Bělobrádek chce dohodu s Evropou: Až k nám přijdou uprchlíci z Ukrajiny, také je zvládneme bez kvót

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
2. 10. 2015 10:07
Vicepremiér Pavel Bělobrádek varoval před uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Česko by podle něj mělo s evropskými partnery vyjednávat, že se postará o ukrajinské běžence výměnou za to, že ho tolik nezasáhne uprchlická vlna z jihu. "Musíme vysvětlit našim partnerům, že se také staneme cílovou zemí. A že až se to stane, nebudeme na oplátku požadovat žádné kvóty," říká v rozhovoru.
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek
Předseda lidovců Pavel Bělobrádek | Foto: Martin Svozílek

Praha – Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek varuje před uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Česko se podle něj může stát cílovou zemí pro statisíce uprchlíků. Chce proto přesvědčovat evropské politiky, aby nám prostřednictvím kvót neposílali migranty z jihu.

"Na Ukrajině je 1,5 milionu vnitřních vysídlenců a my budeme jejich cílovou zemí. Musíme se na to připravit a musíme také našim kolegům říct, že potom nebudeme chtít přerozdělovací kvóty, že si s těmi lidmi budeme ochotni poradit sami," řekl Bělobrádek na čtvrteční mimořádné schůzi Sněmovny.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz pak upozorňuje na to, že Evropa kvůli krizi na jihu zapomněla, že existují i jiné hrozby. " Musíme Unii upozornit, že migrace nehrozí pouze z Afriky a Blízkého východu, musíme to prosadit jako téma," uvedl Bělobrádek.

Varoval jste poslance, že Česku hrozí uprchlická vlna z Ukrajiny. Co s tím chcete dělat?

Je potřeba se na to začít připravovat. Pokud konflikt na Ukrajině neskončí, může se zvednout až 1,5 milionu vnitřních uprchlíků, kteří jsou ve velmi složité situaci. Jsem přesvědčen, že i mnoho našich měst bude ochotno je přijmout z toho důvodu, že je s nimi již dobrá zkušenost. Také bychom měli umožnit snadnější přístup k nám volyňským Čechům a jejich rodinám.

A co na evropské úrovni? Budete to chtít využít jako jeden z argumentů, proč by Česko nemělo dostat stálé kvóty na migranty z jihu?

Musíme vysvětlit našim partnerům, že se také staneme cílovou zemí. A že až se to stane, nebudeme na oplátku požadovat žádné kvóty. Že budeme ochotni si s těmito lidmi poradit sami.

Už je nějaký plán, jak to téma v Bruselu otevřít?

Já jako předseda KDU-ČSL o tom budu mluvit na summitu lídrů evropské lidové strany, kde budou i lidé jako Angela Merkelová.

Máte dojem, že evropští lídři na toto riziko zapomněli?

Myslím si, že se na to skutečně trochu zapomnělo. Je to pochopitelné, protože ta masa, která se sem valí z jihu, je tak obrovská, že zastíní fakt, že nejde o jediné riziko. Musíme Unii upozornit, že migrace nehrozí pouze z Afriky a Blízkého východu, musíme to prosadit jako téma.

Proč je pro Česko lepší přijmout ukrajinské uprchlíky?

Je to logické řešení. Jazyková bariéra u nich není tak velká a mají i vysokou schopnost se začlenit. Desetitisíce lidí už tu pracovaly.

Lidé volají po tom, aby Česko investovalo do své bezpečnosti a suverenity, teď je ta nejlepší chvíle, říká bezpečnostní expert Tomáš Pojar. Podle něj je skandální, že Evropa teď kritizuje Maďarsko. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy