Boj o ropu: Kaddáfí ovládá většinu nalezišť i terminálů

Radim Klekner Radim Klekner
25. 3. 2011 21:34
Libye nyní produkuje jen čtvrtinu někdejšího objemu suroviny.
Povstalci ztratili ropné terminály Rás Lanúf a Bríga minulý týden
Povstalci ztratili ropné terminály Rás Lanúf a Bríga minulý týden | Foto: Reuters

Tripolis - Západ se v Libyi dlouho nemohl rozhodnout k akci. Odhodlal se k ní až poté, co Muammar Kaddáfí dobyl většinu měst, která předtím ovládli povstalci.

Váhání spojenců libyjskému vůdci umožnilo ponechat si kontrolu nad většinou ropných polí. A hlavně obsadit přístavy, z nichž je surovina vyvážena do Evropy.

Teď je bude libyjská opozice jen těžce získávat zpět. Scénář rozdělení země na dvě poloviny tak ani zdaleka není z kategorie utopistických.

Spojené státy a západní Evropa se v libyjském konfliktu chovají velmi pragmaticky. O černé zlato jde totiž ve válce proti režimu plukovníka Kaddáfího na prvním místě od samého začátku.

"Je pozoruhodné, že právě ty národy, které nyní zmužile bombardují Libyi, ze země stále vyvážejí ropu," upozornil v pořadu televizní stanice ZDF německý ministr pro rozvojovou pomoc Dirk Niebel.

Jeho země se při rozhodování v Radě bezpečnosti, na jejímž základě byla nad Libyí minulý pátek ustavena bezletová zóna, zdržela hlasování a vzdušných útoků spojenců se neúčastní.

Bojové operace a embargo vyhlášené mezinárodním společenstvím proti vládě v Tripolisu srazily libyjskou produkci suroviny na čtvrtinu. Ropa se dnes vyváží jen z terminálů na východě země kontrolovaném povstalci.

Největší zásoby v Africe

Kaddáfího jednotky postupně ovládly přístav Zavíja s terminálem o denní kapacitě 200 000 barelů ropy, Sider, ze kterého před započetím konfliktu odcházelo téměř půl milionu barelů denně, i Rás Lanúf, kde se den co den přečerpávalo do tankerů 195 tisíc barelů suroviny.

Povstalcům se na druhé straně nepodařilo dobýt ropná pole v okolí zálivu Velká Syrta. V současnosti mají pod kontrolou jen terminál Tobrúk a naleziště Sarír a Misla ležící asi pět set kilometrů na jihovýchod od jejich hlavní bašty, přístavu Benghází. Kaddáfí tak má stále v rukou čtyři pětiny libyjských zásob.

Ty odhaduje Mezinárodní agentura pro energii (IEA) na 41,5 miliard barelů. Jsou největší na černém kontinentu. Libye těžila před válkou 1,6 milionu barelů suroviny denně.

Ropu vyvážela především do Evropy: čtvrtina exportu končila v Itálii, dalších čtrnáct procent v Německu, deset procent ve Francii a devět procent ve Španělsku.

Zeměmi, které minulý pátek nejhlasitěji volaly po zřízení bezletové zóny nad Libyí, byly ale evropské mocnosti Francie a Británie.

Začnu ropu prodávat Číně

Kaddáfí okamžitě po zahájení vzdušné operace spojenců namířené proti jeho jednotkám Západu pohrozil, že v případě svého vítězství zruší stávající kontrakty a začne ropu prodávat "spřáteleným zemím", jako je Čína, Indie či Brazílie, které se do libyjského konfliktu zatím nijak nevměšují.

To sice zatím vzhledem ke zbrojnímu a ekonomickému embargu uvalenému na Libyi nehrozí, nikdo ale nemůže předpovědět, jaký bude mít válka proti plukovníkově režimu konec.

Již pouhý milion barelů libyjské ropy, o který se v březnu snížily dodávky do Evropy, dokázalo vyhnat cenu směsné ropy Brent na dvouapůlleté maximum. Surovina z Libye je nejenom kvalitní, nýbrž na rozdíl od té nigerijské či angolské leží nedaleko od evropských břehů.

Jedním z prvních kroků, které Kaddáfí po převratu z roku 1969 udělal, bylo, že se zmocnil produkce ropy.

Ceny černého zlata si jsou dobře vědomi i libyjští povstalci. Poté, co Rada bezpečnosti na základě rezoluce z 19. března nechala zmrazit aktiva libyjské centrální banky i státního ropného koncernu LNO, vytvořili v Benghází nejenom vlastní bankovní ústav, nýbrž také společnost zabývající se těžbou a vývozem ropy.

Slepá ulička, do níž konflikt v Libyi čím dál více zabředá, tak může vyústit v rozdělení země na východní a západní část podél linie probíhající západně od Benghází. Na té nyní ustrnula válečná fronta.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 39 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 58 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy