Babiš zrušil vystoupení na slavnostech v Litomyšli, místní si jeho návštěvu nepřáli

ČTK ČTK
10. 5. 2019 16:06
Obyvatelé Litomyšle se postavili proti případnému projevu premiéra Andreje Babiše (ANO) na Gastronomických slavnostech M. D. Rettigové, které se ve městě konají příští sobotu. Kvůli nevoli, kterou vyvolala možnost projevu, předseda vlády nakonec nepřijede. Babišovo vystoupení původně navrhla radnice.
Andrej Babiš v Rakovníku
Andrej Babiš v Rakovníku | Foto: Matej Slávik

"My jsme tady na maloměstě, chodím pěšky po městě, lidé mi říkali, že půjdou protestovat, že budou pískat, že si připraví vajíčka. Měli jsme strach o gastroslavnosti, aby dál zůstaly svátkem jídla a aby nebyly politikou," vysvětlil starosta Daniel Brýdl (Generace 89).

"Pevně věřím tomu, že představitelé města ani ostatní pořadatelské subjekty neumožní panu Babišovi vystoupit na pódiu v rámci těchto slavností," uvedl v písemném podnětu starostovi Radek Tesař z Litomyšle.

Premiérův program při návštěvě Pardubického kraje navrhoval na Svitavsku poslanec Jaroslav Kytýr (ANO). Gastronomické slavnosti považoval za vhodnou příležitost, aby předseda vlády poznal část svitavského regionu. Ve Svitavách se příští sobotu větší akce nekoná, řekl Kytýr.

"Pan starosta mě posléze informoval, že plánovaná návštěva pana premiéra strhla mezi občany vlnu nevole. Na základě toho jsme se domluvili, že nebudeme rušit průběh slavností a že pan premiér město navštíví při nějaké jiné příležitosti, jako je třeba Smetanova Litomyšl," řekl Kytýr.

Projev na gastronomických slavnostech neměl Babiš původně v plánu, podle Kytýra se měl zdržet zhruba hodinu, v níž by ho starosta provedl po městě. Babišovu promluvu k návštěvníkům akce navrhli sami zástupci města, uvedli shodně poslanec Kytýr i starosta Brýdl.

"Je ze mě hrdina proti své vůli, protože jsem byl připravený se s panem premiérem potkat. Z titulu mé funkce je to povinnost. Ale chtěl jsem je jenom na rovinu informovat o náladách ve městě, podle mě to profesionálně vyhodnotili a rozhodli se sami nepřijet," řekl starosta Brýdl.

Pravicové město

Litomyšl je podle něj historicky konzervativní a pravicové město, kde hnutí ANO v komunálních volbách kandidátku ani nepostavilo. ANO nemá v Litomyšli místní organizaci, ani nikde jinde na Svitavsku. Oblastní uskupení je ve Svitavách, které vede právě Kytýr.

Babiš navštíví Pardubický kraj v sobotu 18. května, pravděpodobně navštíví města na Orlickoústecku a navečer by měl diskutovat s veřejností v Pardubicích, dodal Kytýr.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 získalo ANO v Litomyšli 24,75 procenta hlasů. Výrazně tak předstihlo druhou ODS s 16,85 procenta. Čtyři roky předtím skončilo ANO se ziskem 16,28 procenta těsně druhé, když za první ČSSD zaostalo o 0,3 procentního bodu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Francie hlásí první výskyt koronaviru v Evropě, má dva nakažené

Ve Francii se objevily dva případy nákazy novým koronavirem, který byl zaznamenán na konci loňského roku v Číně a jemuž podlehlo již nejméně 26 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy.

První nakažený se podle úřadů léčí v okolí Paříže, druhý v nemocnici v Bordeaux na jihozápadě země. Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová uvedla, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci.

Většina ze zatím asi 830 potvrzených nakažených lidí se objevila v několika čínských provinciích. Jednotlivé případy však hlásí také okolní asijské státy u příchozích z Číny. Druhého nakaženého dnes potvrdily také Spojené státy.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy