Bendl: Bém by měl jít do boje o předsedu ODS

Kateřina Eliášová
19. 10. 2008 21:00
Středočeský hejtman chce změnu vedení strany
Foto: Ludvík Hradilek

* Bendl jednal v neděli s vítěznou ČSSD o možné spolupráci v kraji * S Davidem Rathem se na ničem nedohodli * Ve volbách prohrála středočeská ODS jen těsně

Praha - Den po prohraných volbách se u poražené ODS začínají ozývat hlasy, že by měl Mirka Topolánka v čele strany někdo vystřídat.

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že nejčastěji skloňovaným jménem je to 1. místopředsedy ODS, primátora Prahy Pavla Béma.

Že by se měl právě on stát novým šéfem strany, si myslí například dosavadní hejtman Petr Bendl, který ve Středočeském kraji prohrál s kandidátem ČSSD Davidem Rathem.

"Pavel Bém je určitě vážným kandidátem," řekl deníku Aktuálně.cz Bendl, který se počítá mezi Bémovy osobní přátele. Sám však nevyloučil, že na předsedu bude na prosincovém kongresu ODS kandidovat on sám.

ODS po porážce? Změnit vedení

Bendl tvrdí, že by ODS měla hledat cestu, jak se s drtivou porážkou v krajích vyrovnat.

"Podle mě je v tuto chvíli cestou, jak z toho ven, změna vedení. Já si myslím, že by do toho měl jít. Jestli do toho půjde, to je na něm," uvedl na adresu Béma.

Oba politici k sobě mají hodně blízko a patří ke kritikům současného předsedy. Pavel Bém v sobotu vpodvečer odjel na poslední chvíli ze sídla ODS do středních Čech, aby Bendla podpořil. Voliči v tomto kraji ale nakonec dali přednost Davidu Rathovi.

Bém prozatím tvrdošíjně odmítá reagovat na výzvy, aby šel v boji o křeslo šéfa ODS proti Topolánkovi. Tvrdí, že je teď třeba soustředit se na druhé kolo senátních voleb.

Topolánek: Ať je více kandidátů

Spekulace o tom, že Topolánka vyzve na souboj jeho největší rival Pavel Bém, nechávají premiéra klidným. "Budu obhajovat svoji pozici, nevidím důvod, proč by to tak nebylo," řekl.

Očekává dokonce, že se proti němu postaví více kandidátů. "Vidím mnoho lidí, kteří by se mohli utkat o post předsedy. Jsem rád, když je více kandidátů," dodal.

Možná výměna předsedy ODS by ale mohla znamenat problém. Pokud vláda ustojí středeční hlasování o nedůvěře a sama nepodá demisi, možná prosincová výhra Pavla Béma by výrazně oslabila premiérovu pozici.

To si uvědomuje i Bendl. Jak by se ale ODS respektive Topolánek v tu chvíli zachovali, Bendl nechce odhadnout.

"To by byl oříšek. Ovšem není možné jenom sklopit diář a říct si, že jsme prohráli. Něco budeme muset udělat," myslí si Bendl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy