Bárta a Škárka opět k soudu. Ministryně podá stížnost

Radek Nohl Radek Nohl
22. 8. 2013 15:55
Marii Benešové se nelíbí, jak kauza dopadla. Obrátí se proto na Nejvyšší soud.
Vít Bárta a Jaroslav Škárka.
Vít Bárta a Jaroslav Škárka. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podá stížnost pro porušení zákona v kauze exposlanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky.

Benešová deníku Aktuálně.cz řekla, že se jí nelíbí, jak případ dopadl. Městský soud v Praze letos v březnu Bártu i Škárku pravomocně zprostil obžaloby.

Kauzou se ale nyní bude zabývat Nejvyšší soud. "Chci, aby se tím soudci zabývali. Tento týden stížnost odchází z ministerstva, ode mě je to již podepsané," dodala Benešová pro Aktuálně.cz.

Vyhoví tak podnětu soudce Jana Šotta, který ve věci rozhodoval a původně politiky uznal vinnými. Dovolání v tomto případu podal již také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Obžaloba: Bárta uplatil spolustraníky

Škárka Aktuálně.cz řekl, že o krocích ministryně Marie Benešové zatím nic neví. "Až se s tím seznámím, tak se k rozhodnutí detailně vyjádřím," uvedl exposlanec Jaroslav Škárka.

Obžaloba v případu tvrdila, že Bárta dal tehdejším spolustraníkům z Věcí veřejných - Škárkovi a bývalé poslankyni Kristýně Kočí - 170 tisíc a 500 tisíc korun za to, že mu budou loajální a zároveň budou prosazovat jeho zájmy ve straně.

Škárka údajně peníze přijal a část z nich také použil. Bárta poté, co kauza vypukla, rezignoval na funkci ministra dopravy, a před soudem se hájil tím, že oběma bývalým poslanců peníze jen půjčil.

Právo se zastavilo před branou politiky, řekl soudce

Soudce Jan Šott nejdříve Bártu odsoudil k osmnáctiměsíční podmínce a Škárku ke třem rokům vězení, následně je ale na základě rozhodnutí odvolacího soudu osvobodil.

"Trestní právo se zastavilo před branou politiky a korupční jednání, které je na jakékoliv jiné úrovni lidského života postihováno trestním zákoníkem a trestáno, se od určitého postavení pachatele na určitém místě stává trestně nepostižitelným," uvedl dříve Šott.

Škárka a Bárta byli nakonec zproštěni i díky dřívějšímu rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten loni na podzim konstatoval, že na část skutků se vztahuje imunita.

Podobný je verdikt i v kauze takzvaných trafik pro exposlance Marka Šnajdra, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře.

Jak dopadne případ exposlanců Bárty a Škárky? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy