Češi mají nejradši Čaputovou a papeže Františka, nejméně oblíbený je čínský prezident

ČTK ČTK
7. 8. 2019 11:56
Největší sympatie si ze zahraničních osobností veřejného života získala u Čechů slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, pozitivně ji hodnotí 71 procent lidí. Následuje papež František s 63 procenty kladných hlasů. Naopak nejméně populární je čínský prezident Si Ťin-pching a za ním předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Vyplynulo to z červnového průzkumu agentury STEM.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. | Foto: Jakub Plíhal

V porovnání s předchozími průzkumy se názory občanů Česka na většinu zahraničních státníků nemění. Například papeže Františka ale vnímají Češi lépe než jeho předchůdce papeže Benedikta, kterého před deseti lety kladně hodnotilo 52 procent dotázaných.

Vedle Čaputové a papeže pozitivní hodnocení převažovala už jen u maďarského premiéra Viktora Orbána a Theresy Mayové, která v době průzkumu byla ještě britskou premiérkou. Pozitivní názor na oba politiky měla téměř polovina lidí.

Na pátém místě skončil francouzský prezident Emmanuel Macron se 40 procenty příznivých hodnocení a na šestém ruský prezident Vladimir Putin se stabilními 36 procenty.

Trump je méně oblíbený než Merkelová

Na německou kancléřku Angelu Merkelovou má pozitivní názor zhruba čtvrtina lidí. "Merkelová se těšila vysoké popularitě do roku 2013, poté její oblíbenost mezi Čechy prudce klesla vlivem migrační krize. Poslední rok ukazuje na mírný nárůst pozitivních postojů, přesto patří mezi nejméně oblíbené politiky ze sledovaného výběru," uvedli autoři průzkumu.

Ještě o něco menší sympatie než k Merkelové mají lidé k Trumpovi, kterému navíc proti předchozímu roku sympatizantů ještě ubylo. Podle STEM také popularita jeho předchůdce Baracka Obamy v čase klesala, ze 71 procent se dostala k 54 procentům v roce 2016, přesto byla výrazně vyšší než oblíbenost současného prezidenta USA.

Na posledních místech mezi vybranými zahraničními politiky skončil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, na kterého se pozitivně dívá čtvrtina populace a jen třetina z těch, kdo ho znají, a čínský prezident Si Ťin-pching. Na něj má pozitivní názor 18 procent lidí.

Hodnocení zahraničních osobností

"Uveďte, prosím, jaký je váš názor na následující zahraniční politické osobnosti."

Ze zahraničních osobností Češi nejlépe hodnotí Čaputovou
Ze zahraničních osobností Češi nejlépe hodnotí Čaputovou | Foto: STEM

Zdroj: STEM

 

Právě se děje

Další zprávy