Antimonopolní úřad si posvítí na předražené dálnice

ČTK ČTK
26. 10. 2009 18:00
ÚOHS dostal podnět k prošetření zakázek
Musejí stát dálnice tolik?
Musejí stát dálnice tolik? | Foto: Karel Toman

Brno - Antimonopolní úřad s největší pravděpodobností začne prošetřovat okolnosti zadávání veřejných zakázek na stavby českých dálnic.

Přijal totiž podnět, podle něhož systém zadávání neodpovídá zákonu a způsobuje zhruba třetinové předražení ceny stavby dálnic ve srovnání s okolními zeměmi.

Na nadprůměrnou cenu výstavby infrastruktury nedávno upozornila i bývalá Národní ekonomická rada vlády (NERV).

"Můžeme zatím pouze potvrdit informaci, že jsme uvedený podnět dnes obdrželi," řekl mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa bez bližších podrobností.

V praxi to obvykle znamená, že se začne zabývat a zkoumat i jeho obsah.

Prošetření vítáme, hlásí ŘSD

Zadavatelem zakázek je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které bývá často terčem kritiky, že české dálnice jsou dražší než zahraniční.

Mluvčí ŘSD Martina Vápeníková dnes ovšem v reakci řekla, že firma případné šetření ze strany antimonopolního úřadu jen vítá.

"Zakázky zadáváme zcela v souladu se zákonem a transparentně a je jen dobře, pokud to ÚOHS prověří," uvedla Vápeníková.

Průměrná cena kilometru dálnice je v České republice podle dostupných informací zhruba 300 milionů korun, v rovinaté krajině o sto milionů méně.

Naopak v kopcovitém terénu, kde je nutné stavět tunely a mosty, to může být i více než miliarda.

Prodražování staveb oproti původním plánovaným cenám si je vědomo i ministerstvo dopravy. V červnu proto zpřísnilo cenové limity pro silniční stavby.

Bude posuzovat každou zakázku Ředitelství silnic a dálnic, kde se předpokládaná cena v tendru zvýší o více než deset procent, uvedl tehdy ministr Gustáv Slamečka.

O třetinu dražší než jinde

Podle podnětu, který podal novinář Jaroslav Novák Večerníček, mohou dálnice v Česku podle zadávacích kritérií stavět v praxi pouze čtyři firmy.

Ty se podle veřejně dostupných informací vzájemně o zakázky dělí, takže prý neexistuje v této oblasti žádná skutečná veřejná soutěž.

"Důsledek je zřejmý, stavby dálnic a rychlostních komunikací jsou až o třetinu dražší než v okolních zemích, přestože je u nás levnější pracovní síla a leckdy i materiál," uvedl novinář v podnětu.

Výstavba infrastruktury financované veřejným sektorem je v Česku výrazně dražší, než je průměr EU a než je cena obytných staveb budovaných ze soukromých peněz.

K tomuto závěru dospěl NERV ve své závěrečné zprávě zveřejněné v září. Zatímco v Německu nebo Itálii je výstavba infrastruktury levnější než výstavba obytných domů, v Česku je naopak o 62 procent dražší.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Další zprávy