I druhý audit potvrzuje, že je Babiš kvůli Agrofertu ve střetu zájmů, tvrdí server

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 6. 1. 2020 17:45
Audit Evropské komise k zemědělským dotacím konstatuje, že premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů a dál ovládá holding Agrofert. Firma tak nemá nárok na dotace z Evropské unie. O finální zprávě informoval server Neovlivní.cz. Zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu však tvrdí, že auditní zpráva zatím hotová není. České úřady dosud dokument neobdržely.
Premiér Andrej Babiš je i podle druhé auditní zprávy ve střetu zájmů, píše Neovlivní.cz.
Premiér Andrej Babiš je i podle druhé auditní zprávy ve střetu zájmů, píše Neovlivní.cz. | Foto: Václav Vašků

Podle webu Neovlivní.cz poslala Evropská komise do Prahy šest kopií konečné verze auditní zprávy. Připravili ji pracovníci DG Agri - Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova Evropské komise.

"I tato finální zpráva konstatuje, že se český premiér zbavil Agrofertu jen naoko a nadále jej ovládá. Audit proto potvrdil, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů. Agrofert tedy nemá nárok na zemědělské dotace z unijních fondů," citoval server důvěryhodný zdroj, jehož předchozí informace k unijním dokumentům se ukázaly jako přesné.

Audit ještě probíhá, tvrdí ministerstvo

Informaci však zpochybnil zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Viktor Daněk. "Zpráva o údajně hotovém druhém auditu o střetu zájmů premiéra Babiše nejspíš není pravdivá. Potvrdily mi to dva zdroje seznámené s průběhem jednání," napsal na Twitteru. Podle něj se mají teprve koncem ledna sejít zástupci Česka a Evropské komise a až poté dojde k dokončení zprávy. 

"Máme konzultace 28. ledna letošního roku, teprve potom dojde k nějaké závěrečné zprávě, v tuto chvíli nemám informace. Audit probíhá, takže já se k němu vůbec nechci vyjadřovat. Je to záležitost Státního zemědělského intervenčního fondu," řekl před pondělním jednáním vlády ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Mluvčí ministerstva ani Státního zemědělského intervenčního fondu nechtěli situaci dále komentovat, podle nich se záležitost ještě prošetřuje.

Babiš dál popírá, že je ve střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že závěry auditu Evropské komise o zemědělských dotacích pro holding Agrofert nezná a opět odmítl, že je ve střetu zájmů.

"Na žádném procesu k auditům se nepodílím a na rozdíl od novinářů napojených na auditory v Bruselu nemám žádné nové informace. Platí, že jsem zcela vyhověl českému zákonu lex Babiš, který byl účelově přijat jen kvůli mojí osobě. Proto nejsem a ani nemůžu být v žádném střetu zájmů," reagoval Babiš.

"Nové závěry neznám, ale předpokládám, že Česká republika se bude proti nesmyslnému vykládání českého práva Bruselem bránit i nadále. A úspěšně. O žádné peníze tak určitě nepřijdeme," doplnil.

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky zatím firma nemá o druhém auditu žádné informace. "Premiér Andrej Babiš vložil akcie svých firem do svěřenských fondů a naplnil tak vše, co po něm zákon o střetu zájmů požaduje. Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. Všechny dotační projekty byly schváleny úřady a také kontrolovány bez nálezu jakýchkoli zásadních závad," sdělil Hanzelka.

Podle něj byl také první audit Evropské komise vedený s Českem a výhrady směřovaly proti státu, nikoliv proti koncernu. "Žádné řízení s námi nebylo vedeno. Nelze vyloučit, že ve věci budou probíhat soudní spory," uzavřel.

První audit střet zájmů potvrdil

Předchozí audit, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU, potvrdil, že premiér porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert.

Auditoři to dovozují z toho, jak definoval cíle fondů, vybral správce fondu, které navíc může odvolat, a toho, že je takzvanou obmyšlenou osobou a může mít z fondů užitek. Zájem na hospodářském úspěchu Agrofertu podle auditorů ovlivnil nestrannost Babišova rozhodování, protože jako předseda vlády, ministr financí či předseda Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy rozhodoval o záležitostech týkajících se unijních fondů, které měly dopad na Agrofert.

Opozice: Dotace pro Agrofert nesmí platit občané

Podle opozice je Babišův střet zájmů jasný. Šéfové opozičních stran v reakci na výsledky auditu zdůrazňovali, že je nutné zabránit tomu, aby dotace pro koncern Agrofert nakonec platili čeští občané z daní.

"Musíme zabránit tomu, aby dotace pro Agrofert platili občané. V Poslanecké sněmovně k tomu využijeme všechny možnosti. Aby se nestalo, že vláda bude jednat v zájmu Agrofertu. Aby se nestalo, že 'podnikání' Agrofertu budou platit lidé ze svých daní. Abychom žili v zemi, která patří občanům, ne holdingům," napsal na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného byl Babišův střet zájmů jasný od počátku. "Tady je někdo překvapen? Zdůrazňuji, že problémy Andreje Babiše a jeho střetu zájmů nesmí stát naše firmy a daňového poplatníky ani korunu!" uvedl.

"Přece není normální, aby člověk dával dotace sám sobě. V Evropské unii to je každému jasné, třeba by se konečně mohla rozhoupat i vláda," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Připomněl, že věcí se na základě podnětu Pirátů zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu.

Předseda Starostů Vít Rakušan s ohledem na informace z auditu ironicky mluví o úspěšném začátku roku pro Babiše. "Teď už jen zjistit, kolik tahle legrace bude stát Českou republiku…" napsal na Twitteru.

"Pokud se potvrdí, že je premiér ve střetu zájmů i v oblasti zemědělských dotací, musí zajistit, aby je Agrofertu neplatili daňoví poplatníci a vzdát se firmy nebo odejít z politiky," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Premiér kňučí a dělá ze sebe chudáka. Všechno zametá pod koberec, ale na tolik lží a podvodů není žádný koberec dost velký, říká ředitel TI. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 39 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy