Virus domutuje a začne slábnout, ale kdy? Viroložka vysvětluje konec pandemie

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
27. 4. 2021 7:00
K britské, brazilské nebo jihoafrické mutaci přibyla v Indii další varianta koronaviru. Obsahuje dvojitou mutaci a zemí se nyní velmi rychle šíří. Podle viroložky Ruth Tachezy ale koronavirus nebude vytvářet další varianty donekonečna. "Virus určitě postupně dosáhne nějakého limitu, kdy už dál nebude možné, aby kumuloval další mutace," komentuje viroložka budoucí vývoj pro Aktuálně.cz.
Život v pandemii - Ruth Tachezy o indické mutaci koronaviru | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Za jak dlouho dojde k tomu, že koronavirus už nebude schopný nadále vytvářet mutace, nedokáže Tachezy odhadnout. "Jsme skutečně globální, takže pokud by se každý stát uzavřel, postupně proočkoval a eliminoval virus, tak můžu říct, že to bude velmi rychle. U nás, řekněme, do roku až roku a čtvrt," uvádí viroložka. 

"Ale vzhledem k tomu, že předpokládám, že už se nebudeme uzavírat kompletně, tak hrozí další importy z ciziny. A záleží pak na tom, jak nastavíme pravidla na hlídání těchto importů," dodává. 

Tachezy mimo jiné nepovažuje pandemickou situaci v Česku za stabilizovanou a varuje před urychleným rozvolňováním protiepidemických opatření. "Je potřeba to udělat postupně. A proč to trvá tak dlouho, je důsledkem špatných, nedůsledných, pomalých a nekompletních opatření, jak to vidíme od září," míní viroložka. 

V současnosti v Indii denně přibývá kvůli nové variantě viru přes 300 tisíc nových případů infekce koronavirem. Od začátku epidemie země, kde žije 1,3 miliardy obyvatel, zaznamenala zhruba 15,9 milionu případů nákazy covidem-19.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde viroložka popisuje, čím je nová varianta koronaviru rozšířená v Indii specifická.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár kamionu na D1 na Benešovsku způsobil škodu téměř milion korun

Škodu téměř milion korun způsobil v sobotu ráno požár kamionu na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nikdo nebyl zraněn, dálnice byla dočasně uzavřena. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena po 7:00. Plameny zachvátily i návěs, hasiči požár uhasili a vozidlo ochlazovali. Dálnice byla v úseku mezi Loktem a Hořicemi ve směru na Brno zhruba půl hodiny neprůjezdná. Vytvořila se dlouhá kolona, která ještě po 8:00 sahala až na 66. kilometr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy