Češi se před koronavirem chrání méně než dřív. Více se potkávají a chodí do práce

ČTK ČTK
15. 12. 2020 17:55
Češi se nyní chrání před nemocí covid-19 méně než na přelomu října a listopadu, kdy nakažených rekordně přibývalo. Zároveň se teď lidé spolu více setkávají. Vyplývá to z prosincového průzkumu společnosti PAQ Research. Lidé v poslední době například začali více navštěvovat příbuzné a přátele a také častěji docházejí do zaměstnání. Začátkem prosince začal nárůst počtu nakažených opět zrychlovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Přírůstky případů covidu-19 v Česku na přelomu října a listopadu dosahovaly rekordních hodnot kolem 15 000 nakažených denně. Tehdy byl každý účastník průzkumu ve větším kontaktu - aspoň po dobu pěti minut - v průměru jen se 13 lidmi za týden. Poté začal nárůst počtu nakažených zpomalovat a současně přibývalo lidí, s nimiž se dotázaní setkávali. V týdnu mezi 30. listopadem a 6. prosincem tak byl každý Čech v užším kontaktu v průměru už se 16 lidmi. V tomto týdnu vláda zmírnila opatření proti šíření koronaviru. Otevřely se obchody, restaurace či provozovny služeb.

Výrazně například stoupl podíl Čechů, kteří navštěvují rodinu a přátele. Na konci října se aspoň jednou za týden setkalo s příbuznými či známými jen 46 procent lidí. Na začátku prosince už za rodinou a kamarády vyrazilo 57 procent dotázaných.

Více lidí také začalo osobně docházet do zaměstnání. Na přelomu října a listopadu bylo osobně přítomno v práci jen 61 procent dotázaných a dalších devět procent střídavě docházelo do zaměstnání, či pracovalo z domova. Na začátku prosince už docházelo do práce 69 procent lidí a devět procent střídalo docházku a práci z domova. Přitom právě v zaměstnání se podle dřívějších údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky na podzim nakazilo koronavirem v Česku nejvíc lidí. Třeba v září chytily koronavirus v práci podle ústavu asi tři pětiny ze všech lidí, u kterých tehdy testy potvrdily covid-19.

Ačkoli se Češi v předchozích týdnech začali setkávat s více lidmi, polevili zároveň v dodržování ochranných opatření proti covidu-19. Většinu opatření, jako je nošení roušky, pečlivé mytí rukou či vyhýbání se místům s větším počtem lidí, dodržovalo koncem října až 65 procent lidí. Do začátku prosince se podíl těchto lidí snížil na 58 procent. Nejméně dodržují ochranná opatření podle průzkumu paradoxně právě ti dotázaní, kteří se také setkávají týdně s největším počtem lidí.

Údaje PAQ Research vycházejí z průzkumů prováděných pravidelně každé dva až tři týdny od letošního března, kdy se v Česku začal šířit koronavirus. Poslední průzkum je z 8. prosince. Průzkumů se účastní 2200 a 2600 lidí. Na průzkumech spolupracují společnost PAQ Research, vědci z iniciativy IDEA AntiCovid a agentura NMS.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 4 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy