Zoufalý pokus, jak zachránit Schengen? Brusel plánuje stálou pohraniční stráž

Barbora Loudová
11. 12. 2015 11:38
Evropská komise příští týden kvůli přílivu uprchlíků navrhne vytvoření stálé pohraniční stráže. Podle listu The Financial Times by měla nahradit agenturu Frontex, a to i v případě, že by jednotlivé členské státy nesouhlasily. "Migrační krize ukázala limity současné evropské hraniční agentury Frontex, jak efektivně řešit a napravit situaci na vnějších hranicích," vysvětlil eurokomisař Dimitris Avramopoulos, jenž má otázku migrace na starosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Evropskou agenturu Frontex, která koordinuje ochranu vnějších hranic osmadvacítky, by měly nahradit stálé jednotky a pohraničníci. A to i v případě, že by vlády jednotlivých států Evropské unie nesouhlasily.

Šlo by o největší zásah do suverenity členských zemí od zavedení jednotné měny, napsal s odvoláním na dokumenty Evropské komise list The Financial Times (FT).

Důvodem je příliv uprchlíků, jichž letos do Evropy podle odhadů dorazí až 1,2 milionu. A kvůli nimž už na starém kontinentu vyrostlo několik hraničních plotů.

Poslední zoufalý pokus

Přesné znění plánu zveřejní Evropská komise příští týden, nicméně záměr vyměnit Frontex za stálou pohraniční stráž vyplývá nejen z dokumentů, do kterých měli novináři FT možnost nahlédnout, ale i z vyjádření některých čelných evropských politiků.

Budoucnost schengenského prostoru má být jedním z témat summitu EU, který se koná příští týden. Na to, aby se volný pohyb po Unii omezil, tlačí především některé západoevropské státy.

"Migrační krize ukázala limity současné evropské hraniční agentury Frontex, jak efektivně řešit a napravit situaci na vnějších hranicích," uvedl pro deník The Financial Times eurokomisař Dimitris Avramopoulos, který má na starosti právě migraci.

Dodal, že plánovaný systém by mohl být cestou, jak Schengen ochránit a posílit.

Evropští lídři téma společné obrany hranic probírají už přes 15 let, ale doposud se vždy ohlíželi na suverenitu jednotlivých států a snažili se návrh uzpůsobit tak, aby si státy mohly o ochraně svých hranic rozhodovat samy.

Nový model hraniční kontroly tedy spíš připomíná poslední zoufalý pokus, jak Schengen zachránit, píší FT.

K zavedení společné pohraniční stráže opakovaně vyzývaly Paříž a Berlín. Británie a Irsko nebudou mít povinnost se plánu účastnit.

 

Právě se děje

Další zprávy