EU navrhne nové sankce vůči Rusku, Česko je zdrženlivé

Přenos skončil
Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Momentka z východu Ukrajiny.
Momentka z východu Ukrajiny. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva Evropská komise má spolu s diplomaty do týdne navrhnout podobu dalšího přitvrzení protiruských sankcí, rozhodl v noci na neděli summit EU. Novinářům to řekl stálý předseda schůzek členských zemí Herman Van Rompuy.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky mají být konkrétní návrhy na posun podoby sankcí připraveny už v pondělí. Česká vláda o nich bude jednat a podle Sobotky si ČR vyhradila právo s částí návrhu nesouhlasit, pokud by znamenal třeba nepřiměřeně velké hospodářské škody.

Sobotní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

_____

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová Lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
1:50

"Vyhradil jsem si právo s některými částmi tohoto návrhu nesouhlasit, pokud se budeme domnívat, že není správné, aby Evropa šla tímto směrem," řekl novinářům po summitu český premiér Bohuslav Sobotka. Návrh komise podle Sobotky vláda prostuduje, zanalyzuje jeho dopady na českou ekonomiku a nejspíš ve středu projedná. Pak bude zřejmé, s jakými částmi bude moci ČR souhlasit a s jakými nikoliv, dodal premiér.

Předseda české vlády má hluboké pochybnosti o tom, zda přitvrzení sankcí může přispět k řešení prohlubující se ukrajinské krize. Podobně zdrženlivé jsou podle něj i další země, například Slovensko, Maďarsko či Rakousko. "Předpokládám, že připomínky k návrhu Evropské komise nepřijdou jen z České republiky," poznamenal Sobotka.

Foto: Ludvík Hradilek
1:45

Podle předsedy Evropské komise José Barrosa panovala na summitu shoda v tom, že pokud bude Rusko situaci dál eskalovat, bude to pro něj mít výrazné náklady. "Komise rychle předloží další návrhy opatření," prohlásil Barroso.

1:44

Summit EU podle Van Rompuye vyjádřil znepokojení nad prudkými boji, neustávajícími přesuny bojovníků i techniky přes hranici z Ruska a také z přítomnosti a akcí ruských ozbrojených sil na ukrajinském území.

EU rozhodnutím o přípravě dalších sankcí odpovídá na zhoršení situace na východě Ukrajiny z posledních dní. Podle západních zemí i ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který v sobotu summit oslovil, se do bojů v posledních dnech přímo zapojili ruští vojáci a technika.

Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy po jednání evropských lídrů v Bruselu.
Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy po jednání evropských lídrů v Bruselu. | Foto: Reuters
1:20

Evropská unie navrhne další sankce proti Rusku během příštího týdne, řekl šéf Evropské rady Herman Van Rompuy s tím, že na summitu EU bylo domluveno zahájení přípravných prací souvisejících s návrhem nových sankcí. Není však jasné, od kdy by případné nové sankce platily.

Německá kancléřka Angela Merkelová novinářům v noci na neděli podle agentury Reuters řekla, že by EU uvalila nové sankce v případě, že v situaci na východní Ukrajině nedojde k žádné změně, nebo pokud se situace dál bude zhoršovat.

21:33

Budoucí šéf Evropské rady Donald Tusk se na tiskové konferenci v Bruselu vyslovil pro odvážné, ale zároveň rozumné a efektivní řešení ukrajinské krize. Budoucí šéfka "evropské diplomacie" Federica Mogheriniová zase připomněla, že snahou EU bylo zprostředkovat dialog.

"Ještě bude čas diskutovat, zda tento přístup bude mít úspěch. V těchto hodinách se zdá, že tomu tak není," poznamenala. Proto se prý musí EU při práci na dalších sankcích snažit udržet otevřené diplomatické kanály. "Je naší úkolem udělat oboje a doufat, že moudrá kombinace bude efektivní. Což dosud nebyl ten případ," dodala.

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v Hrzánském paláci.
Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v Hrzánském paláci. | Foto: Ondřej Besperát
21:25

Finský premiér Alexander Stubb dnes obvinil Rusko z provokací, kterých se podle něj Moskva dopouští opakovaným narušováním vzdušného prostoru Finska. Zároveň podle agentury Reuters bagatelizoval náznaky sbližování Helsinek se Severoatlantickou aliancí.

Finsko, které je sice členem EU, ale nevstoupilo do NATO, sdílí společnou hranici s Ruskem v délce 1300 kilometrů. "Je to špatný vzkaz (od Ruska). Sousedé se takto k sobě nechovají. Je jasné, že Rusko se snaží provokovat," řekl Stubb v rozhovoru s finskou televizí YLE o nepovolených ruských letech. "Není ale důvod srovnávat Ukrajinu s Finskem, s Ruskem máme dobré vztahy."

Foto: Aktuálně.cz
20:52

Polský portál fakty.pl uvedl, že u výjezdu z Mariupole na obsazený Novoazovsk se uskutečnila manifestace asi 1000 obyvatel přístavního města, kteří přišli podpořit vojáky. Dav skandoval hesla jako "pryč s Putinem" či "Mariupol je Ukrajina" a přislíbil se vrátit jako lidský štít, pokud rebelové zaútočí.

20:50

Separatisté podle agentury ITAR-TASS hlásí, že pod jejich tlakem se ukrajinské jednotky stahují od Doněcka, a to i s těžkými zbraněmi, v posledních bojích však prý přišly o dvacítku tanků a obrněných transportérů.

"Na jižní frontě (povstalecké) milice postoupily až těsně ke strategicky důležitému přístavu Mariupol. Útok ještě nezačal, ale na okraji města už působí skupiny průzkumníků," uvedla ruská agentura. Dodala, že město je podle separatistů v obklíčení.

Ruská média s odvoláním na povstalecký štáb uvádějí, že separatisté obešli Mariupol ze severu a za městem obsadili pobřežní osadu Jalta. Z Mariupole mezitím z obav před boji prchají lidé, na kontrolních stanovištích za městem se podle BBC tvořily několikakilometrové kolony.

20:44

Kolik ukrajinských vojáků je vlastně u Ilovajska na východu země obklíčeno, není podle serveru newsru.com jasné. Už se ale ví, že bude nutné evakuovat více než stovku raněných. Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej oznámil, že armáda nebude informace o stahování zveřejňovat do té doby, než budou vojáci v bezpečí. Vysvětlil to tím, že separatisté by mohli tyto informace zneužít, jak se prý již v minulosti stalo.

Foto: Reuters
20:14

"Ukrajina se ocitla velmi blízko bodu, ze kterého už není návratu - skutečné války," řekl v Bruselu Petro Porošenko.

19:55

Summit Evropské unie dnes podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka rozhodne o přitvrzení sankcí vůči Rusku tak, aby to podpořilo prosazení jeho mírového plánu. Porošenko to řekl novinářům poté, co s unijními lídry diskutoval o dramatickém vývoji situace na východě své země.

Evropská unie podle Porošenka demonstrovala svou jednotu, ale také solidaritu s Ukrajinou. Většina členských zemí EU podle něj podporuje jeho návrhy na určité sektorové hospodářské sankce vůči Rusku.

19:44

Polský premiér Donald Tusk byl na summitu Evropské unie zvolen do čela Evropské rady, tedy takzvaným unijním prezidentem, který řídí vrcholné schůzky členských zemí. Od prosince nahradí Hermana Van Rompuye, jenž sobotní rozhodnutí oznámil na twitteru.

V čele evropské diplomacie vystřídá Catherine Ashtonovou italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová, uvedl také Van Rompuy. Italku, která se tak stane místopředsedkyní budoucí Evropské komise, ještě musí ve funkci potvrdit Evropský parlament.

Donald Tusk na summitu v Bruselu. Má důvody k úsměvu?
Donald Tusk na summitu v Bruselu. Má důvody k úsměvu? | Foto: Reuters
18:35

Premiér samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko dnes ve východoukrajinském Doněcku vyvázl z pokusu o atentát. Podle agentury Interfax neutrpěl Zacharčenko žádné zranění, postřelen byl ale jeho řidič. "Alexandr Zacharčenko je živ a zdráv," citoval Interfax povstalecký bezpečnostní výbor.

Zacharčenko se do čela doněckých separatistů postavil počátkem srpna, když v premiérské funkci nahradil Alexandra Borodaje.

Foto: Reuters
18:30

K prošetření nočního útoku na novináře Lva Šlosberga, který se zajímal o pohřby místních výsadkářů údajně zabitých na Ukrajině, vyzvala i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

"Napadli mě zezadu, nikoho jsem neviděl," řekl Šlosberg v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters. "Podle všeho mě omráčili hned první ránou, pak mě hodili na zem, zbili a nakonec utekli. Ti lidé se v této špinavé práci velmi dobře vyznali," dodal s tím, že byl zcela jistě zbit kvůli důkazům o ruské vojenské přítomnosti na Ukrajině.

16:35

Evropský summit by měl dnes před případným rozhodováním o posílení protiruských sankcí diskutovat o tom, jak dál s diplomatickou iniciativou Evropské unie zaměřenou na zastavení bojů na Ukrajině. Novinářům to řekl český premiér Bohuslav Sobotka při příchodu do budovy, kde budou unijní lídři jednat. Žádný konkrétní návrh přitvrzení sankcí podle něj nyní na stole není.

"Dnes bychom se měli zabývat tím, jaký výsledek měly diplomatické aktivity Evropské unie vůči krizi na Ukrajině," řekl před jednáním šéfů států a vlád unijních zemí Sobotka.

Foto: Vojtěch Marek
16:20

Opoziční politik a novinář v ruském Pskovu, který se zajímal o pohřby místních výsadkářů údajně zabitých na Ukrajině, byl v noci na sobotu přepaden. Lev Šlosberg z rukou neznámých násilníků vyvázl s otřesem mozku a přeraženým nosem, není však v ohrožení života, informovala ruská média s odvoláním na politikovu manželku.

Poslanec je podle internetového listu gazeta.ru hospitalizován a trpí částečnou ztrátou paměti. Gubernátor Pskovské oblasti Andrej Turčak požádal policii o objasnění případu, jakož i o zajištění nepřetržité ochrany poslance oblastního sněmu Šlosberga z malé liberální strany Jabloko. "Policejní orgány jsou povinny zajistit pořádek a bezpečnost na našich ulicích," prohlásil gubernátor podle agentury ITAR-TASS a dodal, že na vyšetřování bude osobně dohlížet.

13:38

Ukrajinští vojáci se pod tlakem povstalců, podporovaných Ruskem, museli stáhnout z oblastí východně od povstalecké bašty Luhanska na východě Ukrajiny. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na informace ukrajinské bezpečnostní rady.

"Přímá vojenská agrese proti východní Ukrajině pokračuje," tvrdí rada. Ruské tanky podle ní "doslova zničily všechny domy" ve městečku Novosvitlivka.

"Rusové pokračují v přísunu vojenské techniky a žoldnéřů do Donbasu (průmyslové oblasti na východě Ukrajiny)," řekl mluvčí rady Andrij Lysenko před novináři v Kyjevu.

Jako důkaz předvedl videozáběry zachycující kolonu tahačů s tanky a transportéry na návěsech. "Tohle všechno jede 'zabloudit' na Ukrajinu," dodal podle agentury Interfax-Ukrajina.

Foto: Reuters
13:35

Ukrajinský prezident Petro Porošenko nepochybuje, že summit EU dnes pověří Evropskou komisi, aby připravila další podobu protiruských sankcí. Uvedl to v Bruselu po jednání s předsedou Evropské komise José Barrosem. Ten očekává, že lídři evropské osmadvacítky budou po nynější eskalaci situace na Ukrajině k novému kolu opatření připraveni.

"Mohu říci, že v komisi jsme už posoudili různé možnosti, pokud by země chtěly přistoupit k další úrovni sankcí," řekl Barroso na tiskové konferenci po jednání s Porošenkem. Připomněl, že státy EU už daly najevo připravenost nyní platná opatření zesílit v případě dalšího zhoršení napětí na Ukrajině. Pouze členské země EU ale mohou o takovém kroku rozhodnout, připomněl Barroso.

Sankce ale podle šéfa komise nejsou samy o sobě cílem. "Vidíme je jako odpověď na eskalaci, kterou jsme si nepřáli. A doufám, že nastanou podmínky pro skutečnou politickou a diplomatickou snahu nalézt řešení," poznamenal Barroso.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na snímku z března 2011.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na snímku z března 2011. | Foto: Reuters
13:25

Rusko se ptá, proč mezinárodní vyšetřovatelé dosud nezveřejnili údaje z černých skříněk malajsijského boeingu, který byl minulý měsíc sestřelen nad východní Ukrajinou. Okolo tragédie se vznáší stále více otázek, uvedl náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov v rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura RIA Novosti.

Z katastrofy, která si vyžádala životy 298 lidí na palubě letounu, Moskva obviňuje ukrajinskou armádu, zatímco Kyjev a USA tvrdí, že letoun sestřelili proruští separatisté protiletadlovou raketou dodanou z Ruska. "Katastrofa boeingu budí stále více a více otázek. Ale poslední dobou o ní málokdo hovoří," prohlásil Antonov. "Proč až dosud nebyly zveřejněny údaje o rozhovorech (ukrajinských) dispečerů s piloty boeingu? Proč nebyly zveřejněny údaje z mezinárodního vyšetřování černých skříněk? Kdo si to nepřeje?"

Foto: Reuters
13:14

Kromě hospodářských sankcí by mohla Česká republika podle Miloše Zemana zvýšit i vojenskou přípravu. Již nyní se české stihací letouny podílí na ochraně vzdušného prostoru zemí v Pobaltí. ČR muže podle prezidenta zvýšit i svou účast na vojenských cvičeních spojenců. "Může být společná účast na cvičeních, ať už v Polsku, Rumunsku, nebo kdekoliv jinde. Těch forem je celá řada," řekl Zeman.

13:12

Prezident Miloš Zeman připustil, že by sankce proti Rusku kvůli bojům na Ukrajině mohly být tvrdší. Stalo by se tak v případě, pokud by se prokázalo, že Rusko skutečně posílá své vojáky na Ukrajinu. Zeman to dnes řekl novinářům v rámci setkání předsedů místních organizací Strany práv občanů. "Myslím, že pokud by se prokázalo, že jde skutečně o ruskou invazi, a toto podezření sílí každým zvyšujícím se počtem údajných ruských vojáků na Ukrajině, pak by samozřejmě byla na místě tvrdší opatření," řekl Zeman.

Foto: Ludvík Hradilek
12:31

Podle Sobotky se stále více lidí v České republice obává válečného konfliktu. "A proto žádají po politicích jednání a hledání diplomatického mírového řešení," řekl.

Sobotka rovněž kritizoval páteční prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten varoval západní mocnosti před tím, aby si zahrávaly s jadernou velmocí. "Tato slova vedou opět pouze k eskalaci napětí. Není to žádný pozitivní signál, ani ukázání cesty, po níž se vydat," uvedl Sobotka.

12:30

Premiér vlády Bohuslav Sobotka chce řešit válku na Ukrajině diplomatickou cestou. Na dnešním jednání EU v Bruselu proto hodlá vyzvat členské země k novému jednání s Ruskem. Novinářům to Sobotka řekl na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích.

"Jsem tou situací velmi znepokojen. Na Ukrajině probíhá válka, která je příliš blízko České republice. Je to rovněž válka, která je příliš blízko Evropské unii a nejsem spokojen s tím, jakým způsobem probíhají jednání mezi EU a Ruskem o řešení této situace," uvedl Sobotka.

Podle něj se problematika Ukrajiny dostala do nepříjemné spirály eskalace násilí a sankcí. Sobotka se dnes zúčastní summitu EU v Bruselu, který se bude přednostně zabývat vývojem na Ukrajině. "Chci vyzvat k tomu, abychom cestu ven z této spirály hledali pomocí diplomacie. Ještě než se Evropa rozhodne pro nové sankce, musí podle mého názoru proběhnout jednání mezi představiteli EU a Ruska o řešení krize na Ukrajině," řekl český premiér.

Foto: Ludvík Hradilek
11:45

Na jihu Alžírska se v sobotu brzo ráno zřítilo ukrajinské nákladní letadlo se sedmi lidmi na palubě. Stroj směřoval do Rovníkové Guineje, Alžírsko zahájilo pátrací akci. Podrobnosti čtěte ZDE.

An Antonov An-70 military
An Antonov An-70 military | Foto: Reuters
11:36

První ukrajinští vojáci vyšli z obklíčení u Ilovajska na východě Ukrajiny. Oznámil to v sobotu ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov s tím, že jde o asi tři desítky mužů z různých jednotek. Separatisté podle agentury ITAR-TASS postoupili těsně k důležitému přístavu Mariupol, zatímco ukrajinské síly se údajně stahují od Doněcka. Tvrzení jednotlivých stran zatím nebylo možné ověřit.

"Do opěrného stanoviště brigády Národní gardy ve městě Komsomolske (u Doněcka) vyšli z obklíčení první vojáci ilovajského uskupení. 28 osob z praporů ministerstva vnitra (...) a s nimi několik mužů z praporů ministerstva obrany. Nikoliv nadarmo střežili celou noc státní hranici! Čekáme další chlapce," citovala ministra agentura Interfax.

Foto: Reuters
11:35

Ukrajinské vládní síly potvrdily ztrátu bitevního letounu Su-25, který v pátek na východě země údajně sestřelila ruská raketa. Pilota se podařilo zachránit.

Proruští separatisté, s nimiž ukrajinské vládní jednotky na východě země už od dubna bojují, v pátek ohlašovali sestřelení čtyř letadel stejného typu. To ale armáda popřela.

Foto: Reuters
10:51

Ukrajinský prezident Petro Porošenko zahájil sérii svých sobotních jednání v Bruselu setkáním se stálým předsedou schůzek zemí EU Hermanem Van Rompuyem. Odpoledne Porošenko osloví také lídry všech unijních zemí na dnešním mimořádném summitu Evropské unie.

Při příchodu Porošenko novinářům stručně řekl, že EU požádá o "rozhodnou akci", která by umožnila uklidnění situace na východě země.

Oligarcha Petro Porošenko po oznámení prvních odhadů výsledků voleb.
Oligarcha Petro Porošenko po oznámení prvních odhadů výsledků voleb. | Foto: Reuters
10:21

Polský list Gazeta Wyborcza se v sobotu ostře pustil do politiky Vladimira Putina. Podle jeho šéfredaktora a bývalého disidenta Adama Michnika Putin odhodil masku. V evropských zemích se ovšem ozývají hlasy, které zlehčují jeho počínání.

Podle Michnika je proto nutné konečně pochopit smysl Putinovy zlověstné imperiální politiky, jejímž prvním cílem je zpacifikovat a podřídit si samostatnou Ukrajinu.

Foto: Aktuálně.cz
9:36

O postavení uprchlíka či dočasný azyl požádalo v Rusku už více než 130 000 Ukrajinců. Podle ruských úřadů v Rusku pobývá celkem asi 820 000 občanů sousední země, sužované od dubna ozbrojeným konfliktem na převážně ruskojazyčném východu země. Podle letošního odhadu měla Ukrajina zhruba 45 milionů obyvatel.

9:03

Ruský prezident Vladimir Putin v noci na pátek vyzval proruské rebely, aby poskytli humanitární koridor na východní Ukrajině, kterým obklíčené ukrajinské vládní jednotky budou moci opustit bitevní pole. Povstalci údajně žádosti vyhověli, ale Putin později uvedl, že Kyjev nabídku odmítl.

Pokus vládních jednotek probít se z obklíčení ale podle médií ztroskotal, údajně v palbě ruských děl a za značných ztrát. Část vojáků se poté vzdala, další ale výzvy ke kapitulaci odmítli.

Vladimir Putin v Minsku
Vladimir Putin v Minsku | Foto: Reuters
9:02

"Všichni vojáci, kteří se nevzdali, budou moci odejít se zbraněmi a prapory speciálním koridorem k místu dislokace základních sil," uvedl velitel dobrovolnického provládního praporu Donbas Semen Semenčenko podle agentury Interfax s tím, že vojáci už vyhodili bojovou techniku do povětří. "Během několika dnů všichni bojovníci, kteří se vzdali do zajetí, jakož i ranění zajatci, budou vyměněni za ruské výsadkáře v Charkovu," dodal.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
31. 8. 2014 1:44
 

Právě se děje

Další zprávy