Bílý kruh pomáhá už 20 let obětem zločinů i pozůstalým

Michal Kalina
31. 8. 2011 16:42
Sdružení pomohlo i příbuzným obětí nedávného masakru v Mukařově

Praha - Bílý kruh bezpečí, která se zabývá pomocí obětem trestných činů, působí v České republice už 20 let. Při té příležitosti představili zástupci sdružení jeho činnost.

Prezidentka kruhu bezpečí Petra Vitoušová také upozornila na stále nedostačují ochranu postižených zločinem ze strany státu.

"Stále přibývá klientů, kteří trestný čin neoznámí, stejně jako se snížil na 5 procent počet těch, kteří se domáhají náhrady škody," uvedla.

Zlepšit situaci by mohl nový zákon o obětech trestných činů, kterým by se měla vláda zabývat na podzim a na jehož podobě se sdružení také podílelo. Jak ale odborníci upozorňují, problém je především v informovanosti a přístupu orgánů v trestním řízení. Proto nechtějí předjímat, jaké změny skutečně přinese.

Bílý kruh bezpečí poskytuje pomoc všem obětem trestných činů, jejich příbuzným i svědkům. Radí nejen českým občanům, ale i cizincům, kteří často nemají ponětí o svých právech.

Pracovníci sdružení se zapojili i do případu pozůstalých po masakru v Mukařově u Prahy, kde jednadvacetiletý vrah ubodal ženu a dva muže. Kontakt zprostředkovalo krizové centrum Riaps.

Pomoc příbuzným obětí z Mukařova

"Bílý kruh nejprve zmapoval situaci, ve které se ti lidé nacházeli. Následně zajistil základní potřeby, jako doklady, finance a oblečení. Pozůstalí se nemohli vrátit do zapečetěného domu," popsala Vitoušová.

Sdružení vybralo případového manažera, který za dotyčnými dojížděl. Kromě poskytnutí základních věcí zařídil Bílý kruh jejich ubytování a také zaplatil úklid a dezinfekci domu, ve kterém se vraždilo. Tyto věci u nás stále ještě nezajišťují úřady.

Starosta Mukařova zorganizoval po společném jednání neoficiální sbírku, ve které obyvatelé okolí posílali pozůstalým peníze. Všem zainteresovaným stranám za to prostřednictvím Bílého kruhu upřímně poděkovali.

Pomoc rodině ale ještě neskončila. Sdružení vybírá zmocněnce pro trestní a soudní řízení, zažádalo o finanční pomoc od státu a nabídne jim psychologické, právní a sociální poradenství dle individuálních potřeb.

Bílý kruh provozuje dvě non-stop telefonní linky a vedle toho 8 poraden, kde si může oběť domluvit schůzku či bez objednání přijít v otevírací době. Devátá pobočka se otevírá v Jihlavě. Loni organizace navázala více jak 12 tisíc kontaktů s lidmi v nouzi.

 

Právě se děje

Další zprávy