Do vesmíru z Blízkého východu

Red Zah, ČTK
5. 4. 2006 9:59
Dubaj - Adnan Majmání tvrdí, že se netouží stát průkopníkem, pouze sní o tom, že se podívá z výšky na naši planetu.

Čtyřicetiletý podnikatel ze Spojených arabských emirátů se proto rozhodl zaplatit více než 100.000 dolarů, aby se mohl vydat na první vesmírný let, který bude startovat z oblasti Blízkého východu.

Let, který Majmáního vynese na okraj vesmíru asi 100 kilometrů nad zemský povrch, je součástí plánu americké společnosti Space Adventures zřídit ve Spojených arabských emirátech kosmodrom.

Do vesmíru se Space Adventures

Společnost Space Adventures se sídlem ve Virgínii je jedinou firmou, které se zatím podařilo vyslat soukromé osoby do kosmu. Let z pouštního emirátu Rás al-Chajma ležícího v cípu Arabského poloostrova by se měl uskutečnit během několika málo let. 

Majmání si ale již teď pochvaluje, že tato iniciativa podpoří jeho vlast, která byla v uplynulém desetiletí svědkem velkého rozvoje stavebního průmyslu a finančnictví. "Pro Spojené arabské emiráty je to obrovská společenská a ekonomická příležitost. Vytvoří nová pracovní místa a dále otevře ekonomiku," řekl Majmání.

Majmání, který je vlastníkem firmy zabývající se rozvojem technologií, bude cestovat na palubě lodi Explorer na okraj vesmíru, vyzkouší si stav beztíže a vrátí se zpátky. Pětimístnou raketu vynese nejprve letadlo, z něhož se raketa později odpoutá na zbytek své mise.

Podnikatel Majmání bude první

Majmáního hodinový let má být prvním, který odstartuje z oblasti Blízkého východu, ačkoli Majmání sám nebude prvním obyvatelem blízkovýchodního  regionu, který se do kosmu podívá. Na palubě amerického raketoplánu Discovery byl totiž již v roce 1985 saúdskoarabský princ Sultán Šalmaj Abdal Azíz Saúd, synovec zesnulého saúdskoarabského krále Fahda.

Společnost Space Adventures se sídlem ve Virgínii je jedinou firmou, které se zatím podařilo vyslat soukromé osoby do kosmu.
Společnost Space Adventures se sídlem ve Virgínii je jedinou firmou, které se zatím podařilo vyslat soukromé osoby do kosmu. | Foto: www.spaceadventures.com

Ilan Ramon se potom stal v roce 2003 prvním Izraelcem ve vesmíru; byl členem posádky raketoplánu Colombia, který se rozpadl těsně před návratem na Zemi a na jehož palubě zahynulo všech sedm astronautů.

Kdo by měl Majmáního na cestě doprovázet, společnost Space Adventures nesdělila. Mise každopádně musí počkat, než firma Space Adventures uskuteční svůj záměr, oznámený letos v březnu, a postaví komerční kosmodrom v emirátu Rás al-Chajma.

Emirát slíbil, že do projektu investuje 30 milionů dolarů, a již povolil starty suborbitálních letů ve svém vzdušném prostoru. Vybudování vesmírného městečka přijde podle předpokladů společnosti na minimálně 265 milionů dolarů.

Ospalé rybářské městečko se probouzí

Foto: Aktuálně.cz

Rás al-Chajma, nejsevernější ze sedmi Spojených arabských emirátů, který doposud tvořilo ospalé městečko známé především rybářským a loďařským průmyslem, nedávno umožnil vznik řady rozvojových projektů s účastí mezinárodních investorů. Vyrostou zde nové hotely, luxusní pobřežní sídla, nákupní centra, dálnice i technologický park.

Kosmodrom pravděpodobně přitáhne další pozornost a přispěje k upevnění pozice emirátu Rás al-Chajma jako soupeře jeho větších a bohatších sousedů Abú Zabí a Dubaje.

"Moje rodina má strach o bezpečnost, takže ji musím pořád uklidňovat," vykládá Majmání. "O průzkum vesmíru jsem se ale zajímal odjakživa. Kdybych mohl letět už dnes, neváhal bych," dodává. Nejprve ale musí Jajkání absolvovat čtyřdenní výcvikový kurz, aby se seznámil s raketou, stavem beztíže a dalšími aspekty letu.

Foto: Běhounková Martina

Společnost Space Adventures, v jejímž poradním výboru jsou Buzz Aldrin, který v roce 1969 vystoupil jako druhý muž na měsíční povrch v rámci letu Apolla 11, a několik dalších kosmonautů, uzavřela partnerství s ruskou Federální kosmickou agenturou (Roskosmos) a v uplynulých letech vyslala k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) amerického byznysmena Dennise Tita, vědce Gregoryho Olsena a Jihoafričana Marka Shuttleworthe na palubě rakety Sojuz. Takový výlet na ISS vyjde na 20 milionů dolarů.

Na budoucí suborbitální lety si prý rezervovalo místa již 200 lidí. Firma chystá rovněž vesmírný program zvaný Deep Space Expeditions, který za částku 100 milionů dolarů zájemci umožní obletět Měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy