Bývalý voják žaluje ministerstvo kvůli zdanění výsluh

7. 5. 2011 19:07
Podobně chtějí postupovat i další vojáci

Praha - Vysloužilý voják podal u pražského městského soudu žalobu proti ministerstvu obrany kvůli patnáctiprocentnímu zdanění výsluhového příspěvku.

Stejnou žalobu chtějí podat ještě další čtyři bývalí vojáci, napsaly Lidové noviny.

Zdanění přípěvku zavedla vláda v rámci úsporných opatření od ledna letošního roku. Vojáci chtějí co nejdříve vyčerpat všechny zákonné možnosti a dostat se až k Ústavnímu soudu. Podle expertů by se proces mohl protáhnout.

Na právníka se vybralo 1,3 milionu

"Žaloba se dožaduje zrušení rozhodnutí ministerstva obrany, které zavedlo zdanění, a vydání nového rozhodnutí," řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková. Žaloba už byla přidělena soudci, nyní se podle mluvčí čeká na vyjádření ministerstva obrany, lhůta bývá obvykle 30 dnů.

"Zdanění výsluhových náležitostí není naším jednostranným krokem, jedná se o úsporné rozpočtové opatření, které zavedla vláda," uvedl mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Do iniciativy se zapojilo 1260 lidí, hromadnou žalobu ale vyloučili. Na právní služby mezi sebou zatím vybrali 1,3 milionu korun.

Kromě vojáků se ve sporu angažují také bývalí policisté, hasiči, celníci a pracovníci vězeňské služby. Ti všichni mají po 15 letech služby nárok na výsluhový příspěvek. Na výsluhy každý rok padne několik miliard, zdanění by mělo státu ročně vrátit stovky milionů korun.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy