Amnestie neplatí. Muž, který žije v Karibiku, dostal 6 let

ČTK ČTK
22. 4. 2014 11:28
Soud muže potrestal za leasingové podvody.
Štěpánek žije v Karibiku 11 let (ilustrační foto).
Štěpánek žije v Karibiku 11 let (ilustrační foto). | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Vrchní soud v Praze uložil Jiřímu Štěpánkovi šest let vězení za leasingové podvody.

Odvolací soud tak zmírnil loňský osmiletý trest hradeckého krajského soudu. Rozsudek je pravomocný.

Muž se devět let skrýval před zákonem v Dominikánské republice, kde byl v roce 2012 zatčen policií a přivezen zpět do Česka. Po loňské novoroční amnestii prezidenta Václava Klause se však zpět do Karibiku vrátil. Nejvyšší soud pak jeho amnestii zrušil.

V kauze figurovali také Jiří Pohořelický a jeho žena Zdeňka, které již dříve soudy s konečnou platností poslaly na šest a půl roku a pět let do vězení. Trojice v období mezi roky 2001 a 2003 uzavírala leasingové smlouvy s několika společnostmi. Leasing však zprostředkovávali fiktivním klientům a peníze končily na jejich účtu.

Podvod spočíval v tom, že Štěpánek, který byl jednatelem firmy Auto Chrudim a prodával vozy Ford, potvrdil složení akontace a první splátky od Pohořelických.

Pohořelický a jeho žena ve většině případů akontaci nesložili a splátky neplatili. Kauza se týkala podvodného prodeje zhruba 80 aut. Škoda se podle soudu vyšplhala na více než 37 milionů korun.

Trojice pak v polovině roku 2003 uprchla do Dominikánské republiky. Policie nejprve dopadla Pohořelického v Panamě. Jeho žena se pak vrátila do České republiky za ním. Manželé si již trest odpykali.

Štěpánek byl jako uprchlý v roce 2007 odsouzen na 8,5 roku vězení. Policie jej dovezla zpět do Česka, když předloni v Karibiku pozatýkala šest dalších krajanů hledaných kvůli podvodům nebo praní špinavých peněz.

Muž pak požádal o obnovu procesu, na kterou čekal ve vazbě. Díky této žádosti na něj ale dopadla novoroční amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause, která mimo jiné zastavila pravomocně neskončená trestní stíhání trvající déle než osm let.

Podle advokáta milost stále platí

Po udělení sporné amnestie se Štěpánek na začátku roku 2013 dostal na svobodu a vrátil se zpět do Dominikánské republiky. Nejvyšší soud pak amnestii zrušil, protože ji justice aplikovala nesprávně.

Zrušení amnestie bylo podle Štěpánkova advokáta Tomáše Plavce hlavním důvodem, proč se proti rozsudku krajského soudu odvolal. Podle něj milost stále platí. "Amnestie je vždy nějakým důvodem nemravná. Nepochybuji, že se na něj vztahuje," prohlásil v úterý Plavec.

Štěpánkovi je 38 let a v Karibiku žije od útěku s krátkou přestávkou 11 let. Muž k soudu nepřišel a poslal omluvu, ve které uvedl, že by cesta k soudu byla obtížná.

Požádal, aby soud rozhodl v jeho nepřítomnosti, protože nechce protahovat ani mařit trestní řízení. Údajně také dlouhodobě trpí psychickými problémy a k soudu by přijel, pokud by to bylo nezbytně nutné.

 

Právě se děje

Další zprávy