Bárta a Škárka opět k soudu. Ministryně podá stížnost

Radek Nohl Radek Nohl
22. 8. 2013 15:55
Marii Benešové se nelíbí, jak kauza dopadla. Obrátí se proto na Nejvyšší soud.
Vít Bárta a Jaroslav Škárka.
Vít Bárta a Jaroslav Škárka. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podá stížnost pro porušení zákona v kauze exposlanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky.

Benešová deníku Aktuálně.cz řekla, že se jí nelíbí, jak případ dopadl. Městský soud v Praze letos v březnu Bártu i Škárku pravomocně zprostil obžaloby.

Kauzou se ale nyní bude zabývat Nejvyšší soud. "Chci, aby se tím soudci zabývali. Tento týden stížnost odchází z ministerstva, ode mě je to již podepsané," dodala Benešová pro Aktuálně.cz.

Vyhoví tak podnětu soudce Jana Šotta, který ve věci rozhodoval a původně politiky uznal vinnými. Dovolání v tomto případu podal již také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Obžaloba: Bárta uplatil spolustraníky

Škárka Aktuálně.cz řekl, že o krocích ministryně Marie Benešové zatím nic neví. "Až se s tím seznámím, tak se k rozhodnutí detailně vyjádřím," uvedl exposlanec Jaroslav Škárka.

Obžaloba v případu tvrdila, že Bárta dal tehdejším spolustraníkům z Věcí veřejných - Škárkovi a bývalé poslankyni Kristýně Kočí - 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, že mu budou loajální a zároveň budou prosazovat jeho zájmy ve straně.

Škárka údajně peníze přijal a část z nich také použil. Bárta poté, co kauza vypukla, rezignoval na funkci ministra dopravy, a před soudem se hájil tím, že oběma bývalým poslanců peníze jen půjčil.

Právo se zastavilo před branou politiky, řekl soudce

Soudce Jan Šott nejdříve Bártu odsoudil k osmnáctiměsíční podmínce a Škárku ke třem rokům vězení, následně je ale na základě rozhodnutí odvolacího soudu osvobodil.

"Trestní právo se zastavilo před branou politiky a korupční jednání, které je na jakékoliv jiné úrovni lidského života postihováno trestním zákoníkem a trestáno, se od určitého postavení pachatele na určitém místě stává trestně nepostižitelným," uvedl dříve Šott.

Škárka a Bárta byli nakonec zproštěni i díky dřívějšímu rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten loni na podzim konstatoval, že na část skutků se vztahuje imunita.

Podobný je verdikt i v kauze takzvaných trafik pro exposlance Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře.

Jak dopadne případ exposlanců Bárty a Škárky? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy