Obce nesouhlasí s dávkou, ztráta ubytovny hrozí 17 000 lidí

ČTK ČTK
18. 6. 2015 14:40
Agentura pro sociální začleňování zjistila, že obce nechtějí vyplácet doplatek na bydlení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Agentura pro sociální začleňování zjistila, že až 17 000 lidí v tísni, kteří žijí na ubytovnách, by kvůli nesouhlasu obcí s vyplacením doplatku na bydlení mohla hrozit ztráta střechy nad hlavou.

Ministr pro lidská práva a šéf rady Jiří Dienstbier (ČSSD) řekl, že pochybuje o ústavnosti nynějších pravidel udělování této dávky.

O doplatku jednala Legislativní rada vlády. Podle odhadů na ubytovnách nyní bydlí asi sto tisíc osob.

Situaci změnila novela o hmotné nouzi. Od května je potřeba k tomu, aby úřad práce doplatek vyplatil, souhlas obce.

Ustanovení mělo radnicím umožnit omezit takzvaný "byznys s chudobou". Dávky neměly plynout do předražených zařízení s nevhodnými podmínkami, ale spíš do podpory bydlení v bytech.

Dienstbier: Hrozí zhoršení sociální i bezpečnostní situace

Podle Dienstbiera byl návrh nesystémový, nekoncepční, nedomyšlený a působí problémy.

"Hrozí zásah do práv řady lidí a zhoršení sociální a bezpečností situace v obcích, jichž se to dotýká," uvedl ministr.

O nynějších pravidlech jednal před nedávnem poradní sbor ministra vnitra. Podle něj souhlas obce s vyplácením doplatku není pro úřad práce závazný, popsal Dienstbier.

Dodal, že legislativní rada má vážné pochybnosti o ústavnosti ustanovení o obcích.

"Změna zákona je nutná"

Nejrychlejším řešením nynější situace by podle ministra bylo to, kdyby ministerstvo práce dalo úřadům práce návod, jak přesně mají postupovat.

Nutná je ale změna zákona, kterou by mělo připravit ministerstvo práce. Dienstbier nabídl součinnost vládních legislativců i výjimky v legislativním procesu, aby novela se změnou vznikla co nejdřív.

"Legislativní úprava musí odstranit souhlas obcí v této podobě, ale musí jim umožnit situaci řešit, aby se starostům okamžitě nenaplnily ubytovny obchodníků s chudobou," uvedl ministr.

Vládní agentura pro sociální začleňování odhaduje, že by o bydlení mohlo v příštích několika měsících přijít až 17 000 lidí z ubytoven. Vychází z údajů z minulého týdne. Zkoumala podrobněji situaci ve dvou městech.

"Ztráta bydlení na ubytovně hrozí starým lidem, mladým, těm, kteří pracují, i těm, kteří nepracují, a také dětem," řekl ředitel agentury Radek Jiránek.

Dávka mimořádné pomoci

Podle něj by situaci mohla částečně překlenout dávka mimořádné pomoci, kterou mohou úřady práce vyplácet. Dodal, že by ale neměla sloužit k "řešení legislativních nedostatků".

Lidé z ubytoven v Ostravě už pohrozili, že jsou připraveni vyjít kvůli doplatku do ulic.

Doplatek patří mezi dávky hmotné nouze. Získají ho ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení a jimž ani s ním nezbývá na živobytí. Doplatek potřebným výdaje za byt dorovnává tak, aby jim na živobytí zůstalo.

Na doplatcích na bydlení úřady práce za první dva měsíce vydaly 500,2 milionu korun, loni to bylo o 24,3 milionu víc.

Ubylo i příjemců. Loni v únoru dávku dostalo 73 400 osob, letos 64 500.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy