Živě: Rebelové vytlačují Kaddáfího síly dál k Tripolisu

Zahraničí Zahraničí
27. 3. 2011 23:42
Situaci v Libyi i nepokoje v dalších zemích sledujeme online
Povstalci obsluhují protiletadlové dvojče
Povstalci obsluhují protiletadlové dvojče | Foto: Reuters

Praha - Po týdnu vzdušných útoků na vojenské cíle sil Muammara Kaddáfího v Libyi, hlásí povstalci úspěchy.

Znovu se zmocnili města Adžedábíja na východě země a dostali se i do 70 kilometrů vzdálené Brígy. 

Boje se vedou o povstalci ovládané město Misuráta. Vládní jednotky ho v sobotu i neděli několikrát bombardovaly. Na tamní letiště naopak zaútočila francouzská letadla. Zničila na ploše pět libyjských letounů a dvě helikoptéry.

V neděli večer NATO rozhodlo, že do 72 hodin převezme odpovědnost za operační úkoly spojenecké koalice nad Libyí.

Situaci sledujeme online, tentokrát nově zařazujeme zprávy ze všech arabských zemích, kde to vře, nikoliv jen z Libye.

Pokud si chcete připomenout, jak se minulý týden válčilo o Libyi, podívejte se na náš přehled den po dni

Foto: Aktuálně.cz

23:39 - Rebelové jsou na dohled Kaddáfího rodiště Syrty. Tu navečer opustila kolona aut, v níž kromě vojenských pick-upů s těžkými kulomety a granátomety byly i desítky osobních vozidel. Syrta leží přibližně 220 kilometrů na východ od Misuráty. Je možné, že město povstalci obsadí ještě v noci.

22:51 - Boje v západolibyjské Misurátě, které v tomto třísettisícovém městě zuřily po celý den, ustaly. Podle vyjádření povstalců kontrolují vládní jednotky jenom několik ulic na západě Misuráty. Drtivá většina města je v rukou rebelů.

22:23 - Podle českého velvyslance při NATO Martina Povejšla převezme aliance nejpozději do dvaasedmdesáti hodin veškeré operační úkoly spojenecké koalice nad Libyí.

21:35 - Osm osob zahynulo a více než dvě desítky byly zraněny při ostřelování z minometů, jemuž podrobily Kaddáfího jednotky centrum města Misuráta na západě země. Zprávu, kterou agentuře Reuters poskytl jeden z místních obyvatel, nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

20:54 - Na své schůzce v Bruselu se nejvyšší představitelé NATO shodli na tom, že Severoatlantická aliance přebírá odpovědnost za spojenecké operace nad Libyí.

Povstalci postoupili během neděle směrem na západ až za ropný terminál Rás Lanúf
Povstalci postoupili během neděle směrem na západ až za ropný terminál Rás Lanúf | Foto: Reuters

20:50 - V centru Tripolisu se znovu ozývají exploze a je slyšet protileteckou palbu. S úderem tmy obnovují spojenci letecké útoky na pozice Kaddáfího sil a některé armádní objekty.

Foto: Aktuálně.cz

19:55 - Rozhovory s cílem zajistit pokojné předání moci mezi jemenským prezidentem Alím Sálihem a opozicí ztroskotaly a není zřejmé, kdy budou pokračovat. Sdělil to poradce generála Alího Mohsína, který se postavil na stranu demonstrantů a který vyjednávání s vládou vedl.

Foto: Aktuálně.cz

19:10 - Syrský prezident Bašír Asád poslal do přístavu Lakatíja, ve kterém se o víkendu odehrávaly násilné střety mezi demostranty a bezpečnostními silami, armádu. Asád nicméně slíbil, že provede některé základní reformy.

Foto: Aktuálně.cz

18:37 - Americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová nevyloučila, že by Západ mohl libyjským povstalcům pomoci přímými dodávkami zbraní, tedy tím, po čem již řadu dní volají. O situaci v Libyi a dalším postupu proti Kaddáfímu začne NATO jednat v Bruselu.

Rozhodující v obratu na libyjském bojišti byla vzdušná ofenziva spojenců
Rozhodující v obratu na libyjském bojišti byla vzdušná ofenziva spojenců | Foto: Reuters

18:02 - Těžké boje se v tuto chvíli odehrávají ve třistaticícové Misurátě, kterou Kaddáfího jednotky ostřelují z tanků a minometů. Vládní oddíly se tímto způsobem snaží reagovat na rychlý postup povstalců v centrální části zálivu Velká Syrta.

17:05 - Povstalci oznámili, že navýší množství ropy těžené z nalezišť, která kontrolují na východě země. "Uzavřeli jsme obchod s Katarem," tvrdí Alí Tarhúní, který má v rámci Libyjské národní rady na starosti hospodářské a finanční záležitosti. "Naše další dodávka bude uskutečněna do týdne." Těžba v oblastech, jež jsou v rukou rebelů, se nyní pohybuje okolo jednoho sta tisíc barelů denně, podle Tarhúního však může záhy navýšena na trojnásobek.

16:44 - Spojené státy zopakovaly, že jejich cílem není svržení Muammara Kaddáfího. Podle amerického ministra obrany Roberta Gatese je "jakákoli změna režimu komplikovaná". Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nicméně prohlásila, že se v úterý bude v rámci zvláštní mezinárodní konference v Londýně jednat o tom, jak Kaddáfímu usnadnit, aby se moci vzdal.

Foto: Aktuálně.cz

16:33 - Jemenský prezident Salíh zopakoval, že je připraven v brzké budoucnosti odstoupit, ovšem za předpokladu, že předání moci bude "poklidné". Ve městě Džár v jihojemenské provincii Abján, která je baštou přívrženců al-Káidy, se odehrávají střety mezi ozbrojenci a bezpečnostními silami.

Foto: Aktuálně.cz

15:42 - Hlavní poradce syrského prezidenta Bašíra Asáda oznámil, že vláda v Damašku odvolá výjimečný stav nastolený v roce 1963, když se k moci dostala baasistická strana. Stanoven zatím ale ještě nebyl termín, k němuž se tak má stát.

14:47 - Nepokoje v Sýrii se přenesly také do západní části země. Podle státní agentury SANA zahynulo v uplynulých dvou dnech v přístavu Lakatíja dvanáct osob. Podle syrských úřadů se ovšem jedná o oběti "cílených útoků ozbrojených gangů".

Foto: Aktuálně.cz

14:34 - Kaddáfího jednotky ustupují dál na západ k přístavu Sirta. Povstalci tvrdí, že po Rás Lanúfu vstoupili také do města Bin Džavád. Ten byl před zahájením vzdušné ofenzivy spojenců nejzápadnějším bodem, do kterého se při svém postupu proti vládním silám dostali.

Foto: Aktuálně.cz

13:39 - Syrské úřady propustily z vazby aktivistku Dianu Džavábraovou, jejíž zatčení bylo jedním z hlavních příčin masových protestů proti vládě baasistické strany, které v zemi propukly tento měsíc. 

Foto: Aktuálně.cz

13:09 - K přerušení bojových akcí a zahájení dialogu mezi válčícími stranami s cílem chránit životy civilistů vyzval dnes při mši v Římě mezinárodní společenství papež Benedikt XVI.

12:41 - Povstalci hlásí, že už kontrolují také ropný terminál Rás Lanúf. Zprávu ale zatím podle stanice BBC nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Kaddáfího jednotky jsou však zjevně na ústupu. Spojenecké bombardování jejich pozic jednoznačně zvrátilo poměr sil na bojišti. 

Zničený tank vládních sil v Adžedábíji.
Zničený tank vládních sil v Adžedábíji. | Foto: Reuters

11:51: - Italský ministr zahraničí Franco Fratini oznámil, že jeho země chystá společně s Německem plán, jak řešit situaci v Libyi. Jeho součástí by bylo vyhlášení příměří a možnost exilu pro Muammara Kaddáfího.

10:31 - Libyjský korespondent televize Al-Džazíra hlásí: Po dobytí Brígy, důležitého centra ropného průmyslu, už jsou povstalci i v okrajových částech města Ukajlá. Uqayla leží asi 110 kilometrů od Adžedábíji, kterou rebelové kontrolují od soboty. Je to poslední velké město na cestě k přístavu Rás Lanúf, hlavnímu terminálu pro vývoz libyjské ropy.

Foto: Aktuálně.cz

10:10 - Největší bahrajnská šíitská politická strana Vífak navrhla, aby se prostředníkem při vyjednávání mezi vládou a opozicí v Bahrajnu stal Kuvajt. Delegace Vífaku by měla do Kuvajtu dorazit už v neděli.

08:00 - Šéf Pentagonu Robert Gates obvinil Kaddáfího, že jeho lidé vydávají oběti svých represí za oběti spojeneckého bombardování. "Máme četné zprávy rozvědek, podle nichž Kaddáfí přemisťuje těla lidí, které zabil, na místa, jež jsme napadli," prohlásil ministr v rozhovoru pro televizní stanici CBS, z nějž citovala agentura AFP.

07:39 - Americký prezident Barack Obama v rozhlasovém projevu v noci na dnešek ocenil "významný úspěch" libyjských povstalců v těchto dnech a obhajoval účast Spojených států v mezinárodní koalici vynucující si bezletovou zónu nad Libyí. "Spojené státy by neměly a ani nemohou intervenovat pokaždé, když někde na světě vznikne krize," prohlásil Obama. Postup libyjského předáka Kaddáfího však podle něj hrozil "krvavou lázní, která mohla destabilizovat celý region". "Je v našem národním zájmu (v takovém případě) jednat. A je to v takovém případě i naše zodpovědnost. Každý den tlak na Kaddáfího a jeho režim vzrůstá," dodal podle agentury AP.

Agentura připomíná, že prezident vystoupil na toto téma až poté, co povstalci dobyli město Adžedábíja na východě země a postupují dále. To poskytlo Obamovi hmatatelný důkaz pokroku ve vývoji situace a usnadnilo mu obhajobu účasti amerických sil v akci vůči válkou unaveným Američanům, dodává AP.

00:00 - Podle libyjské televize v sobotu pozdě v noci zaútočila koaliční letadla také na "vojenské i civilní" cíle u města Sabhá, které je centrem kmene, z nějž pochází Kaddáfí. Město leží 750 kilometrů jižně od Tripolisu a je u něj významná letecká základna. Detaily televizní stanice neuvedla.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy