Zpráva: USA nechrání jaderné elektrárny před teroristy

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
16. 8. 2013 18:00
Pentagon si nechal vypracovat analýzu potenciálních hrozeb
Jaderná elektrárna Fort Calhoun ve státě Nebraska, USA.
Jaderná elektrárna Fort Calhoun ve státě Nebraska, USA. | Foto: Reuters

Washington - Jaderné elektrárny ve Spojených státech nejsou dostatečně chráněny před teroristickými útoky, tvrdí ve zprávě vypracované pro Pentagon experti z Texaské univerzity v Austinu.

Experti se obávají především možné krádeže štěpného materiálu (který by mohl posloužit k výrobě jaderné bomby) a sabotáže, jež by mohla vést ke zhroucení reaktoru.

Podle Komise pro jadernou regulaci ale zpráva nepřinesla nic nového. Obdobné argumenty prý zazněly už v minulosti.

Bezpečný výlet do světa atomu. Prohlédněte si staré jaderné elektrárny:

Sofistikovanému útoku se neubrání

Provozovatele elektráren podle dokumentu nic nenutí k zajištění takové ochrany, která by obstála při sofistikovaných útocích, ať už ze vzduchu, ze země či z vody.

Zastaralá opatření

Úřady v současnosti vycházejí z analýzy, kterou ale experti z Texasu označují za zastaralou.

Počítá totiž s útoky maximálně pěti až šesti lidí. Pozornost by se ale měla zaměřit i na zaměstnance, kteří by se mohli zaplést do sabotáže. Doporučují proto sjednotit úroveň bezpečnostních opatření.

Jaderné elektrárny chrání na 9000 speciálně vycvičených ozbrojenců. A energetické společnosti se brání, že pro bezpečnost dělají vše nezbytné, aniž by zvýšily poplatky za spotřebu elektřiny.

"Od událostí ze září 2001 uplynulo více než 10 let a americká civilní jaderná zařízení zůstávají nechráněna před hrozbou teroristického útoku podobného rozsahu," uvedl jeden ze spoluautorů analýzy Alan C. Kuperman.

Podle něj je na vině především vláda. "Byla by to tragédie, kdyby se Spojené státy musely po útoku ohlédnout zpět a říct ´Mohly jsme a měly jsme udělat víc´."

Zpráva uvádí 107 jaderných zařízení, přičemž ohrožena podle ní mohou být všechna. Nejlépe jsou na tom s bezpečností ta, která spravují ministerstva obrany a energetiky. Tam by se teroristům patrně zaútočit nevyplatilo. O zbylých areálech se to ovšem říci nedá.

Nejcitlivějšími místy jsou podle expertů tři výzkumné reaktory s uranem využitelným pro výrobu bomby. Jeden se přitom nachází jen 40 kilometrů od Bílého domu.

Od Kalifornie po Floridu

Nedostatků studie popisuje hned několik. Některá ze zařízení umístěných na americkém pobřeží jsou například náchylná k útokům z moře. Chybí rovněž předpisy, které by je v tomto ohledu nutily zavést lepší zabezpečení. Týká se to například reaktorů v Kalifornii, Virginii, Severní Karolíně, Massachusetts, New Yorku či na Floridě.

Mluvčí Komise pro jadernou regulaci (NRC) David McIntyre závěry expertů bagatelizuje s tím, že nepřichází s ničím novým. Obdobné argumenty se prý objevily krátce po 11. září 2001, kdy komise i stát dumaly nad bezpečností jaderných elektráren.

"NRC posílila bezpečnostní podmínky pro komerční jaderné elektrárny a zůstává přesvědčena, že tato důležitá zařízení jsou adekvátně chráněna," řekl McIntyre televizi CNN.

 

Právě se děje

Další zprávy