Živě: Rusko považuje letecký útok na Luhansk za zločin

Živě
Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Napětí na východě Ukrajiny pokračuje.

Několik stovek ozbrojenců podle dostupných informací od noci útočí na základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti. Areálu se chtějí zmocnit za pomoci kulometů a granátometů.

Rusko navíc chce předložit Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, v němž bude požadovat vytvoření humanitárních koridorů pro civilisty.

Uklidňuje se naopak situace kolem dodávek zemního plynu. Ukrajina zaplatila část dluhu a zdá se, že Gazprom by mohl snížit cenu.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
22:01

Dnešní zasedání Rady NATO-Rusko v Bruselu skončilo slovní přestřelkou. Alianční diplomati obvinili Moskvu z podpory vzbouřenců na východě Ukrajiny, ruský zástupce zase NATO z podněcování ukrajinské armádní operace namířené proti povstalcům. Obě strany v "otevřené" besedě tak pouze konstatovaly zásadní rozpor v hodnocení ukrajinské krize.

Moskva navíc nepřímo obvinila americký Pentagon z podílu na dnešním údajném náletu. "Eskalace útočných akcí ukrajinské armády a ultranacionalistů nastala v době, kdy je v Kyjevě na návštěvě náměstek ministra obrany USA Derek Sholl," uvádí se v ruském prohlášení.

20:22

Na výbuch v centru Luhanska dnes ostře reagovalo ruské ministerstvo zahraničí. Podle prohlášení Sergeje Lavrova svědčí údajné bombardování sídla luhanského gubernátora o otevřené neochotě Kyjeva hledat cesty k usmíření a je "zločinem proti vlastnímu lidu". Útok podle prohlášení hrubě porušuje ženevské dohody z poloviny dubna, které vyzývají účastníky ukrajinského konfliktu k mírovému urovnání.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
17:31

Ukrajinská ústřední volební komise dnes oficiálně vyhlásila Petra Porošenka novým ukrajinským prezidentem. Hlas mu před týdnem ve volbách dalo 9,86 milionu Ukrajinců, což je 54,7 procenta oprávněných voličů. Druhá Julija Tymošenková získala přízeň 12,8 procenta voličů, hlasovalo pro ni 2,31 milionu lidí. Porošenkova inaugurace by se podle nepotvrzených informací měla konat tuto sobotu.

Oligarcha Petro Porošenko po oznámení prvních odhadů výsledků voleb.
Oligarcha Petro Porošenko po oznámení prvních odhadů výsledků voleb. | Foto: Reuters
17:00

Pondělní jednání Rady NATO-Rusko v Bruselu podle mluvčí aliance nikam nevedlo. Ruský delegát obvinil Západ z podněcování násilností ukrajinské armády, zatímco státy NATO vyzvaly Moskvu ke zdrženlivosti a odsoudily ruskou anexi Krymu. Podle českého velvyslance při NATO Jiřího Šedivého dvouhodinová debata sblížení stanovisek nepřinesla.

Foto: anders fogh rasmussen, Reuters
16:57

Silný výbuch vážně poškodil sídlo luhanského gubernátora, kde momentálně sídlí vedení "Luhanské lidové republiky". Podle proruských radikálů budovu zasáhla letecká puma, která explodovala ve čtvrtém patře. Na místě zasahují hasiči a vozy záchranné služby.

Foto: Reuters
16:50

Ruský prezident Vladimir Putin se tento týden během návštěvy Francie nehodlá setkat s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Agentuře Interfax to dnes sdělil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. 

Foto: Reuters
16:37

Moskva požádá Radu bezpečnosti OSN o zřízení humanitárního koridoru na východě Ukrajiny. "Naši západní partneři nám už nějaký čas tvrdí, že se situace na Ukrajině po prezidentských volbách uklidní, zatím ale vše nasvědčuje pravému opaku," cituje server Voice of America šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova.

Foto: Reuters
16:00

Nejméně jeden člověk zemřel a další utrpěl zranění poté, co ozbrojenci samozvané Doněcké lidové republiky přepadli jednu z místních policejních stanic, píše server Kyiv Post. Mrtvé hlásí také separatisté z Luhansku, kde údajně po náletu ukrajinského letectva zemřelo pět lidí.

Proruští separatisté na barikádách v Doněcku.
Proruští separatisté na barikádách v Doněcku. | Foto: Reuters
15:16

Známý ukrajinský fotbalový klub Šachtar Doněck by se mohl kvůli špatné bezpečnostní situaci ve městě přesunout jinam. Zda by případný přesun hradil oligarcha a dlouholetý majitel mančaftu, není jasné, píše na Twitteru nezávislý reportér Bruce Springnote.

EL, Plzeň-Šachťar: Šachťar před zápasem
EL, Plzeň-Šachťar: Šachťar před zápasem | Foto: CPA Eduard Erben
14:57

Proruští separatisté v Doněcku údajně zajali šéfredaktory zpravodajských serverů Donbass.uk a vecherka.donetsk.ua. Informaci ale zatím nebylo možné ověřit.  

 

14:43

Druhým největším ukrajinským městem Charkovem na severovýchodě země prošla několikasethlavá demonstrace lidí volajících po "konci ruského jara". Právě tak separatistické hnutí nazývají ruská média.

14:04

Na 59 procent Rusů je přesvědčeno, že by měla Moskva proruským separatistům na východě Ukrajiny poskytnout zbraně, vyplývá to z výzkumu veřejného mínění provedeného agenturou Levada Centrum.

Proruští ozbrojenci před doněckým domem oligarchy Rinata Achmetova. Nejbohatší muž Ukrajiny vyhlásil separatistům boj.
Proruští ozbrojenci před doněckým domem oligarchy Rinata Achmetova. Nejbohatší muž Ukrajiny vyhlásil separatistům boj. | Foto: Reuters
13:36

Dobrovolnický prapor - takzvaný Donbas Batalion - funguje už v Doněcké oblasti. Podívejte se.

13:35

Ministerstvo vnitra vytvoří v Dněpropetrovsku další dva dobrovolnické prapory, které budou mít za úkol likvidaci proruských separatistů.

Budou se jmenovat Luhansk a Artěmovsk a každý z nich má mít 200 příslušníků, "občanů Ukrajiny, kteří splňují podmínky pro přijetí k policii".

13:21

Nacionalistická strana Svoboda požaduje, aby parlament vyhlásil v Doněcké a Luhanské oblasti stanné právo.

"Nejvyšší rada by měla zavést stanné právo, stejně jako rozhodnout o částečné dobrovolné evakuaci obyvatel těchto oblastí," řekl poslancům předseda partaje Oleh Ťahnybok.

12:48

Bitva o základnu pohraniční stráže v Luhansku nekončí ani po více než 12 hodinách. Podařilo se alespoň vyjednat krátké, zhruba půlhodinové příměří, během něhož mohli strážci hranic evakuovat zraněné kolegy.

Separatisté podle dostupných zpráv zranili sedm pohraničníků.

12:02

Rusko chce předložit Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce k Ukrajině. Bude v ní požadovat vytvoření humanitárních koridorů, aby civilisté mohli opustit oblasti bojů na východě země. Oznámil to ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
11:49

Gazprom je ochoten zlevnit Naftogazu plyn, a to na 385,5 dolaru za tisíc metrů krychlových. Podmiňuje to ale tím, že Kyjev uhradí celou dlužnou částku.

Z Ukrajiny už do Ruska zamířilo bezmála 800 milionů dolarů.

11:23

"Hlavním cílem ´protiteroristické operace´ je zajistit mír v Donbassu a zničit teroristy," prohlásil mluvčí ukrajinských jednotek Vladislav Selezňov.

10:41

Konflikt na Ukrajině se nepřímo dotýká i sportu. Pokud se totiž situace neuklidní, fotbalový klub Šachtar Doněck by mohl trénovat a hrát v jiném městě.

Podle serveru Champion.com.ua to prohlásil generální ředitel klubu Sergej Palkin. "Ještě máme čas. Doufáme, že se situace před startem sezony změní k lepšímu."

Klub, jenž se pravidelně účastní Ligy mistrů, patří Rinatu Achmetovovi, nejbohatšímu Ukrajinci, jenž před nedávnem vyzval k demonstracím proti separatistům.

Liga mistrů: Šachtar Doněck - Borussia Dortmund: Darijo Srna slaví gól, Tomáš Hübschmann a Jaroslav Rakitskij (vpravo) - všichni Šachtar
Liga mistrů: Šachtar Doněck - Borussia Dortmund: Darijo Srna slaví gól, Tomáš Hübschmann a Jaroslav Rakitskij (vpravo) - všichni Šachtar | Foto: Reuters
10:15

Šéf Gazpromu Alexej Miller v prohlášení uvedl, že přechod Ukrajiny na platbu předem bude záležet na tom, zda Kyjev splatí všechny svoje dluhy za plyn dodaný před 1. dubnem, a také na dalším vývoji ohledně splácení dodávek za duben a květen.

"Platba za květen by se měla uskutečnit do 9. června,“ řekl Miller.

Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy
Tlakoměr ukazuje, jak poklesly dodávky ruského plynu do Evropy | Foto: Reuters
09:59

Ruský Gazprom v pondělí informoval, že přechod na platbu předem za dodávky plynu v případě Ukrajiny odkládá na 9. června. Společnost v minulosti uvedla, že od úterý bude doručovat pouze plyn, za který už bylo zaplaceno, připomněla agentura Reuters.

09:45

Symbol široce spojovaný s proruskými protesty na Ukrajině – oranžová stužka sv. Jiří. Spolu s odznakem s podobiznou  Vladimira Iljiče Lenina ji v neděli na oděvu proruského rebela – údajně člena praporu Vostok (Východ) -  v Doněcku zachytil fotograf agentury Reuters.

Foto: Reuters
09:20

Podle místních médií vzrostl počet útočníků na velení luhanského pohraničního oddílu na 500 a mezi pohraničníky je nejméně sedm raněných. Ztráty povstalců nejsou známy.

Armádní posily dosud nedorazily, vyslaná stíhačka nemohla zasáhnout kvůli civilistům v okolí.

09:15

"Asi půlhodinu po půlnoci přijela k velení luhanského pohraničního oddílu asi stovka ozbrojenců. První útok s použitím automatických zbraní a granátometů začal okolo čtvrté hodiny a trval 40 minut. Pohraničníci útok odrazili," citoval list Ukrajinska pravda z komuniké pohraničníků.

Nad ránem počet útočníků vzrostl již na čtyři stovky. Mezi pohraničníky jsou prý zranění.

08:45

Ukrajinský Naftogaz poslal ruské plynárenské skupině Gazprom koncept pozměňovacího návrhu současné smlouvy o dodávkách plynu z Ruska.

Ruské ministerstvo pro energetiku současně potvrdilo, že Naftogaz zaplatil 786,4 milionu USD (15,9 miliardy Kč) za dodávky zemního plynu. Zaplacení za dodávky je důležité pro obnovení jednání o cenách za dodávky plynu, uvedla agentura Reuters.

George Baciu, operátor společnosti Transgaz v Rumunsku, instaluje ceduli s nápisem "Stop" na plynovod, za ním je vidět tlakoměr, který ukazuje hodnotu O barů. Závod u města Isaccea, zhruba 300 km severně od Bukurešti.
George Baciu, operátor společnosti Transgaz v Rumunsku, instaluje ceduli s nápisem "Stop" na plynovod, za ním je vidět tlakoměr, který ukazuje hodnotu O barů. Závod u města Isaccea, zhruba 300 km severně od Bukurešti. | Foto: Reuters
08:22

Stoupenci samozvané "Doněcké lidové republiky" se v neděli sešli v centru Doněcku.

Podle reportéra The Washington Post s sebou na 400 lidí přineslo cukrovinky, aby tak protestovali proti novému kyjevskému vedení. Ničené sladkosti totiž pocházely z továren nového prezidenta - "čokoládového krále" Petra Porošenka.

07:58

Podle vedení pohraniční stráže není vyloučeno, že se ozbrojenci v Luhansku pokoušejí útokem vytvořit nový koridor do Ruska.

Na hranicích bylo od března zadrženo 250 Rusů, kteří podle úřadů chtěli na Ukrajině provádět "podvratnou činnost".

07:29

Ukrajinská pohraniční stráž zveřejnila video z útoku v Luhanské oblasti.

YouTube: Útok na základnu pohraničníků v Luhansku

Proruští ozbrojenci útočí na základnu pohraničníků v Luhansku. Snímek z videa, který zveřejnila pohraniční stráž.
Podívejte se na záběry z útoku ozbrojenců na pohraniční stráž v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. | Video:
07:15

V německé metropoli má pro změnu pokračovat jednání o dodávkách ruského zemního plynu pro Ukrajinu. Ta zaplatila částku za období, ve kterém nejsou mezi oběma stranami spory o objemu dodaného plynu, ani o jeho ceně.

Zemní plyn, ilustrační snímek
Zemní plyn, ilustrační snímek | Foto: Reuters
07:11

Zatímco na východě se bojuje, v Bruselu se - vůbec poprvé od březnové anexe Krymu - sejde Rada NATO-Rusko. Jednat budou velvyslanci členských států Aliance a Ruska. Na pořadu má být právě bezpečnostní situace okolo Ukrajiny.

07:06

Podívejte se na přehlednou mapu, která ukazuje složení obyvatelstva, jednotlivé oblasti a místa bojů.

Foto: Aktuálně.cz
07:03

Celý víkend se bojovalo i ve Slavjansku, kde armáda proti separatistům útočila za pomoci bojových helikoptér.

Situace na východě Ukrajiny je ale podle velitele dobrovolnického Donbas Batalionu komplikovaná a samotná "protiteroristická operace" prý bude zdlouhavá a může trvat až rok.

07:01

Na čtyři stovky ozbrojenců zaútočily po půlnoci na základnu pohraniční stráže v Luhansku, napsala agentura UNIAN.

Areál obklíčili a chtějí se ho zmocnit za pomoci kulometů a granátometů.

Stráže několik prvních vln útoku odrazily, ale separatisté se přemístili a odstřelovači na pohraničníky údajně pálí z oken z nedalekého domu.

07:00

Dobrý den z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás budeme sledovat vývoj kolem ukrajinské krize.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 2. 6. 2014 22:00
 

Právě se děje

Další zprávy