Piráti podali stížnost na ČT, nelíbí se jim neúčast strany v superdebatě před krajskými volbami

ČTK ČTK
12. 9. 2016 17:50
Piráti se ohradili proti záměru České televize pozvat do superdebaty před krajskými volbami pouze lídry politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Ve stížnosti k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání argumentují, že to neodpovídá rozložení politických sil v krajích. "Česká televize tak porušuje nejen zásady objektivity, ale zcela bezprecedentně zvýhodňuje vybrané politické strany jejich neodůvodnitelnou prezentací v klíčovém pořadu," uvedl předseda pirátů Ivan Bartoš.
Ivan Bartoš.
Ivan Bartoš. | Foto: ČTK

Praha – Česká pirátská strana podala stížnost k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli výběru účastníků v závěrečné superdebatě v České televizi před krajskými volbami. ČT chce do diskusního pořadu 6. října pozvat lídry politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně, což neodpovídá rozložení politických sil v krajích. Piráti to uvedli v tiskové zprávě. Vyjádření České televize zjišťujeme.

Před krajskými volbami odvysílá Česká televize na zpravodajské ČT24 sérii debat s lídry krajských kandidátek, do kterých bude zvát zástupce politických subjektů na základě průzkumu volebního potenciálu v jednotlivých krajích.

Do závěrečné debaty na ČT1 a ČT24 televize podle předsedy pirátů Ivana Bartoše pozvala mimo veškerou soutěž devět šéfů politických stran, které mají zastoupení ve sněmovně.

"Výběr devíti politických stran, které momentálně zasedají v Poslanecké sněmovně, nemá oporu v žádné metodice výběru ani nijak nesouvisí s volbami do krajů. Celá tato debata je navíc prezentována jako vyvrcholení série krajských debat. Česká televize tak porušuje nejen zásady objektivity, ale zcela bezprecedentně zvýhodňuje vybrané politické strany jejich neodůvodnitelnou prezentací v klíčovém pořadu," uvedl Bartoš.

Stížností se bude zabývat rada

Stížnost pirátská strana rozeslala i Radě České televize a generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi.

V roce 2013 při konání parlamentních voleb pozvala Česká televize do závěrečné superdebaty lídry devíti stran, které se předtím na základě svého volebního potenciálu zúčastnily alespoň dvou krajských debat.

"Česká televize tedy dokázala zvolit způsob, který adekvátně vyjadřoval společenskou podporu v jednotlivých volebních obvodech daných voleb. V letošních krajských volbách ale nemá účast v superdebatě absolutně žádný vztah ke krajským volbám ani krajům jako volebním obvodům," dodal autor stížnosti, místopředseda pirátů Jakub Michálek.

Pavel Bém zastupitelstvu řekl, že projekt Opencard bude výdělečný, i když věděl, že výdělečný nebude, důkazy jsme připravili na zlatém podnosu, říká pražský zastupitel za Piráty Michálek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 24 minutami

Mimořádný summit k rozpočtu EU skončil, země se nedokázaly shodnout

Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu Evropské unie po dvou dnech skončil. Na Twitteru o tom dnes večer informoval mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela. Podle diplomatických zdrojů zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027.

Zdroj: ČTK
Další zprávy