Anna Piaggi - excentrický duch módy

Pavla Kvapilová
20. 2. 2006 14:00
Londýn /od naší dopisovatelky/ - "Komunikátorka. Múza. Básnířka. Žijící legenda. Napřed. Vždycky napřed..."
Excentrická novinářka Anna Piaggi má svůj styl a nezapře jej, ani když se sklání nad prací.
Excentrická novinářka Anna Piaggi má svůj styl a nezapře jej, ani když se sklání nad prací. | Foto: V&A Museum

To je jen stručný výběr ze slov, která  použil známý návrhář Manolo Blahnik na adresu Anny Piaggi. Tato nepřehlédnutelná Italka už celá desetiletí udivuje lidi z branže svou originalitou a schopností předvídat, kudy se vydá nevyzpytatelná paní Móda.

Slavná módní kritička Piaggi, bez níž se neobejde žádná významnější přehlídka, prošla svůj osobní archiv a některé cenné kousky - šaty, náčrty či fotografie - vybrala pro výstavu FASHION-OLOGY, která je až do 23. dubna k vidění v britské metropoli.

O tom, že je v módním businessu pojmem, svědčí i to, že hostitelem expozice je prestižní londýnské Victoria & Albert Museum.

Seriózně legrační, nebo legračně seriózní

Kdo tedy vlastně je Anna Piaggi? Rozhodně ne jen obyčejná novinářka a editorka. Dalo by se říct, že je mezinárodním módním arbitrem, dlouhá léta svými myšlenkami, nápady a verdikty udává tón.

Je všudypřítomná, říká pro Aktuálně.cz londýnská módní reportérka a stylistka Julia Robsonová: "Pokaždé, když jsem na přehlídce v Paříži nebo Miláně, tak ji tam potkám. Nenechá si nikdy ujít show slavných designérů a někdy chodí i na ty menší."

Anna Piaggi si prohlíží diapozitivy s originálními modely. Budou stejně výstřední jako ona sama?
Anna Piaggi si prohlíží diapozitivy s originálními modely. Budou stejně výstřední jako ona sama? | Foto: V&A Museum

"Na první pohled vypadá velmi podivně, je to bizarní mix: klobouk, kabát, hůlka a teatrální make-up. Rozhodně vyčnívá. Když ji vidíte v přední řadě, říkáte si: to bude asi dobrá přehlídka. Je v módním světě tak trochu inventář," dodává Robsonová.

Outfity Anny Piaggi opravdu nelze přehlédnout. Patří rozhodně mezi to nejbláznivější oblečení, na jaké lze narazit. Možná si pomyslíte, že vypadá jako klaun.

Ovšem osobního kontaktu rozhodně není třeba se bát, pokračuje Julia Robsonová: "Chová se půvabně a mile. Vždycky když jsem se s ní bavila, byla velmi vášnivá a mluvná. Povídat si s ní je mnohem snazší, než byste možná čekali."

Móda je pro ni vědou

Možná se zkrátka Anna Piaggi jen někdy snaží za extravagantní zevnějšek skrýt své pravé já. Ani věk neprozrazuje na potkání. Zkoumat stáří se u dam nepřísluší, v tomto případě je to nicméně mimořádně těžké.

A tak chcete-li mermomocí znát datum narození, je třeba se pídit. Nakonec můžete narazit na zmínku o roce 1931.

Pochází z Milána a možná by málokdo tipoval, že vyrostla ve velmi akademické rodině. Její dědeček byl učitel a překladatel z latiny a řečtiny. Anna tak dostávala hodně přísnou výchovu.

I když jí studium šlo, radši začala cestovat a starala se jako au-pair o děti. Chtěla umět jazyky a mít svoji vlastní nezávislost. Klasické vzdělání je nicméně znát na jejím hlubším vhledu.

Móda v jejím podání je svého druhu věda. Název výstavy FASHION-OLOGY je překladem italského MODA-LOGIA. Je to výraz, který kdysi sama vymyslela do rýmu se slovem MITOLOGIA.

Více o haute couture čtěte ZDE

Anna Piaggi proslula svou prací s jazykem, je hravá a precizní zároveň. Její kreace můžou obyčejnému smrtelníkovi připadat jako největší úlet, ale všechno do sebe zapadá.

Má ráda disciplínu a novátorským způsobem mísí módu s historií, uměním, literaturou, hudbou a architekturou. Má dar přirozeně vnímat, jak všechno spolu souvisí, a právě v tom spočívá její výjimečnost. A právě proto má v módním světě své pevné místo.

Kamarádka návrhářů

Kromě jejího velkého příznivce Manolo Blahnika na ni trpí i mnozí jiní, například Karel Lagerfeld. S ním se Piaggi velmi přátelila, když na začátku 70. let bydlela v Paříži. A byla pro něj rozhodně inspirací.

Šokovat, to bylo vždy cílem oblečení Anny Piaggi
Šokovat, to bylo vždy cílem oblečení Anny Piaggi | Foto: V&A Museum

Na výstavě jsou k vidění jejich společné fotky i obrázky, na kterých Lagerfeld Annu Piaggi zachytil. Celkem jich je na 250, přitom ten vůbec první prý nakreslil slavný návrhář na papírový ubrousek v jedné čínské restauraci...

Do jejího okruhu patří i italské duo Dolce & Gabbana nebo John Galliano. Mužem jejího života byl ale někdo jiný - Alfa Castaldi, za kterého byla vdaná víc než 30 let.

I na city má tato žena, která na veřejnosti nikdy nenosí stejné šaty dvakrát, svérázné recepty: úspěšný vztah podle ní stojí na tom, že "se vám musí líbit hluky toho druhého".

Dvojstránky, které ji proslavily

Piaggi proslavila hlavně práce pro italskou verzi Vogue. Tam v roce 1988 nové vedení přemýšlelo, čím časopis oživit, a výsledkem byly takzvané doppie pagine.

Vznikla tak dvojstránka, kterou dostala na starost právě tato novinářka. A právě tady nechala nesmazatelnou stopu.

"Díky ní je italský Vogue tím, čím je. Pracují tu fotografové, stylisté a novináři, které ona objevila. Myslím, že bez ní by módní svět neměl jeden zásadní orientační bod," míní Julia Robsonová.

Ti, kdo v módním businessu něco znamenají, počínání Anny Piaggi rozhodně monitorují. A radu jim na své výstavě může sama ikona módního světa dát na debatě naplánované na 31. března.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy