Úřady v Burkina Faso zpřesnily národnosti obětí. Dosud se podařilo identifikovat a ověřit, že mezi mrtvými bylo šest Kanaďanů, dva Francouzi, dva Švýcaři a jeden Nizozemec. Na určení příslušnosti dalších se ještě čeká.
Při útoku na hotel a kavárnu v Burkině Faso zemřelo 29 lidí. Novou bilanci zveřejnilo tamní ministerstvo pro vnitřní bezpečnost. Dalších třicet osob utrpělo zranění. Podle burkinafaského prezidenta bylo osvobozeno nejméně 150 rukojmích. Dvě z obětí byli Francouzi, dva mrtví byli Švýcaři, státní příslušnost ostatních zatím nebyla upřesněna.
Počet obětí sobotního útoku v syrském městě Dajr az-Zaur je zřejmě mnohem vyšší, než udávaly první zprávy. Podle zdroje blízkého syrskému režimu zemřelo nejméně 250 lidí. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva monitorující situaci z Londýna mluví o 75 obětech. Mezi mrtvými jsou provládní bojovníci i jejich rodiny.
Jedna z přeživších útoku na hotel v Ougadougou popsala, že lidé v kavárně nejprve střelbu a exploze považovali za výbuchy petard. Pak ale vešli dva ozbrojenci oblečení v černém a začali střílet. "Slyšeli jsme výstřely, granáty, výbuchy. Bylo to extrémně hlasité a trvalo to velmi dlouho. Chodili sem a tam. Jeden by si myslel, že už to skončilo, ale oni se vrátili a zastřelili další lidi. Vraceli se a dívali se, jestli se běloši hýbou, a případně na ně znovu vypálili," řekla.
Dva unesení u hranic Burkiny Faso a Mali nebyli rakouští občané, ale Australané. Lékaře a jeho ženu v noci na dnešek přepadli patrně radikálové z odnože teroristické sítě Al-Káida, která si říká Saharský emirát. "Oba jsou naživu a brzy zveřejníme další detaily," citovala agentura AFP radikála z islamistické organizace Ansar Dine. Jaké je propojení mezi oběma organizacemi, není jasné.
Při bojích s islamisty dnes v syrském Dajr az-Zauru zahynulo nejméně 35 vojáků či jiných provládních bojovníků. Tvrdí to opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva, kteří situaci v Sýrii monitorují z Londýna. Tvrdé boje mezi vládními jednotkami podpořenými ruskými nálety a islamistickými bojovníky se dnes rozhořely i v provincii Halab. Podle Syrské organizace pro lidská práva přišlo při útoku na vládní pozice u města Al-Báb o život nejméně 16 radikálů z Islámského státu.
Turecko zadrželo a následně propustilo na tři desítky akademiků, kteří podepsali petici odsuzující vojenskou operaci proti Kurdům. Evropská komise to označila za extrémně znepokojující. "Boj proti terorismu musí být veden plně v souladu se závazky k mezinárodnímu právu, a to včetně lidských a humanitárních práv. Svoboda vyjadřování musí být zachována," uvedla v prohlášení šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová.
Americký nálet usmrtil na jihovýchodě Jemenu tři muže podezřelé z členství v teroristické síti Al-Káida. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na jemenské bezpečnostní a kmenové zdroje. Radikálové cestovali v autě a raketa je zasáhla v noci na dnešek. Podle místních představitelů byli všichni tři bojovníky Al-Káidy.
Organizace Al-Káidy v muslimském Maghribu (AQIM), která se přihlásila k útokům v metropoli Burkina Faso, vznikla v roce 1998 oddělením od extremistické Islámské ozbrojené skupiny. Po potlačení vládním vojskem se stáhla do nekontrolované rozlehlé části Sahary na pomezí Alžírska, Mali a Mauretánie.
V roce 2003 stála za únosem 32 zahraničních turistů na jihu Alžírska a v březnu 2002 ji Spojené státy zařadily na seznam teroristických organizací. V září 2006 organizace vstoupila do celosvětové teroristické sítě Al-Káida.
Jedním z hlavních vůdců AQIM byl nebo stále je alžírský terorista Mochtár Belmochtár, který přenesl těžiště teroristických akcí do Mali - odkud chtěl kontrolovat Saharu.
Podle svědka citovaného burkinafaskou televizí atentátníci, kteří zaútočili na hotel a kavárnu, s jedinou výjimkou zabíjeli výhradně bělochy. Teroristé se také prý před útokem modlili v mešitě, která se nachází hned za hotelem.
Burkinafaská televize rovněž uvádí, že v souvislosti s útokem byli zatčeni tři lidé.
Francouzský velvyslanec v Burkině Faso Gilles Thibault na Twitteru tvrdí, že obětí teroristických útoků v metropoli Ouagadougou v noci na dnešek je 27. Dosavadní informace poskytnuté místními úřady hovořily o nejméně 23 mrtvých. Podle Thibaulta nejsou mezi zabitými atentátníky ženy.
Pas de femmes parmi les 3 assaillants tués. Bilan des victimes : 27 morts. Nationalité des décédés pas encore connue #AttaqueOuaga #Burkina
— Gilles Thibault (@G_Thibault_Fr) January 16, 2016
Skupina dvanácti lidí, které indonéská policie v souvislosti se čtvrtečními útoky v Jakartě dnes zatkla, plánovala další útoky na policejní a vládní úřady i na cizince. Novinářům to řekl policejní mluvčí.
Zároveň vyšlo najevo, že jeden ze zatčených obdržel peníze z fondů Islámského státu na financování operace.
Nejprve bude nutné porazit Islámský stát, vzápětí investovat velké peníze do obnovy Iráku i Sýrie, aby se měli lidé kam vracet. Rozhovor s odborníkem na mezinárodní vztahy Janem Eichlerem.
Na severu západoafrické Burkiny Faso, poblíž hranice s Mali byli v noci na sobotu uneseni dva rakouští občané - lékař a jeho žena. Oznámil to burkinafaský ministr státní bezpečnosti. Není jasné, zda incident souvisí s nočním teroristickým útokem v centru metropole Ouagadougou, při kterém radikálové ze severoafrické odnože Al-Káidy zabili nejméně 23 lidí.
Rakouské ministerstvo zahraničí zprávu zatím podle svého mluvčího ověřuje.
Burkinafaské jednotky zabily při zásahu proti útočníkům v metropoli Ouagadougou čtvrtého teroristu, který se ukrýval v nedalekém hotelu Yibi. Oznámil to burkinafaský prezident Roch Marc Kaboré a dodal, že dva ze čtyř teroristů byly ženy. Prezident útok označil za "zbabělý a ohavný" čin.
Indonéské úřady zablokovaly nejméně 11 webových stránek radikálů a několik účtů na Facebook, který vyjadřují podporu pachatelům čtvrtečních atentátů. Úřady odhadují, že v zemi je asi tisíc osob sympatizujících s IS.
Poslední dva roky lámaly rekordy jako nejteplejší v historii. Letošek ale může získat i jiný primát: může být nejhorším rokem co do počtu teroristických útoků. Zatím tomu vše nasvědčuje.
Policisté v Indonésii také identifikovali pět mrtvých atentátníků, když na tiskové konferenci ukázali jejich fotografie - včetně muže, který se vyhodil do povětří v kavárně Starbucks. Právě před ní pak zahájili ozbrojenci palbu.
Další útočník, který před kavárnou střílel, si v minulosti odpykal sedmiletý trest ve vězení. Další podrobnosti policie odmítla uvést s tím, že by to mohlo ohrozit vyšetřování.
Už v pátek policisté zadrželi v souvislosti s útoky tři osoby - experta na výrobu výbušnin, odborníka na palné zbraně a duchovního. V pátek také při prohlídce domu jednoho z pěti mrtvých atentátníků nalezli černou vlajku IS.
Indonéská policie zatkla dalších 12 lidí kvůli čtvrtečním útokům v Jakartě. Při atentátech, ke kterým se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), zemřelo sedm lidí včetně pěti útočníků. Dvacet osob bylo navíc zraněno.
Burkinafaská armáda zatím oznámila, že skupina zhruba dvaceti těžce ozbrojených osob v pátek rovněž útočila nedaleko hranice s Mali. O život tu přišli dva lidé - policista a civilista, další dva byli zraněni.
"Bylo to strašné, všude byla krev. Stříleli na lidi z malé vzdálenosti," popsal agentuře AFP Yannick Sawadogo - jeden z hotelových hostů, kterým se podařilo utéct.
Agentura AFP informovala na Twitteru o aktuálním počtu obětí.
AFP s odkazem na své bezpečnostní zdroje: Po útoku na luxusní hotel v Burkině Faso zemřelo minimálně 23 lidí z 18 různých zemí.
— Filip Horký (@FilipHorky) January 16, 2016
Osvobozených lidí v metropoli Burkina Faso je nakonec 126.
České ministerstvo zahraničí podle své mluvčí Michaely Lagronové zatím nemá informace o tom, že by se na místě nacházeli nějací Češi, a ani to nepředpokládá. Situaci ale ministerstvo podle mluvčí bude sledovat.
Mezi třemi zabitými islamisty v Ouagadougou byl "jeden Arab" a "dva černí Afričané". Policisté podle ministra nyní prohledávají okolní hotely, aby se ujistili, že se v nich neschovávají žádní extremisté.
Další zásah bezpečnostních sil se podle ministra koná v jiném hotelu v hlavním městě Burkina Faso. Podrobnosti ale zatím nejsou známy.
Teroristický útok a osvobozovací akce v kavárně a hotelu v burkinafaské metropoli Ouagadougou jsou u konce, řekl tamní ministr vnitra agentuře AFP. Bezpečnostní síly podle něj osvobodily 123 lidí, z nichž 33 osob bylo zraněno.
Zabiti byli tři islamisté. O počtu mrtvých civilistů se ministr nezmínil, agentury píší o nejméně dvaceti obětech.
Osmadvacetiletý muž byl zadržen v metru v Kuala Lumpuru. Měl u sebe zbraně a dokumenty, které prý svědčí o jeho spojení s Islámským státem.
Podle policejního šéfa byli od 11. do 15. ledna zadrženi tři další muži chovající sympatie vůči IS. Trojice byla zatčena na mezinárodním letišti v Kuala Lumpuru poté, co se vrátila z Turecka - kde byla zadržena při pokusu dostat se do Sýrie.
Malajsijská policie v pátek zadržela muže podezřelého z napojení na Islámský stát (IS), který se následně přiznal, že plánoval v zemi teroristický útok. Informoval o tom velitel tamní policie.
K trojici útočníků se později přidali další, uvádějí místní média. Podle svědků citovaných tiskovými agenturami jsou dosud nejméně tři útočníci v hotelu Splendid a dva zůstávají v sousední kavárně, odkud se ozývá přestřelka mezi teroristy a burkinafaskými silami.
Masakr v Ouagadougou začal okolo půl deváté večer místního času. "Zrovna jsme otevřeli a začali jsme obsluhovat několik prvních zákazníků," popisuje Vital Nounayon, číšník z restaurace, která se nachází na opačné straně ulice.
Podle svých slov viděl tři muže v turbanech, kteří stříleli do vzduchu. "Spousta lidí opustila své automobily a motocykly a utíkala. Útočníci zapalovali vozidla a stříleli v Cappuccino Restaurant, která sousedí s hotelem," říká.
Podle Evropanky, která je mezi zraněnými, se útočníci zřejmě snažili střílet na cizince ze západu. Uvedl ředitel nemocnice Robert Sangare.
Kde přesně k útokům došlo:
Burkina Faso: des tirs et des explosions entendus au Splendid, un hôtel fréquenté par les Occidentaux à Ouagadougou. pic.twitter.com/klM8cRTAA0
— Visactu (@visactu) January 15, 2016
Ještě detail jednoho z největších hotelů v metropoli západoafrického státu...
Armed gunmen attack #Splendid Hotel in Ouagadougou, Burkina Faso. Ongoing hostage situation underway pic.twitter.com/ma2iNjSIiy
— JJ Green (@JJGreenWTOP) January 15, 2016
Podle serveru Rt.com bylo v hotelu a přilehlé kavárně v době útoku okolo 100 až 150 lidí.
Počet obětí masakru stále není přesně známý. Jen při střelbě v kavárně ale podle Rt.com zemřelo nejméně deset osob. Majitelka podniku Anna Rachina-Kulibali, která je zároveň honorární konzulkou Ruska v zemi, uvedla, že mezi nimi jsou i cizinci.
Seznamte se s organizací, která v loňském roce rozpoutala ve světě peklo.
Islamističtí radikálové z organizace Al-Káida v muslimském Maghribu zaútočili už loni v listopadu na hotel v sousedním Mali. Tehdy za sebou nechali 22 mrtvých.
Do hotelu dnes brzy ráno vtrhly burkinafaské jednotky a osvobodily 63 lidí, z toho 33 jich muselo být hospitalizováno. Na místě zasahovaly místní jednotky za logistické podpory francouzských vojáků, kteří do Ouagadougou dorazili z Mali.
Incident ale podle agentury AFP ještě není u konce - před sedmou ráno místního času vypukla přestřelka mezi islamisty a vojáky v hotelové kavárně.
Takto vypadá hotel Splendid v neděli dopoledne. Vnější stěny jsou špinavé od sazí.
Hotel Splendid in the morning - soot from the fires smear the outside walls #BurkinaFaso #BurikinaAttack pic.twitter.com/ZUB1mlWdYm
— Sumudu Dhanapala (@Maximuslk) January 16, 2016
Hotel Splendid patří k nejvýznamnějším hotelům v burkinafaské metropoli. Leží nedaleko mezinárodního letiště.
#BurkinaFaso > Le bâtiment visé est le Splendid, un des principaux hôtels du centre de #Ouagadougou pic.twitter.com/W28XBtHB4x
— iTELE (@itele) January 15, 2016
Ministr pro komunikaci Remis Dandjinou později na twitteru oznámil, že z hotelu se již podařilo evakuovat 33 rukojmích, včetně ministra veřejných služeb, práce a sociálního zabezpečení.
Le point des évacués vers le CHU Yalgado Ouedraogo et l'hopital blaise Compaoré est à cet instant de 33 personnes. #BurkinaFaso
— remis dandjinou (@remisdandjinou) January 16, 2016
"Bezpečnostní síly se pokusí osvobodit rukojmí," uvedl ministr zahraničí Burkiny Faso Alpha Barry. Ten také nevyloučil možnou podporu zahraničních sil, včetně francouzských.
Francouzský velvyslanec v Burkině Faso uvedl, že byl vyhlášen zákaz vycházení.
Fotografie znázorňuje hořící vozidla před hotelem Splendid v Ouagadougou.
Podle dosavadních informací na hotel zaútočili tři až čtyři maskovaní muži a v budově stále drží blíže neurčený počet rukojmích. Útočníci jsou zřejmě z organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM).
Před hotelem, který je oblíbený u západních turistů a pracovníků Organizace spojených národů, podle očitých svědků vybuchla dvě auta. Někteří svědkové uvádějí, že část hotelu je v plamenech.
Při pátečním útoku na hotel Splendid v centru Ouagadougou, metropole západoafrického státu Burkina Faso, bylo zabitých nejméně dvacet osob.
"Přijali jsme asi 15 zraněných osob. Jsou tam lidé se střelnými zraněními a zraněními v důsledku pádů," dodává ředitel univerzitní nemocnice. Podle dalších zpráv bylo do nemocnice k ošetření dovezeno více než 30 osob.
Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme boj s terorismem a organizací Islámský stát.