Češi si našili roušky, jak je ale správně čistit? V mikrovlnce ne, varují hasiči

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
18. 3. 2020 18:02
Primární problém s nedostatkem roušek a respirátorů už většina lidí vyřešila. Mnozí si ušili alespoň bavlněné roušky nebo si je obstarali od přátel, známých či dobrovolníků, kteří je šijí. Ostatně od půlnoci ze středy na čtvrtek je ochrana úst a nosu mimo domov povinností. Objevil se však nový problém: jak tyto roušky čistit? A může se jedna nosit celý den? Odpovědi zjišťoval deník Aktuálně.cz.
Vyvařování bavlněných roušek v hrnci, stačí pár minut.
Vyvařování bavlněných roušek v hrnci, stačí pár minut. | Foto: Marie Václavová

Jedna rada na úvod: důležité je i správné zacházení s rouškou. Před nasazením si je nutné umývat ruce aspoň dvacet vteřin teplou vodou a mýdlem a manipulovat s ní, aniž bychom se rukama dotýkali obličeje nebo látky. Uchopit se tedy má pouze za poutka či provázky a roztáhnout ji až pod bradu a na nos.

Rouška by se neměla nosit déle než čtyři hodiny, popřípadě by se měla vyměnit i dříve, pakliže je vlhká. Pozor je potřeba dát, i když ji odendaváme po jejím použití. To již totiž může být infikovaná. S rouškou proto opět manipulujeme pouze za provázky a opět si potom musíme mýt ruce dvacet vteřin teplou vodou a mýdlem.

A teď jak na samotné čištění roušky. Odborníci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy radí ji po použití vyprat na nejvyšší teplotu a ještě za vlhka vyžehlit. Pakliže nechceme kvůli několika rouškám zapínat pračku, stačí je několik minut vyvařit v hrnci s vařicí vodou. A opět vyžehlit.

Hasiči pak důrazně nabádají, aby lidé neposlouchali některé hlasy z internetu, které radí tyto ústenky "sterilizovat" v mikrovlnné či horkovzdušné troubě, neboť by mohla začít hořet. "Buďte opatrní, ať k vám nemusíme," dodávají.

"Bavlna opravdu hoří. Mně jednou takto shořela utěrka hozená přes lampu," varuje před tímto postupem ve videu i influencerka Maruška z kanálu Co si dneska vezmu na sebe!?

VIDEO: Rady, jak se starat o bavlněné roušky

Čisté roušky by se měly skladovat v čisté uzavřené nádobě, například v plastové dóze. Použité by se měly přechovávat také odděleně. (Ty jednorázové se pochopitelně vyhodí.)

Zatímco před několika dny byly roušky ještě krajně podezřelou věcí, a kdo si ji nasadil, o tom si okolí myslelo, že je zaručeně infikován koronavirem, po velké kampani influencerů se rázem staly trendy kouskem oblečení. V momentě, kdy ve středu přišlo nařízení vlády o povinném nošení roušek, tak již většinou mají lidé našito či zakoupeno z improvizovaných šicích dílen. Zákaz vycházení bez roušky by však mohl zaskočit některé seniory, kteří nežijí na sociálních sítích.

Pošlete roušky poštou zdarma

Důležitou informací pro solidární domácí šičky je, že Česká pošta od 19. března do odvolání bude přepravovat zásilky s rouškami zdarma, tedy bez nutnosti platit poštovné. "Celá společnost se potýká s nedostatkem roušek. Lidé je šijí doma a solidárně nabízí těm, kteří je potřebují. Odpuštění poštovného je to nejmenší, jak teď můžeme pomoci," říká generální ředitel České pošty Roman Knap.

Podmínkou je, že odesilatel je bude posílat zdarma bez požadavku zaplacení adresátem a nebude chtít po adresátovi za dodané zboží žádné peníze, ani ve formě dobírky.

"Touto cestou předem děkujeme všem, kteří roušky věnují i svým pošťákům a pošťačkám, kteří jich mají také velký nedostatek," dodává Česká pošta.

Pro ty, kdo by se o tomto nejžádanějším produktu dneška chtěli dozvědět více, poslouží jako cenný zdroj inspirace a rad veřejná skupina na Facebooku Česko šije roušky. Zde se jde i spojit se šičkami a domluvit se na zásilce.

Stále však platí, že i když roušku člověk má, tak pokud kašle, měl by se izolovat a nechodit mezi lidi. Navíc je důležité dodržovat další pravidla. "Samotná rouška má minimální efekt bez dalších opatření, jako je pečlivé mytí rukou, nedotýkání se věcí ve veřejném prostoru či izolace," dodávají odborníci z 1. lékařské fakulty. Izolací se myslí rozestup od ostatních. Důležité je také kýchat do loketní jamky, ne do dlaně, kterou bychom naši infekci roznesli dál.

Jak na šití

Pro doplnění: Jak si roušku jednoduše vyrobit? V letáčku lékařské fakulty najdeme, že stačí kus stoprocentní bavlny 20 × 20 centimetrů, tu čtyřikrát přehnout jako harmoniku, okraje pak přehnout a prošít a na takovou roušku našít poutka potřebné délky z gumy, provázku, tkalounu či tkaničky.

Na internetu však kolují i návody na dokonalejší roušky, které doporučují rozměr 20 × 60 centimetrů, přehnout látku na půlku, zašít dvě strany mimo překlad, obrátit roušku naruby, vyrobit z obou stran harmoniku, tu prošít a boční okraje roušky přehnout, prošít a vytvořit tak tunýlky pro navlečení tkalounu, gumy či provázku. Vzniklé oko dáme za uši a dva volné konce si člověk utáhne za hlavou.

Pro ty, kdo nejsou manuálně zruční a necítí se na šití, postačí přehnutý bavlněný šátek, na jeho kraje si natáhnout dvě textilní gumičky do vlasů a těmi takovouto improvizovanou roušku zachytit za ušima. I u těchto alternativních pomůcek je však důležité dodržovat správný postup při manipulaci i čištění.

Video: Jeho video o rouškách trhá rekordy: I ty ušité doma chrání, venku má roušku mít každý

Líbí se mi myšlenka já chráním tebe, ty chráníš mě. Venku by roušku měli nosit všichni. I ty vyrobené doma jsou účinné, říká Petr Ludwig | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 54 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy