Zvýhodněte ve firmách ženy, chce Brusel. Narazí i v ČR

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 11. 2012 12:30
O 40 % žen v dozorčích radách budou ještě hlasovat členské státy. Česko je proti
Autorka návrhu, eurokomisařka Viviane Redingová.
Autorka návrhu, eurokomisařka Viviane Redingová. | Foto: EK

Brusel - Evropská komise schválila směrnici nařizující velkým firmám, aby ve svých dozorčích radách angažovaly nejméně 40 procent žen.

Prostřednictvím Twitteru o tom informovala autorka návrhu - eurokomisařka pro spravedlnost, základní práva a občanství, Lucemburčanka Viviane Redingová.

"Úspěch. Komise přijala mou směrnici, kterou zajistíme, aby ženy představovaly 40 procent členů vedení společností do roku 2020," napsala komisařka.

Schválení předpisu z jejího pera ale neznamená, že pozitivní diskriminace začne platit. O tabulkovém obsazování dozorčích rad budou ještě rozhodovat Evropská rada a Evropský parlament.

Redingová je toho názoru, že sedmadvacítka legislativu nařizující zaměstnávání žen na vyšších pozicích potřebuje, protože aktuálně je "něžné pohlaví" ve vedení firem zastoupeno jen z 13,7 procenta. V Česku je to 15,4 procenta.

Podle německého listu Süddeutsche Zeitung je ale minimálně deset zemí Unie včetně Spolkové republiky a Česka proti. Bruselská směrnice předepisující polostátním, ale i soukromým společnostem, koho mají dosazovat do svých dozorčích rad, tak velmi pravděpodobně neprojde.

Nařízení se týká všech společností kótovaných na burze, které mají více než 250 zaměstnanců a roční tržby nad 50 milionů eur. V EU je takových přibližně pět tisíc. Podniky, v jejichž vedení zůstane moc mužů, by mohly čelit sankcím, byť původní návrhy Redingové, aby dostaly pokutu, přišly o státní dotace nebo byly vyloučeny z vládních tendrů, nakonec padly.

Komisařka také požadovala, aby firmy měly povinnost písemně odůvodnit odmítnutým kandidátům ucházejícím se o určitý post, proč neuspěli.

Komise The Wall Street Journal, by v případě, že je více uchazečů o práci ve vedení, mělo být zvýhodněno "méně zastoupené pohlaví".

O případných sankcích za nedodržování limitů by pak ale měly rozhodnout členské státy, napsala ČTK.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy