Amazon postavil pro své zaměstnance železniční zastávku. Z Prahy budou dojíždět zdarma

Aleš Ligas
29. 11. 2016 16:22
Novou železniční zastávku otevřela v úterý před polednem společnost Amazon v Dobrovízi u Prahy. Od úterý tak mohou obyvatelé okolních obcí a stovky zaměstnanců Amazonu využívat několik obnovených spojů, z nichž dva jsou přímými linkami ze zastávky Dobrovíz-Amazon až do centra Prahy. Zaměstnanci Amazonu, kteří dosud jezdili autobusy, budou vlaky jezdit zadarmo.
Nově otevřená železniční zastávka Dobrovíz - Amazon
Nově otevřená železniční zastávka Dobrovíz - Amazon | Foto: ČTK

Dobrovíz – Speciální vlak přivezl novináře z dejvického nádraží k rozsáhlému distribučnímu centru v Dobrovízi, kde vyrostla nová zastávka Dobrovíz-Amazon. Napříště budou však vlaky sloužit převážně zaměstnancům společnosti Amazon, kteří se do práce i zpět svezou zadarmo.

Steven Harman jako přednosta stanice signalizuje odjezd ze vlaku ze stanice Dobrovíz-Amazon.
Steven Harman jako přednosta stanice signalizuje odjezd ze vlaku ze stanice Dobrovíz-Amazon. | Foto: Aleš Ligas

Nová železniční zastávka, kterou Amazon zaplatil a postavil ve spolupráci se Středočeským krajem a Českými drahami, má sloužit i obyvatelům Dobrovíze a lidem z okolních vesnic.

„Jsme rádi, že kromě bezplatné autobusové dopravy můžeme nyní poskytnout našim zaměstnancům také železniční spojení a zlepšit tak jejich komfort při dojíždění do práce. Jsem rád, že toto spojení zlepší život i místním obyvatelům a že i v budoucnu budeme s místní komunitou dobře spolupracovat,“ řekl Aktuálně.cz před novou zastávku Steven Harman, ředitel distribuční sítě pro Evropu.

Firma je zatím se svými aktivitami v Česku spokojena. „Pro naše investice vždy hledáme země se silným růstem, jako je Česká republika. Momentálně jsme v této zemi investovali 140 milionů eur a jsme s výsledkem těchto investic prozatím nadmíru spokojeni. V tuto chvíli ale nemůžu oznámit, jestli v Česku něco dalšího plánujeme,“ dodal Harman.

Na trati do Prahy, kde už 11 let jezdily pouze nákladní vlaky, se postupně obnovuje pravidelné spojení. České dráhy provoz obnovily už v prosinci loňského roku, kdy si Středočeský kraj objednal deset párů vlaků ve všední dny a šest párů vlaků o víkendu. „Všechny tyto vlaky od tohoto týdne zastavují v nové zastávce Dobrovíz-Amazon. Zároveň k nim přibyly dva páry přímých spojů až na Masarykovo nádraží. V každém z nich bude kapacita 250 míst,“ doplnil náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Michal Štěpán. Dva přímé spoje jsou zkoordinovány s ukončením směn v Amazonu.

Na místě vystoupila také místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a nová hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Ta ocenila především investice Amazonu ve Středočeském kraji a tvorbu nových pracovních míst. „Velmi se mi líbí, že se Amazon rozhodl pro ekologický způsob dopravy a zbudování nové zastávky, jejíž stavbu celou zaplatil. Dva páry nových železničních spojů navíc ulehčí dopravu lidem, kteří podél trasy této železniční linky pracují a bydlí,“ uvedla Jermanová.

Amazon začal působit v Česku před třemi lety, kdy v Dobrovízi postavil reklamační centrum. V roce 2015 na to navázal dostavěním nového distribučního centra, které je největší stavbou, která na našem území vznikla od roku 1989. V centru pracují dva tisíce stálých zaměstnanců, sezónně nabírají další čtyři tisíce. „Doprava vlakem se pro nás stává velice důležitou především mezi listopadem a prosincem, kdy nabíráme sezónní zaměstnance, a budeme tak dostupnější lidem z Prahy,“ vysvětlil ředitel Amazonu pro střední a východní Evropu Karel Foltýn, který dále uvedl, že momentálně je sklad v Dobrovízi před Vánoci téměř plný a ve špičce bude schopný odbavit až milion objednávek denně.

Video: Martin Müller
 

Právě se děje

před 17 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy