Centrum Prahy má být zcela bez aut. Krnáčová tam chce pouštět jen elektromobily

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
16. 9. 2016 19:00
Vedení hlavního města chce do budoucna zakázat vjezd do centra všem automobilům kromě těch poháněných elektřinou. Primátorka Adriana Krnáčová už nyní ale ví, že něco podobného nebude vůbec jednoduché a bude potřebovat značné vyjednávací schopnosti. "Jsou problémy například s nabíjecími stanicemi, takže musíme vést diskusi s památkáři," dodává primátorka. Zatím neví, v jak úzkém centru by měl zákaz platit. Už za tři roky chce spustit pilotní projekt elektrické hromadné dopravy v centru. "Obecně myslím, že budoucnost je v elektromobilitě. Máme metro, tramvaje a chtěli bychom mít v nejužším centru jen elektrobusy," vysvětluje dál svůj záměr.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO)
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – V budově pražského magistrátu se zrodila další vize. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chce z historického centra vyhnat normální auta a povolit vjezd pouze elektromobilům.

"Chtěli bychom umožnit v budoucnu vjezd do nejužšího centra Prahy jen elektromobilům," řekla v rozhovoru pro Hospodářské noviny Krnáčová. Už nyní ale ví, že něco podobného nebude vůbec jednoduché a bude potřebovat značné vyjednávací schopnosti.

"Jsou problémy například s nabíjecími stanicemi, takže musíme vést diskusi s památkáři," dodává primátorka, která zatím ovšem neví, v jak úzkém centru by měl zákaz platit.

Už za tři roky chce ale Krnáčová, aby byl spuštěný pilotní projekt elektrické hromadné dopravy v centru. "Obecně myslím, že budoucnost je v elektromobilitě. Máme metro, tramvaje a chtěli bychom mít v nejužším centru jen elektrobusy," vysvětluje dál svůj záměr.

Podle dopravního experta Petra Moose je takové rozhodnutí ale předčasné. "Až bych řekl mírně nešťastné. Ve vzdálenější budoucnosti záleží, zda budou dobíjecí stanice na každém rohu," řekl Aktuálně.cz Moos, který si ale myslí, že ani za pár let nebude tato myšlenka úplně reálná.

Opačně se k primátorčině vizi staví ale její koaliční partner a náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). "Musíme řešit dopravu komplexně, ne pouze zákazy. Podpora elektromobilu je však cesta správným směrem. Ostatně už nyní může elektromobil parkovat v centru za sto korun ročně," řekl redakci Dolínek.

Kromě toho primátorka v rozhovoru ještě řekla, že nově spuštěné modré parkovací zóny jsou špatně připravené. Ale podle Krnáčové se situace má v dohledné době zlepšit. Vznikne několik tisíc parkovacích míst, město připravuje parkovací domy na Zličíně a Černém Mostě. Další místa pro stání mají vyrůst na Dlouhé míli u letiště nebo dočasně v Běchovicích už během příštího roku.

Další možnosti pro parkování jsou podle Krnáčové pod Prašným mostem a Letnou, kde jsou garáže, které byly vytvořeny při stavbě Blanky. Nyní se pro ně vybírá provozovatel.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy