Živě: Svět přežil, obchodníci s deštěm sčítají tržby

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 12. 2012 16:10
Tak nic. Lidé v bunkrech, horách a lesích čekali marně, budou muset domů
Foto: Profimédia

Praha - Podle některých výkladů proroctví mayské civilizace měl dnes, tedy v pátek 21. prosince, nastat konec světa.

Ačkoliv sami Mayové, NASA i ruský prezident Vladimir Putin ujišťovali, že nic podobného nehrozí, chystaly se na příchod apokalypsy tisíce lidí po celém světě.

Někteří se schovávali do draze nakoupených bunkrů, jiní čekali na záchranu z vesmíru, další šplhali na horu, kam mělo přiletět vesmírné taxi.

Pravděpodobně nejhorší to ale měli vizionáři z Číny, kteří byli za šíření paniky zatčeni a na osudový okamžik čekali za mřížemi.

Konec jednoho cyklu mayského kalendáře zkrátka vzbuzoval vzrušení od Číny až po Argentinu, Evropu nevyjímaje.

Jihofrancouzskou vesnici Bugarach, jíž se měla apokalypsa podle některých zvěstí vyhnout, okupovali ti, kteří chtěli vystoupit na místní horu. Chystali se nasednout na kosmickou záchrannou loď pro vyvolené.

Přeplněné hotely hlásila i turecká vesnice Sirince, které se má apokalypsa rovněž zázračně vyhnout. Kromě 600 místních obyvatel je podle ČTK nyní v této jinak poklidné obci několik tisíc turistů ze všech koutů světa.

Svět se nezbořl.
Svět se nezbořl. | Foto: Reuters

Srbští apokalyptici zase okupují hotely v okolí hory Rtanj, kde je dle jejich přesvědčení zachrání před zkázou čaroděj.

Argentině raději úřady podobně rituální horu Uritorco v provincii Córdoba nechaly uzavřít. Desítky lidí tam totiž plánovaly spáchat hromadnou sebevraždu.

Přímo na místech, kde žili staří Mayové, ale lidé velké přípravy na apokalypsu nedělali. V ruinách mayských chrámů v Guatemale a Mexiku proběhly jen ukázky dávných rituálů a slavností a jejich správci očekávají rekordní návštěvy. Chystají se přitom lidem vysvětlovat, že zvěsti o konci světa jsou založené na mylné interpretaci mayského kalendáře.


Událost

Důležité

Zajímavost

16:06 -Francouzská policie zadržela dva lidi u vesnice Bugarach, což mělo být jedno z mála míst na zeměkouli, kde je možné přežít zánik světa. V autě vezli mačety a plynové masky.


15:33 - Na některých místech stále zůstávají apokalyptici, kteří se nechtějí smířit s tím, že se konec světa nekonal. Když nepřišel s rozedněním, čekají na západ slunce. Většina lidí ale pochopila, že dneškem svět nekončí. Černé vize se, jako zatím vždy, nenapnily.

13:47 - Notně zklamané musely být stovky následovníků vizionáře Alberta Arribalzaga, poté, co shromáždily v mexické Meridě, protože jim jejich duchovní vůdce vysvětlil, že byl položen "mezigalaktický most, po němž měly odkráčet do nové doby".

13:21 - Narozdíl od jiných věděla Lisa Bedfordová, autorka knihy Survival Mom a stejnojmenného serveru, dlouho dopředu, že apokalypsa nepřijde. "Mám problém s lidmi, kteří kořistí ze strachu jiných, aby na tom vydělali. Tohle je často vidět zvlášť v tlaku na prodej takzvaného jídla na přežití," tvrdila podle ČTK.

"Lidé, kteří se na tohle vážně připravili, si pak budou připadat bláhoví a napálení, jako si připadali mnozí z těch, kdo propadli strachu z Y2K," předpovídala.

12:57 - Apokylyptici mohou být zklamaní, obchodníci, kteří vydělávali na jejich strachu, ale si ale mnou ruce a sčítají tržby. Firma Ready To Go Survival hlásí značný nárůst prodeje balíčků na přežití, které obsahují plynovou masku, lepící pásku, zápalky, čichací soli, tablety na čištění vody a předpřipravená jídla, a to za ceny od 210 do 700 dolarů (přibližně 4000 až 13 400 korun).

Online obchod Wayfair.com zase zaznamenal nárůst prodeje o 7,8 procenta za poslední rok veškerého vybavení na přežití. Nejžádanější podle něj jsou generátory, balíčky první pomoci, baterky a tábornické pokrývky.

12:17 - Tak nic. Nepřišlo to. Svět přežil další zvěst o svém zániku. Lidé v bunkrech, horách a lesích čekali marně, budou muset domů.

12:02 - Zbývá už jen osm minut a zastoupení OSN v Číně popřelo, že Spojené národy prodávaly vstupenky na archu, která by měla zachránit lidi před koncem světa.

11:46 - Zbývá 24 minut. Výrobce zbraní ze severokarolinského Asheville už je připraven. Mimo jiné se speciální útočnou puškou, kterou hodlá čelit případnému nebezpečí. Jedná se o kombinaci civilní verze armádní pušky M-16 typu AR-15 a proslulého kalašnikova AK-47. Ryan Croft sice nepředpokládá, že nastane apokalypsa, svou rodinu ale pro všechny případy učí, jak přežít za podmínek, kdy nebudou mít k dispozici tradiční zdroje potravy: pojídat budou řasy, pečené myši a živé dešťovky.

11:41 - Ty, kdo očekávali konec světa, čekalo ráno na Novém Zélandu zklamání. Ani stopa po apokalypse. Ani na Severním či Jižním ostrově, ani na jiných místech v Tichomoří. Mayský kněz v mexické Méridě Valério Canche to vysvětlil: "Končí třináctý baktun a zítra začíná čtrnáctý. To je vše."

10:56 - NASA umístila na web příspěvek, ve kterém čtenáře upozorňuje, že apokalypsa se opravdu konat nebude. "Jedná se o zcela normální zimní slunovrat," upozorňuje úřad s tím, že jeho satelity nezaznamenaly ve vesmíru "nic neobvyklého".

10:41 - Zhruba v den zimního slunovratu, který přichází dnes, se uzavírá 13. cyklus mayského kalendáře nazývaný baktun. Podle znalců jejich kultury však Mayové rozhodně pátek nevnímali jako úplně poslední den.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy