Aktivisté vnikli do vládní zahrady a vztyčili zde kříže

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 4. 2011 10:31
Příznivci hnutí Greenpeace protestovali proti prolomení těžebních limitů na severu Čech
Dřevěné kříže na zahradě Úřadu vlády symbolizují obce, které zanikly kvůli těžbě hnědého uhlí v severních Čechách
Dřevěné kříže na zahradě Úřadu vlády symbolizují obce, které zanikly kvůli těžbě hnědého uhlí v severních Čechách | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Aktivisté Greenpeace ve středu dopoledne překonali plot Strakovy akademie, kde právě zasedá kabinet.

Na zahradě sídla vlády na protest proti možnému prolomení těžebních limitů uhlí v severních Čechách vztyčili několik desítek křížů, které měly symbolizovat hřbitov obcí odsouzených k zániku. Po loňském incidentu, kdy aktivisté vylezli z podobného důvodu na střechu Strakovy akademie, vláda posílila ostrahu objektu.

Středeční akce trvala zhruba 15 minut, ostraha aktivisty nabádala, aby přes polt nelezli. Ti ale neposlechli a na zahradu se dostali s desítkami dřevěných křížů, transparentem s nápisem "Nečasi, nepohřbívej Litvínov zaživa" a bustou premiéra Petra Nečase.

Po čtvrthodině se většina z aktivistů vrátila na chodník vedoucí kolem sídla. Čtyři na zahradě zůstali posedět na lavičkách. Žádný incident se podle zpravodaje ČTK na místě během akce nestal. Policisté pak přihlíželi odchodu aktivistů i novinářů.

"Akce se povedla, vláda vzkaz dostala, trávník, na který jsme kříže dali, je vidět z místa zasedání," řekl aktivista Jan Rovenský.

Posílená ostraha nestačila

Aktivisté počátkem loňského května vylezli již podruhé za půl roku na střechu úřadu. Dostali se tam z ulice pomocí auta s vysokozdvižnou plošinou. Na střeše protestovali proti modernizaci elektrárny Prunéřov. Do okna tiskového střediska, kde právě pořádal tiskovou konferenci tehdejší předseda vlády Jan Fischer, vyvěsili transparent. Asi po půl hodině je policie přiměla, aby slezli.

Loňská "okupace" střechy vládní budovy:

Policie následně posílila ostrahu před sídlem vlády dvěma policejními vozy, které od té doby parkují na chodníku před Strakovou akademií v době zasedání kabinetu.

Zároveň policie zpřísnila ostrahu, která se rozrostla o pět policistů se speciálním školením ke zvládání podobných incidentů. Během zasedání kabinetu by od té doby také měla být hlídka na střeše úřadu.

Některá opatření zmírnil premiér Nečas po nástupu do funkce.

Jak vypadá krajina pod zámkem Jezeří, jen pár kilometrů od Jiřetína:

 

Právě se děje

Další zprávy