Změny v české vládě? Zahraniční tisk se nestačí divit

Zahraničí Zahraničí
13. 1. 2009 16:36
Jak vnímají ministerskou rošádu v Praze Slováci, Rakušané a Poláci

Bratislava/Vídeň/Varšava - Ohlášené změny v kabinetu Mirka Topolánka nezaměstnávají jen české novináře, ale také jejich zahraniční kolegy. Od začátku roku je Praha koneckonců více vidět vzhledem ke své předsednické roli v Evropské unii.

Našim východním sousedům je dění v Praze z mnoha důvodů nejsrozumitelnější, a tak nepřekvapí, že se vedle zpravodajství k věci vyslovují i na komentářových stránkách.

Peter Schutz se ve svém komentáři pro deník SME nazvaném Zkrášlování fasády věnuje především odchodu Jiřího Čunka z vlády. Šéf lidovců podle něj představoval pro Topolánkův kabinet "největší imidžový kaz".

"Podezření z korupce se nezbavil, navíc se vynořila i obyčejná neschopnost a otázky vztahů. Strana ho však držela i proti premiérovi zuby-nehty," konstatuje autor, který si stejně jako mnoho jeho českých kolegů láme hlavu nad tím, co nakonec způsobilo nečekaný zvrat, "dokonale typický pro hazardní hry, do kterých se Topolánek pouští".

Hrál Topolánek komedii?

"Vnucuje se nepěkná myšlenka, že Topolánek hrál v neděli komedii, přičemž měl po ruce na Čunka ještě nějakou páku či donucovací prostředek, kterým jej (i celou jeho stranu) k ,dobrovolné' demisi přiměl," píše Schulz.

Největší
Největší | Foto: Ondřej Besperát

"Bariéra je tedy zdolaná, vláda se může zkrášlit částečnou změnou fasády. Nakolik jí to bude platné v de facto menšinové pozici s hrozivým tandemem Paroubek-KSČM v opozici a vnitřními konflikty ve všech třech stranách, je na domácím poli více než sporné," domnívá se autor a svůj komentář následně uzavírá:

"České předsednictví v EU by se však odbouráním koaliční krize mohlo zbavit břemene a posílit. Tedy alespoň teoreticky."

"Ministerská rošáda navzdory předsednictví v EU"

Také rakouský deník Die Presse, vycházející ze zprávy rakouské tiskové agentury APA, ve svém článku zdůrazňuje aspekt překvapivosti v ohlášené vládní obměně, a to především kvůli premiérově lavírování.

Mirek Topolánek bude v tomto půlroce řešit i řadu jiných krizí než jen ty, které permanentně ohrožují jeho kabinet
Mirek Topolánek bude v tomto půlroce řešit i řadu jiných krizí než jen ty, které permanentně ohrožují jeho kabinet | Foto: Reuters

"V rozmezí několika hodin (Topolánek) hned dvakrát v této věci změnil názor: Ještě v neděli tvrdil, že k několikrát avizované přestavbě kabinetu nedojde, neboť vzhledem k započatému českému předsednictví v EU ztratila na důležitosti," píše rakouský list a připomíná Topolánkův výrok: "Je to teď pro nás úkol číslo 28."

"Náhlý obrat šéfa křesťanských demokratů Čunka ale evidentně dodal Topolánkovi odvahu, aby vyměnil i další členy vlády," uvádí Die Presse, který také připomíná, že se Čunek původně vzpíral premiérově návrhu, aby z kabinetu odešel.

Ve stínu Klausových euroskeptiků

O ministerském kolotoči v Praze informuje své čtenáře i polská Gazeta Wyborcza, ovšem činí tak pouze na závěr článku o vzniku nové politické formace Strana svobodných občanů pod titulkem Euroskeptici od Václava Klause založili stranu.

Petr Mach, šéf českých Svobodných
Petr Mach, šéf českých Svobodných | Foto: Aktuálně.cz

"Vznik české antievropské strany s velkými ambicemi, podporované Václavem Klausem, je políčkem do tváře premiéru Topolánkovi, který v tomto půlroce předsedá EU," píše polský list.

"Šéf vlády má navíc problémy s koalicí. Po kritice za nedávnou prohru v krajských volbách včera svůj kabinet přebudoval," konstatuje Gazeta a dodává, že nejdůležitější změnou je rezignace dosavadního vicepremiéra Jiřího Čunka, kterého provázel skandál kolem údajného úplatku a zneužívání sociálních dávek.

"Šéf křesťanských demokratů původně nechtěl úřad opustit, ale narazil u svých stranických kolegů unavených skandálem kolem jeho osoby," dodává Gazeta Wyborcza s tím, že Čunek nakonec oznámil rezignaci, aby své straně neškodil.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy