Živě: Mimořádná návštěva. Na Ukrajinu se chystá Merkelová

Přenos skončil
Pondělní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Na východě Ukrajiny pokračují těžké boje.

Armáda v pondělí dopoledne oznámila, že raketa separatistů zasáhla kolonu autobusů s uprchlíky z Luhanské oblasti.

Zprávu prozatím nelze nezávisle ověřit, nicméně na místě je údajně větší počet mrtvých.

Jeden z velitelů povstalců odpovědnost za útok odmítl.

"Jisté sblížení" Kyjeva a Moskvy údajně přineslo dlouhé jednání ministrů zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska v Berlíně.

Pondělní vývoj kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

____________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová Lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
21:52

Ukrajinská novinářka Tetjana Čornovolová dnes oznámila, že odstupuje z vedení protikorupčního úřadu, do jehož čela se dostala po únorovém svržení proruského režimu v Kyjevě. Prý se její práce ve vládě stala zbytečnou, protože korupce si už nikdo nevšímá. 

"V úterý podám demisi ... Jasně jsem si uvědomila, že moje přítomnost (ve vládě) byla zbytečná," napsala novinářka na svém blogu na webu listu Ukrajinska pravda.

Je přesvědčena, že až dosud se žádné konkrétní kroky proti korupci podniknout nepodařilo, na Ukrajině podle ní chybí politická vůle k nekompromisnímu boji s úplatkářství a nedaří se ztrestat ani "starou gardu" okolo svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

 

21:06

Ukrajinská armáda pokračuje v ofenzívě proti proruským jednotkám. Podle neoficiálních informací zasáhlo ukrajinské dělostřelectvo jejich základnu u města Krasnodon, bojuje se i v centru Luhansku.

20:29

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin sdělil na tiskové konferenci, že Ukrajinu navštíví německá kancléřka. Angela Merkelová přiletí na mimořádnou a podle úřadů velmi důležitou návštěvu 23. srpna, tedy den před ukrajinským státním svátkem. 

Klimkin zdůraznil, že zahraničí cesta Merkelové na Ukrajinu je výsledkem velmi dobrých vztahů Petra Porošenka a německé kancléřky.  

Foto: Reuters
19:01

Rusko povolí dovážet z Běloruska a Kazachstánu zpracované potraviny vyrobené ze západních surovin, na něž Moskva počátkem srpna uvalila embargo. Podle agentury Reuters to v pondělí sdělil místopředseda vlády Arkadij Dvorkovič. Více informací ZDE

18:11

Pražský hrad se obává kolotoče sankcí mezi Západem a Ruskem a doufá, že se ho bojí i obě strany, aby ho neroztočily. ČTK to dnes v rozhovoru řekl ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.  

"Obě strany jsou snad v této chvíli dostatečně motivovány k tomu, aby hledaly spíše cesty ven z tohoto problému, než aby přilévaly oleje do ohně," uvedl Kmoníček.

Za toto hledání cesty ven považuje i nedělní berlínskou schůzku ministrů zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska, která údajně vedla ke sblížení Kyjeva a Moskvy. "Doufejme, že nějaké následující kroky přinesou spíše deeskalaci," poznamenal k tomu Kmoníček.

kmoníček rozhovor celý
kmoníček rozhovor celý | Foto: Aktuálně.cz
17:06

"Rebelové konvoj očekávali a zcela ho zničili. Nebyli jsme dosud schopni spočítat mrtvé," uvedl podle agentury Reuters Lysenko s tím, že se jedná o desítky lidí.

16:59

Dnešní raketový útok na konvoj s uprchlíky na východě Ukrajiny si podle mluvčího ukrajinské armády vyžádal desítky mrtvých.

"Množství obětí se ještě nepodařilo sečíst. Pracuje se na tom," řekl mluvčí Andrij Lysenko a dodal, že řeč je o desítkách mrtvých. Kyjev připisuje útok na kolonu vojenských autobusů s uprchlíky proruským povstalcům. Ti odpovědnost odmítají.

16:43

Tady je ještě jedna fotografie, rovněž z Rostovské oblasti.

Foto: Reuters
16:41

Život jde dál. Podívejte se na snímek fotografa agentury Reuters, který zachycuje život ukrajinských uprchlíků v táboře v ruské Rostovské oblasti.

Foto: Reuters
16:37

Německá vláda prý nezvažuje, že by Ukrajině poskytla vojenskou pomoc v boji proti separatistům na východě země. 

"Skutečnost, že ukrajinské vedení, vzhledem k opravdu těžké vojenské situaci na východě Ukrajiny, vyjádřilo takové přání, je pochopitelná .... Německá vláda ale o poskytování vojenských dodávek na Ukrajinu neuvažuje,“ cituje agentura Ukrinform mluvčího německého ministerstva zahraničí.

16:11

"Pod troskami se ještě mohou nacházet lidé," uvedla agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného příslušníka tajných služeb, které se zapojily do vyšetřování nehody. V pátrání pokračuje stovka záchranářů.

"Ušetřili na svářečských pracích, anebo spěchali s ukončením stavby k zahájení školního roku," řekl listu Sevestopolskaja gazeta jeden ze stavbařů, označený jako Viktor.

"Když zalévali střechu betonem, kovová konstrukce střechy se prohnula a zhroutila," řekl.

16:01

Nejméně dva mrtvé a pět zraněných stavbařů si dnes vyžádalo zhroucení střechy na stavbě jedné z budov nové vojenské školy v Sevastopolu na anektovaném Krymu.

Příčinou neštěstí podle ruských médií prý mohl být spěch, aby škola pro mladé kadety byla hotova k začátku školního roku. Nad školou totiž převzal záštitu ruský prezident Vladimir Putin.

15:40

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal zákon, který určuje mechanismus, jak zajistit výkon soudní moci v oblastech východní Ukrajiny, v nichž v současnosti probíhá tzv. protiteroristická operace, jak vláda nazývá boj proti separatistům.

V místech, kde není kvůli bojům možné zajišťovat adekvátní výkon spravedlnosti, budou soudy určovat předsedové vyšších odborných soudů. Práci místních a odvolacích soudů budou v případě potřeby přebírat právě vyšší specializované soudy, informovala agentura Ukrinform.

Foto: Thinkstock
15:12

Případné nové ruské embargo na dovoz automobilů by se údajně netýkalo produkce zahraničních automobilek na území Ruska. Výrobní závody tam mají zahraniční automobilky jako Ford, Volkswagen, Toyota či Hyundai Motor.

Automobily v Rusku vyrábí také mladoboleslavská Škoda Auto. Nová vlna sankcí by ji na jednom z nejdůležitějších trhů zasáhla minimálně. Většinu produkce totiž vyrábí na místě. Z Čech dováží pouze vůz Superb.

Foto: Škoda Auto
15:07

Mapa bojů na východní Ukrajině podle národní bezpečnostní rady k nahlédnutí zde. Aktualizovaná ke dni 16. srpna 2014.

Foto: Mediarnbo.org
15:00

Na třicet horníků údajně zůstalo uvězněno v dole na východě Ukrajiny poté, co kvůli bojům vypadla elektřina.

Podle informací agentury ITAR-TASS, které se odvolávají na zástupce tzv. Doněcké lidové republiky, se jedná o důl Komsomolets Donbass. Zprávy se zatím nepodařilo potvrdit.

14:51

K útoku na konvoj s uprchlíky podle Lysenka došlo na silnici mezi obcemi Chrjaščuvate a Novosvitlivka, což je v těchto dnech oblast zřejmě nejsilnějších bojů.

Silnice procházející oběma obcemi spojuje Luhansk s ruskou hranicí. Právě po ní by měl směřovat do Luhanska ruský humanitární konvoj, který na ruské straně hranic čeká na odbavení a bezpečnostní záruky.

14:49

Povstalci odpovědnost za útok popírají. "Tu silnici neustále raketami ostřelují sami Ukrajinci. Vypadá to, že teď zabili možná víc civilistů než za celou dobu předtím. Naše jednotky nemají sílu k tomu, aby tuto oblast zasáhly raketami Grad," řekl agentuře Reuters vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky Andrej Purgin.

Ve městě Vuhlehirsk na východě Ukrajiny se střetli proruští separatisté s ukrajinskou armádou.
Ve městě Vuhlehirsk na východě Ukrajiny se střetli proruští separatisté s ukrajinskou armádou. | Foto: Reuters
14:45

Další informace k údajnému útoku na konvoj s uprchlíky. Podle ukrajinské armády vojenské autobusy odvážely uprchlíky z míst bojů u obce Chrjaščuvate na předměstí Luhanska.

"Mnoho lidí bylo zabito, jsou mezi nimi ženy a děti," řekl novinářům mluvčí Andrij Lysenko.

Podle ukrajinských médií někteří lidé shořeli přímo v autobusech zasažených palbou z minometů a raketometů Grad. Podle listu Ukrajinska pravda byla kolona označena bílými prapory.

14:21

Polní tribunály a vojenské soudy v oblastech obsazených vzbouřenci mají nejvyšším trestem stíhat zejména "drancování a banditismus", kterých by se dopouštěli příslušníci povstaleckých oddílů.

14:19

Základem vzbouřeneckého zákoníku je údajně právní systém Ruské federace, která ale paragrafy o trestu smrti na počátku 90. let zmrazila.

V samozvané lidové republice ale takové rozsudky padat budou, přinejmenším do doby "osvobození od ukrajinských okupačních vojsk," uvedlo tiskové středisko.

"Až skončí válka, budeme trestní právo humanizovat," prohlásil v této souvislosti doněcký "vicepremiér" Alexandr Karaman.

Proruský separatista u hořící čerpací stanice, kterou údajně zasáhl dělostřelecký granát. Armáda tvrdí, že ostřelování mají na svědomí povstalci. Ti obviňují vojáky.
Proruský separatista u hořící čerpací stanice, kterou údajně zasáhl dělostřelecký granát. Armáda tvrdí, že ostřelování mají na svědomí povstalci. Ti obviňují vojáky. | Foto: Reuters
14:17

Proruští radikálové na obsazených územích Doněcké oblasti zřídili stanné soudy a vojenské tribunály s právem poprav. Uvedlo to tiskové středisko povstalců.

Zastupitelé "Doněcké lidové republiky" prý schválili nový trestní zákoník, jehož součástí jsou i paragrafy o trestu smrti.

14:13

Na portálu YouTube.com se objevily záběry ze zničeného letiště v Luhansku. Prohlédnout si je můžete zde.

Video z letiště v Luhansku

Video: Youtube.com
13:48

Vojenská pomoc Ukrajině je ze strany Evropské unie a NATO vyloučena.

"NATO poskytuje vojenskou pomoc pouze svým členům, zatímco EU nemá na takovou podporu kapacitu," řekl finský premiér Alexander Stubb v rozhovoru pro veřejnoprávní rádio YLE.

13:20

Zprávy o útoku na konvoj autobusů s uprchlíky se stále rozcházejí. "Síla exploze byla tak velká, že někteří lidé uhořeli zaživa. Nebyli schopni se dostat ven," líčil útok serveru 112.ua další z armádních mluvčích Anatolij Prošyn. Podle jiných informací ale lidé umírali na korbách nákladních aut.

12:45

"Ozbrojenci vyzbrojení Ruskem stříleli na konvoj s uprchlíky minomety a raketomety Grad. Mnoho lidí, včetně žen a dětí, bylo zabito," prohlásil k útoku na konvoj u Luhansku mluvčí Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

Vicepremiér samozvané "Doněcké lidové republiky" Andrej Purgin něco takového odmítá. Tvrdí, že povstalci nemají na podobný útok techniku. "Sami Ukrajinci bombardují silnici z letounů i raketometů Grad," citovala ho agentura Reuters.

12:37

Igor Strelkov-Girkin, donedávna "ministr obrany" povstaleckých republik, je zdráv a byl potichu "uklizen" do Moskvy, napsala vzbouřenecká agentura Novorossija s odvoláním na zdroje z vedení separatistů.

Ti oficiálně oznámili, že byl převeden na jinou práci a na měsíc si vzal dovolenou. "Strelkova vydírali a k rezignaci ho přinutili pod pohrůžkou, že nedodají povstalcům slibovanou vojenskou pomoc," tvrdí agentura.

Foto: Reuters
12:13

Evropští pěstitelé květáku, okurek, paprik či rajčat, kteří ztratili přístup na ruský trh, se zřejmě dočkají kompenzace. Evropská komise chce na začátku týdne oznámit "záchranný plán" určený právě pro ně.

Unie má nyní v rezervním fondu k dispozici celkem 420 milionů eur. Podle listu EU Observer by měla farmářům uhradit padesát procent škod v případě, že neprodanou zeleninu použijí jako hnojivo, a sto procent, věnují-li tyto potraviny do škol nebo nemocnic.

Jablka z Polska. Ilustrační foto
Jablka z Polska. Ilustrační foto | Foto: Reuters
12:11

Jeden z velitelů proruských separatistů odmítl, že by jejich raketa zasáhla konvoj s uprchlíky u Luhansku.

12:06

Úřad německé kancléřky oznámil, že Angela Merkelová dostala od ukrajinského prezidenta Petra Porošenka pozvání do Kyjeva, kde by měla diskutovat o řešení politické krize.

Návštěva by se měla uskutečnit příští sobotu. Podle vládního mluvčího kancléřka zvažuje, zda pozvání přijme.

Angela Merkelová.
Angela Merkelová. | Foto: Reuters
11:47

Armáda oznámila, že raketa povstalců zasáhla v Luhanské oblasti konvoj s uprchlíky. Na místě je údajně větší počet obětí.

Zprávu o útoku nelze nezávisle ověřit, upozornila agentura Reuters.

11:41

Ukrajina bude na vstup do Evropské unie připravena během pěti let. Právě tolik času zabere podle předsedy parlamentu Oleksandra Turčynova přijetí všech nezbytných reforem.

"Ukrajina by se měla stát členem Evropské unie a NATO. To bude dostatečná záruka proti agresivním snahám Ruska," prohlásil podle serveru Ukrajinska pravda politik, jenž v mezidobí od pádu Viktora Janukovyče a nástupu Petra Porošenka zastával i post prezidenta.

Představitelé EU i Aliance ale doposud tvrdili, že přidružení Kyjeva není na pořadu dne.

11:04

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Berlíně prohlásil, že veškeré náležitosti spojené s ruským humanitárním konvojem se podařilo dojednat.

"Všechny problémy byly nakonec vyřešeny. Vše bylo s Ukrajinou a Mezinárodním výborem Červeného kříže dohodnuto," dodal. Smysl jeho slov ale není podle agentury AP jasný, protože situace na rusko-ukrajinské hranici jeho slova nepotvrzuje.

10:40

"Na rusko-ukrajinské hranici, nějakých 170 kilometrů severně od Rostova, existují další důkazy o ruské roli v povstání na Ukrajině.

Několik metrů široká díra zeje v plotě s ostnatým drátem. Mohou jí projíždět automobily do východoukrajinských pohraničních oblastí kontrolovaných rebely."

Přečtěte si reportáž zpravodajů agentury Reuters z oblasti bezprostředně sousedící s Ukrajinou.

Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas.
Kolona ruských obrněných vozidel na rusko-ukrajinském pomezí. Nedaleko odtud parkuje konvoj s humanitární pomocí pro Donbas. | Foto: Reuters
10:31

Proruští povstalci údajně nasadili do bojů raketomet sovětské výroby 9P 140 Uragan. "Tak výkonná zbraň byla použita vůbec poprvé," hodnotí noční ostřelování armádních pozic velení operace.

10:26

Do "protiteroristické operace" na východě Ukrajiny je podle ministra vnitra Arsena Avakova zapojeno 10 000 lidí.

Údaj podle něj zahrnuje speciální síly Národní gardy či 25 praporů ministerstva vnitra, které se rekrutují převážně z dobrovolníků. Proti separatistům podle něj bojují i policisté ze Lvova.

Ukrajinský voják na kontrolním stanovišti u Doněcka.
Ukrajinský voják na kontrolním stanovišti u Doněcka. | Foto: Reuters
10:00

"Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin pracoval patnáct let v KGB. Ta praxe se mu dnes hodí. Hraje kágébácké hry a je v tom zatraceně dobrý," píše ve svém komentáři Martin Fendrych.

 

Foto: Reuters
09:26

Podle šéfa ukrajinské finanční pohraniční stráže Anatolije Makarenka budou kamiony hranice překračovat ve skupinách po třiceti vozidlech.

Každému z kamionů bude jako doprovod přidělen jeden pracovník MVČK. "Skupina průvodců ale na hranice dosud nedorazila," uvedl generál Makarenko.

09:17

Zástupci Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) vyjednávají s ukrajinskou armádou a se zástupci východoukrajinských vzbouřenců o bezpečnostních zárukách pro ruský humanitární konvoj.

Novinářům v pohraničním městě Kamensk Šachtinskij to oznámila mluvčí MVČK Galina Balzamovová. "Dokud nebudou otázky bezpečnosti konvoje vyřešeny, kolona rusko-ukrajinskou hranici nepřekročí," uvedla mluvčí. "Delegáti Červeného kříže dosud od žádné z bojujících stran bezpečnostní záruky nedostali."

Kamiony s ruskou humanitární pomocí u obce Kamens-Šachtinskij nedaleko hranic s Ukrajinou.
Kamiony s ruskou humanitární pomocí u obce Kamens-Šachtinskij nedaleko hranic s Ukrajinou. | Foto: Reuters
08:55

Ruská policie zabránila pochodu aktivistů, kteří chtěli ve městě Novosibirsk demonstrovat za větší autonomii Sibiře.

Několik organizátorů zadržela ještě před začátkem protestů. Jednoho obvinila z krádeže mobilního telefonu. Někteří se museli dostavit k výslechu kvůli podezření z "extremismu".

Paralelně se konala demonstrace za decentralizaci Ruska v Jekatěrinburgu na Urale. Několik desítek účastníků policisté zatkli a odvezli pryč.

08:02

Rusko hodnotí jednání v Berlíně střízlivě. Tamní ministerstvo zahraničí po ukončení schůzky vydalo prohlášení, podle něhož bylo dosaženo "určitého pokroku".

Zúčastněné strany se podle Moskvy dohodly, že budou pokračovat v rozhovorech ve stejném formátu a připraví pro předsedy vlád Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa konkrétní návrhy.

07:56

Moskva podle ruského listu Vedomosti jedná o dalších sankcích vůči Západu.

Po potravinách by restrikce mohly postihnout průmyslové zboží. Konkrétně by šlo o automobily a zdravotnický materiál a léky.

Stalo by se tak zřejmě v případě, kdy by USA a EU zavedly další sankce vůči Rusku.

07:39

Velení "protiteroristické operace" tvrdí, že proruští separatisté v Doněcké a Luhanské oblasti systematicky ničí infrastrukturu.

"Města Doněck a Luhansk jsou nyní na pokraji nejen humanitární, ale i ekologické katastrofy, která je uměle vytvořena teroristy," uvedla armáda v prohlášení.

"Útočníci kvůli svému pohodlnému životu vytvářejí takzvané ´zelené zóny´, kam je vstup obyčejným lidem zakázán."

07:13

Armáda v noci ostřelovala na východě země jeden z největších uhelných dolů. Ten je kvůli bojům už delší dobu mimo provoz, kvůli výpadkům elektřiny je navíc nevětraný, tudíž plný extrémně výbušného metanu.

Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na energetickou společnost DTEK, která patří nejbohatšímu Ukrajinci Rinatu Achmetovovi. Podle DTEKu hrozí exploze celého dolu Komsomolec Donbasu.

07:05

Ještě během pondělí či úterý by se zástupci znesvářených stran měli dohodnout na případném pokračování rozhovorů.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin na svém twitterovém profilu uvedl, že to bylo "pět hodin velmi těžkých rozhovorů". "Abychom dosáhli pokroku, budeme se muset ještě mnohokrát sejít na pět hodin," dodal.

07:03

Pětihodinové jednání ministrů zahraničí Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska přineslo v Berlíně podle šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera "jisté sblížení" Kyjeva a Moskvy.

Jednání podle něj byla velmi složitá. "Věřím a doufám, že jsme ale v jednotlivých bodech dosáhli pokroků," prohlásil.

Foto: Reuters
07:02

Nejprve krátké shrnutí víkendového dění:

Postup ukrajinských jednotek na východě země je podle místních médií nekompromisní. Vojáci pronikli do Luhanska a obsadili údajně část jednoho z obvodů. Operace je vedena ze severovýchodu přes předměstí Velyka Verhunka.

Bojuje se ale i na jihovýchodě Luhanska, kde se povstalci neúspěšně pokusili obnovit své pozice při silnici vedoucí k ruským hranicím. Zcela zničena přitom údajně byla obec Chrjaščuvate.

Navzdory signálům o pohybu ruské humanitární kolony blíž k ukrajinským hranicím zůstal o víkendu konvoj s pomocí dál v zajetí celních procedur a do Luhanska se doposud nerozjel. Červený kříž navíc trvá na bezpečnostních zárukách, jejichž potřebu dnes zvýraznily mimořádně tvrdé boje u Doněcka a Luhanska.

07:00

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 18. 8. 2014 21:53
 

Právě se děje

Další zprávy