reklama
 
 

Živě: Útok teroristů na hotel nepřežilo až 29 lidí z 18 zemí. Islamisté stříleli pouze na bělochy

AKTUALIZOVÁNO 16. 1. 2016
reklama
Až 29 osob bylo zabito při pátečním útoku na hotel Splendid v centru Ouagadougou, metropole západoafrického státu Burkina Faso. Na hotel zaútočili tři až čtyři maskovaní muži. Pravděpodobně šlo o islamistické radikály.

Boj s terorismem ve světě:

reklama
23:53
 

Úřady v Burkina Faso zpřesnily národnosti obětí. Dosud se podařilo identifikovat a ověřit, že mezi mrtvými bylo šest Kanaďanů, dva Francouzi, dva Švýcaři a jeden Nizozemec. Na určení příslušnosti dalších se ještě čeká.

21:27

Při útoku na hotel a kavárnu v Burkině Faso zemřelo 29 lidí. Novou bilanci zveřejnilo tamní ministerstvo pro vnitřní bezpečnost. Dalších třicet osob utrpělo zranění. Podle burkinafaského prezidenta bylo osvobozeno nejméně 150 rukojmích. Dvě z obětí byli Francouzi, dva mrtví byli Švýcaři, státní příslušnost ostatních zatím nebyla upřesněna.

20:42

Počet obětí sobotního útoku v syrském městě Dajr az-Zaur je zřejmě mnohem vyšší, než udávaly první zprávy. Podle zdroje blízkého syrskému režimu zemřelo nejméně 250 lidí. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva monitorující situaci z Londýna mluví o 75 obětech. Mezi mrtvými jsou provládní bojovníci i jejich rodiny.

20:32

Jedna z přeživších útoku na hotel v Ougadougou popsala, že lidé v kavárně nejprve střelbu a exploze považovali za výbuchy petard. Pak ale vešli dva ozbrojenci oblečení v černém a začali střílet. "Slyšeli jsme výstřely, granáty, výbuchy. Bylo to extrémně hlasité a trvalo to velmi dlouho. Chodili sem a tam. Jeden by si myslel, že už to skončilo, ale oni se vrátili a zastřelili další lidi. Vraceli se a dívali se, jestli se běloši hýbou, a případně na ně znovu vypálili," řekla.

19:54
 

Dva unesení u hranic Burkiny Faso a Mali nebyli rakouští občané, ale Australané. Lékaře a jeho ženu v noci na dnešek přepadli patrně radikálové z odnože teroristické sítě Al-Káida, která si říká Saharský emirát. "Oba jsou naživu a brzy zveřejníme další detaily," citovala agentura AFP radikála z islamistické organizace Ansar Dine. Jaké je propojení mezi oběma organizacemi, není jasné.

19:09
Sýrie

Při bojích s islamisty dnes v syrském Dajr az-Zauru zahynulo nejméně 35 vojáků či jiných provládních bojovníků. Tvrdí to opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva, kteří situaci v Sýrii monitorují z Londýna. Tvrdé boje mezi vládními jednotkami podpořenými ruskými nálety a islamistickými bojovníky se dnes rozhořely i v provincii Halab. Podle Syrské organizace pro lidská práva přišlo při útoku na vládní pozice u města Al-Báb o život nejméně 16 radikálů z Islámského státu.

16:38
Turecko

Turecko zadrželo a následně propustilo na tři desítky akademiků, kteří podepsali petici odsuzující vojenskou operaci proti Kurdům. Evropská komise to označila za extrémně znepokojující. "Boj proti terorismu musí být veden plně v souladu se závazky k mezinárodnímu právu, a to včetně lidských a humanitárních práv. Svoboda vyjadřování musí být zachována," uvedla v prohlášení šéfka unijní diplomacie Federika Mogheriniová.

15:43
USA

Americký nálet usmrtil na jihovýchodě Jemenu tři muže podezřelé z členství v teroristické síti Al-Káida. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na jemenské bezpečnostní a kmenové zdroje. Radikálové cestovali v autě a raketa je zasáhla v noci na dnešek. Podle místních představitelů byli všichni tři bojovníky Al-Káidy.

13:44

Organizace Al-Káidy v muslimském Maghribu (AQIM), která se přihlásila k útokům v metropoli Burkina Faso, vznikla v roce 1998 oddělením od extremistické Islámské ozbrojené skupiny. Po potlačení vládním vojskem se stáhla do nekontrolované rozlehlé části Sahary na pomezí Alžírska, Mali a Mauretánie.

V roce 2003 stála za únosem 32 zahraničních turistů na jihu Alžírska a v březnu 2002 ji Spojené státy zařadily na seznam teroristických organizací. V září 2006 organizace vstoupila do celosvětové teroristické sítě Al-Káida.

Jedním z hlavních vůdců AQIM byl nebo stále je alžírský terorista Mochtár Belmochtár, který přenesl těžiště teroristických akcí do Mali - odkud chtěl kontrolovat Saharu.

13:37

Podle svědka citovaného burkinafaskou televizí atentátníci, kteří zaútočili na hotel a kavárnu, s jedinou výjimkou zabíjeli výhradně bělochy. Teroristé se také prý před útokem modlili v mešitě, která se nachází hned za hotelem.

Burkinafaská televize rovněž uvádí, že v souvislosti s útokem byli zatčeni tři lidé.

13:33

Francouzský velvyslanec v Burkině Faso Gilles Thibault na Twitteru tvrdí, že obětí teroristických útoků v metropoli Ouagadougou v noci na dnešek je 27. Dosavadní informace poskytnuté místními úřady hovořily o nejméně 23 mrtvých. Podle Thibaulta nejsou mezi zabitými atentátníky ženy

 

13:27

Skupina dvanácti lidí, které indonéská policie v souvislosti se čtvrtečními útoky v Jakartě dnes zatkla, plánovala další útoky na policejní a vládní úřady i na cizince. Novinářům to řekl policejní mluvčí.

Zároveň vyšlo najevo, že jeden ze zatčených obdržel peníze z fondů Islámského státu na financování operace.

12:53
Aktuálně.cz

Nejprve bude nutné porazit Islámský stát, vzápětí investovat velké peníze do obnovy Iráku i Sýrie, aby se měli lidé kam vracet. Rozhovor s odborníkem na mezinárodní vztahy Janem Eichlerem. 

Eichler: I v Česku jsou záminky pro útok, hrozbou nejsou zdejší muslimové, ale ti projíždějící zemí | Video: Daniela Drtinová
12:49

Na severu západoafrické Burkiny Faso, poblíž hranice s Mali byli v noci na sobotu uneseni dva rakouští občané - lékař a jeho žena. Oznámil to burkinafaský ministr státní bezpečnosti. Není jasné, zda incident souvisí s nočním teroristickým útokem v centru metropole Ouagadougou, při kterém radikálové ze severoafrické odnože Al-Káidy zabili nejméně 23 lidí.

Rakouské ministerstvo zahraničí zprávu zatím podle svého mluvčího ověřuje.

12:04

Burkinafaské jednotky zabily při zásahu proti útočníkům v metropoli Ouagadougou čtvrtého teroristu, který se ukrýval v nedalekém hotelu Yibi. Oznámil to burkinafaský prezident Roch Marc Kaboré a dodal, že dva ze čtyř teroristů byly ženy. Prezident útok označil za "zbabělý a ohavný" čin.

12:03

Indonéské úřady zablokovaly nejméně 11 webových stránek radikálů a několik účtů na Facebook, který vyjadřují podporu pachatelům čtvrtečních atentátů. Úřady odhadují, že v zemi je asi tisíc osob sympatizujících s IS.

11:48
Aktuálně.cz

Poslední dva roky lámaly rekordy jako nejteplejší v historii. Letošek ale může získat i jiný primát: může být nejhorším rokem co do počtu teroristických útoků. Zatím tomu vše nasvědčuje.

11:44

Policisté v Indonésii také identifikovali pět mrtvých atentátníků, když na tiskové konferenci ukázali jejich fotografie - včetně muže, který se vyhodil do povětří v kavárně Starbucks. Právě před ní pak zahájili ozbrojenci palbu.

Další útočník, který před kavárnou střílel, si v minulosti odpykal sedmiletý trest ve vězení. Další podrobnosti policie odmítla uvést s tím, že by to mohlo ohrozit vyšetřování.

Už v pátek policisté zadrželi v souvislosti s útoky tři osoby - experta na výrobu výbušnin, odborníka na palné zbraně a duchovního. V pátek také při prohlídce domu jednoho z pěti mrtvých atentátníků nalezli černou vlajku IS. 

11:40

Indonéská policie zatkla dalších 12 lidí kvůli čtvrtečním útokům v Jakartě. Při atentátech, ke kterým se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), zemřelo sedm lidí včetně pěti útočníků. Dvacet osob bylo navíc zraněno.

11:35

Burkinafaská armáda zatím oznámila, že skupina zhruba dvaceti těžce ozbrojených osob v pátek rovněž útočila nedaleko hranice s Mali. O život tu přišli dva lidé - policista a civilista, další dva byli zraněni.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 16. 1. 2016

    Hlavní zprávy

    reklama

    Sponzorované odkazy

    reklama