Centrum Prahy má být zcela bez aut. Krnáčová tam chce pouštět jen elektromobily

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
16. 9. 2016 19:00
Vedení hlavního města chce do budoucna zakázat vjezd do centra všem automobilům kromě těch poháněných elektřinou. Primátorka Adriana Krnáčová už nyní ale ví, že něco podobného nebude vůbec jednoduché a bude potřebovat značné vyjednávací schopnosti. "Jsou problémy například s nabíjecími stanicemi, takže musíme vést diskusi s památkáři," dodává primátorka. Zatím neví, v jak úzkém centru by měl zákaz platit. Už za tři roky chce spustit pilotní projekt elektrické hromadné dopravy v centru. "Obecně myslím, že budoucnost je v elektromobilitě. Máme metro, tramvaje a chtěli bychom mít v nejužším centru jen elektrobusy," vysvětluje dál svůj záměr.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO)
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – V budově pražského magistrátu se zrodila další vize. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chce z historického centra vyhnat normální auta a povolit vjezd pouze elektromobilům.

"Chtěli bychom umožnit v budoucnu vjezd do nejužšího centra Prahy jen elektromobilům," řekla v rozhovoru pro Hospodářské noviny Krnáčová. Už nyní ale ví, že něco podobného nebude vůbec jednoduché a bude potřebovat značné vyjednávací schopnosti.

"Jsou problémy například s nabíjecími stanicemi, takže musíme vést diskusi s památkáři," dodává primátorka, která zatím ovšem neví, v jak úzkém centru by měl zákaz platit.

Už za tři roky chce ale Krnáčová, aby byl spuštěný pilotní projekt elektrické hromadné dopravy v centru. "Obecně myslím, že budoucnost je v elektromobilitě. Máme metro, tramvaje a chtěli bychom mít v nejužším centru jen elektrobusy," vysvětluje dál svůj záměr.

Podle dopravního experta Petra Moose je takové rozhodnutí ale předčasné. "Až bych řekl mírně nešťastné. Ve vzdálenější budoucnosti záleží, zda budou dobíjecí stanice na každém rohu," řekl Aktuálně.cz Moos, který si ale myslí, že ani za pár let nebude tato myšlenka úplně reálná.

Opačně se k primátorčině vizi staví ale její koaliční partner a náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). "Musíme řešit dopravu komplexně, ne pouze zákazy. Podpora elektromobilu je však cesta správným směrem. Ostatně už nyní může elektromobil parkovat v centru za sto korun ročně," řekl redakci Dolínek.

Kromě toho primátorka v rozhovoru ještě řekla, že nově spuštěné modré parkovací zóny jsou špatně připravené. Ale podle Krnáčové se situace má v dohledné době zlepšit. Vznikne několik tisíc parkovacích míst, město připravuje parkovací domy na Zličíně a Černém Mostě. Další místa pro stání mají vyrůst na Dlouhé míli u letiště nebo dočasně v Běchovicích už během příštího roku.

Další možnosti pro parkování jsou podle Krnáčové pod Prašným mostem a Letnou, kde jsou garáže, které byly vytvořeny při stavbě Blanky. Nyní se pro ně vybírá provozovatel.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy