Úřad odhalil téměř 10 tisíc neoprávněných sociálních dávek

ČTK ČTK
15. 6. 2015 10:54
Lidé například zatajují příjmy, nenahlásí nástup do zaměstnání či pobyt v zahraničí, hospitalizaci nebo třeba narození dalšího dítěte.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Úřad práce loni odhalil téměř o pětinu víc neoprávněných čerpání sociálních dávek než o rok dřív. Bylo jich 9370 se škodou víc než 65 milionů korun. Padlo už za ně několik obvinění a podmíněných trestů. V roce 2013 bylo odhalených případů 7950 a způsobily škodu téměř 54 milionů korun.

Lidé loni neoprávněně pobírali především takzvané nepojistné sociální dávky. "Jedná se hlavně o příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí, v menší míře pak o příspěvky na péči, zvláštní pomůcku, mobilitu nebo dávky mimořádné okamžité pomoci. Výjimečné ale nejsou ani případy neoprávněného pobírání rodičovského příspěvku a podpory v nezaměstnanosti či při rekvalifikaci," uvedla mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Podle pověřené ředitelky úřadu Kateřiny Sadílkové lidé například zatajují příjmy, nenahlásí nástup do zaměstnání či pobyt v zahraničí, hospitalizaci nebo třeba narození dalšího dítěte. Někdy také příbuzní člověka, který dávky pobíral, neohlásí úřadu jeho úmrtí a stát tak peníze posílá dál. Neoprávněně vyplacené peníze musejí lidé úřadu vrátit, upozornila Sadílková.

Pokud má úřad podezření na podvod se sociálními dávkami, oznámí to státnímu zastupitelství nebo policii. Nejčastější je padělání nájemních smluv, dokladů o úhradě nájemného a energií či podpisů společně posuzovaných osob nebo pronajímatelů. Policie naproti tomu oznamuje úřadům práce například to, když si někdo přivydělává prodejem druhotných surovin.

Podmíněný trest vězení soud uložil například muži, který příspěvek na péči pro svou manželku pobíral i po její smrti a přišel si tak na téměř 400 000 korun. Podmínku dostala také žena, která si k příspěvku na živobytí přivydělala sběrem šrotu během půl roku 75 000 korun a neoznámila to úřadu práce. K podmínečnému trestu byl zatím nepravomocně odsouzen také muž, který žádal o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Vlastnil přitom nemovitost a několik aut, škoda podle úřadu činí 120 000 korun.

U nepojistných sociálních dávek se podle úřadu začíná pozitivně projevovat postupné zvyšování počtu zaměstnanců. Pracovníci úřadů tak mají více času prověřovat příjemce dávek v místě jejich pobytu.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy