Muž s matematickým modelem: Urychleně očkujme, v létě se můžeme smát

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
15. 12. 2020 13:10
Virus není raketová věda. Nyní rosteme kolem 20, 30 procent, takže před koncem roku můžeme mít až 12 000 nakažených covidem-19 denně, řekl v ČT 24 v pořadu Události, komentáře ředitel pojišťovny Direct Pavel Řehák.
Rosteme kolem 20, 30 procent, před Silvestrem můžeme mít až 12 000 nakažených denně, řekl v Událostech, komentářích šéf pojišťovny Direct Pavel Řehák. | Video: ČT24/Události,komentáře

Absolutní prioritou pro Česko je podle něho špičkově zvládnout vakcinaci společnosti. "Je strašně důležité vytvořit tým odborníků na medicínu, logistiku a komunikaci. Už musíme nyní komunikovat, abychom v lednu mohli začít vakcinovat," říká Řehák.

Co nejrychleji je potřeba podle Řeháka proočkovat minimálně 25 procent Čechů v nejrizikovějších skupinách. "Když to stihneme v prvním čtvrtletí, tak máme většinu těch úmrtí, ke kterým dnes dochází, ošetřenou. Pak můžeme doočkovat zbytek," dodává Řehák s tím, že když to zvládneme do prázdnin, můžeme se smát a být zase svobodní.

Pavla Řeháka mediálně proslavila věta premiéra Andreje Babiše o tom, že "v březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten samý člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ti, kteří měli přijít, nepřišli."

Šéf pojišťovny Direct na jaře předpověděl vývoj pandemie koronaviru s pomocí excelové tabulky. Se znepokojivými závěry svého modelu pak seznámil vládu. Ta poté nastavila přísná opatření a Česko první vlnu onemocnění zvládlo.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy