spolu s dalšími dvěma firmami se raději nechalo vyřadit, a Česká televize tak soutěž zrušila. Zůstala v ní totiž pouze firma SuperNetwork, která nabídla o čtyři miliony nižší cenu než druhé v pořadí O2.

"Na nezbytně nutnou dobu uděláme dodatek smlouvy se stávajícím dodavatelem," připustila mluvčí České televize Alžběta Plívová. Na zrušenou zakázku jako první upozornil server lupa.cz

Česká televize hledala firmu, která bude od 1. ledna 2017 provozovat její internetové vysílání. Dosud ho má na starosti O2, kterému ale koncem roku vyprší smlouva.

Televize vypsala veřejnou soutěž a cenu tříleté zakázky odhadla na zhruba 30 milionů korun. Nejnižší nabídku dala společnost SuperNetwork, které stačilo necelých 26 milionů korun. Zbylí tři uchazeči nabídli okolo 30 milionů a více. Dva měsíce po otevření obálek a zveřejnění cen však televize oznámila, že zakázku zruší – uchazeče na druhém až čtvrtém místě prý musela vyřadit, protože nesplnili podmínky soutěže.

Vyřazený uchazeč: Tu kličku jim umožnili

Jednatel SuperNetwork Zdeněk Cendra ale tvrdí, že ČT soutěž rušit nemusela. V případě, kdy zůstane jediný uchazeč, bylo v podmínkách soutěže zrušení pouze jako možnost, a nikoli povinnost. "Dali jsme nejlepší cenu, splnili jsme všechny požadavky," řekl Aktuálně.cz Cendra, podle kterého bylo zrušení tendru neoprávněné. Do soutěže se firma podle jeho slov přihlásila čtyři dny před uzávěrkou, a aby vše splnila, pracovala v plném nasazení téměř nepřetržitě čtyři dny. Příprava samotné zakázky ji stála stovky tisíc korun.

Česká televize chtěla podle Cendry po otevření obálek doplnit informace, které nebyly potřebné a na začátku nebyly ani požadované.

Telekomunikační firmě tak umožnila kličku, díky níž tendr skončil zrušením. "Zeptali se jich, jak to budou doručovat, kolik lidí na tom bude pracovat a jestli mají kvalifikaci. Ale to jsou věci, které v požadavcích nejsou a nebyly," říká Cendra.

Česká televize tvrdí, že informace, které požadovala po O2, byly pro vyhodnocení soutěže nezbytné.

Nestihli jsme to, nic jiného

Společnost O2 odmítá, že by se zachovala špatně, když požadované informace nedodala, a Česká televize jim tak prodlouží jejich působení v iVysílání. "Dodatečné podklady, které po nás ČT požadovala doplnit, jsme bohužel nestihli ve stanovené lhůtě dodat," napsala krátce mluvčí O2 Kateřina Mikšovská. Informace, které ČT požadovala, ale nedodaly ani zbylé dvě firmy.

Cendra připouští, že být na místě O2, nejspíš by postupoval stejně. "Také bychom možná nereagovali. Na základě toho ten tendr zrušili. Ale k vyloučení O2 došlo neoprávněně," vysvětluje faktický vítěz soutěže.

Vždyť dlužíte a máte jen pět lidí!

Fakt, že soutěž zcela zrušila, ač nemusela, vysvětluje Česká televize tím, že SuperNetwork nebyla transparentní a neposkytovala záruku, že zakázku v pořádku odvede. Posledního zbylého uchazeče si totiž podle svých slov důkladně prověřila.

Firmu dohnalo to, že ač jí zákon ukládá každoroční zveřejňování své výroční zprávy, tu poslední založila do sbírky listin před třemi lety – za rok 2012. "Z ní vyplývá, že společnost více než rok nesplácí své závazky a má deklarovaných 5 zaměstnanců," uvedla v prohlášení televize.

Podle Cendry jeho firma dokumenty do rejstříku doplní, nicméně dodává, že argumenty České televize považuje za neoprávněné.

"Nemá to žádnou vazbu na zadání výběrového řízení, jeho podmínky a dopad na výběr. Televizi jsme ochotni na vyžádání předložit výsledky za poslední čtyři roky bez prodlení. Zároveň se nás televize během hodnocení ptala na řadu otázek, ale otázka na výsledovky nikdy nepadla, takže považujeme za nekorektní v médiích používat tento argument," říká Cendra, který se hodlá kvůli podezřele zrušenému tendru v krajním případě obrátit až na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Pokud navíc bude soutěž vypsána znovu, bude SuperNetwork ve značně nevýhodné pozici. "Konkurence už bude vědět nejenom to, že jsme nabídli tyhle peníze, ale budou znát i naši metodu řešení," uzavřel Cendra.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy