reklama
 
 

Ruský konvoj porušil ukrajinskou suverenitu, míní svět

Aktualizováno 22. 8. 2014 23:31
reklama
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Souhrn událostí

reklama
23:30

Hluboké znepokojení nad současnou situací vyjádřil i šéf OSN Pan Ki-mun. "Generální tajemník sleduje s hlubokými obavami zprávy o tom, že ruský konvoj překročil hranice Ukrajiny bez povolení ukrajinských úřadů," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric. Jak dodal, podobné jednostranné akce mohou ještě více zhoršit již tak vážnou situaci na východní Ukrajině.

Reakce světa na ruskou invazi na Krymu Pan Ki-mun vyzval Rusko, aby nevyhrocovalo situaci. "Apeluji na Ruskou federaci, aby se vyhnula jakýmkoliv činům nebo rétorice, která by mohla vést k dalšímu napětí".
22:30

Zástupce místní administrativy nevyloučil, že část pomoci bude přepravena do oblasti samozvané Doněcké lidové republiky. O rozdělování dodávky prý rozhoduje speciální výbor, který vyhodnocuje, kam je potřeba pomoc prioritně poslat.

22:15

Do Luhanska na východě Ukrajiny, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám, dorazily všechny kamiony z konvoje s ruskou humanitární pomocí. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného představitele místní administrativy. V současné chvíli se náklad vykládá a poté bude rozdělen mezi místní obyvatele, dodal tento zdroj.

21:00

O ruském konvoji dnes telefonicky jednala německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinskou hlavou státu Petrem Porošenkem a šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. "Kancléřka vyjádřila velké obavy z toho, že kolona překročila hranici bez ukrajinského svolení, bez doprovodu Červeného kříže a částečně bez jakékoli předchozí kontroly," uvedl mluvčí Merkelové Steffen Seibert. Rovněž prý řekla, že Rusko vědomě stupňuje již tak vypjatou situaci, zároveň ale vyzvala Kyjev, aby v této věci reagoval obezřetně.

Angela Merkelová a Vladimir Putin Foto: Reuters
20:20

K vyvěšení ukrajinské vlajky na jednom z moskevských mrakodrapů se dnes přiznal známý ukrajinský dobrodruh a "spiderman" Hryhorij, který vystupuje pod pseudonymem Mustang Wanted (Hledaný mustang). Jak oznámil na své facebookové stránce, přetřel rovněž hvězdu na špičce budovy do ukrajinských barev. Vedlo ho k tomu "upřímné vlastenecké cítění", dodal podle listu Kyiv Post.

19:45

Moskva se opakovaně proti kritice Západu ohradila. "Jedná zcela podle mezinárodního humanitárního práva," řekl o cestě konvoje náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. "Nemůžeme se smířit a nesmíříme se s katastrofickou situací, ve které se lidé na jihovýchodě Ukrajiny ocitli." Rovněž ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin řekl, že Moskva mezinárodní normy neporušila.

19:40

"Tohle je od Ruska porušení ukrajinské suverenity a územní celistvosti Ukrajiny," prohlásil na tiskové konferenci mluvčí Pentagonu John Kirby. "Rusko musí z ukrajinského území svá vozidla a personál okamžitě stáhnout. Pokud tak neučiní, bude čelit dalším následkům a izolaci," dodal.

18:45

Ruský fotoreportér Andrej Stěnin, který 5. srpna zmizel na Ukrajině, je možná po smrti. Východoukrajinští povstalci ohlásili, že našli u města Snižne v Doněcké oblasti "zuhelnatělé pozůstatky" pohřešovaného novináře. Tuto informaci převzala i monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Stěninův šéf ale tyto zprávy odmítá jako dosud nepotvrzené. "Pozorně prověřujeme všechny verze, související se zmizením našeho fotoreportéra. Až dosud se ani jedna nepotvrdila," prohlásil šéf mediálního holdingu Rossija segodňa Dmitrij Kiseljov podle agentury ITAR-TASS.

18:30

První kamiony z konvoje s ruskou humanitární pomocí dnes dojely do Luhanska na východě Ukrajiny, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na mluvčího rebelů Konstantina Knyrika. "Dvacítka nákladních vozů KamAZ dojela do Luhanska od ruských hranic. Viděli je na ulici v centru města," citovala později agentura AFP nejmenovaného představitele místních úřadů, které zůstaly věrné Kyjevu.

 

18:00

Rasmussen prohlásil, že Moskva nijak nepřispěla k uklidnění ukrajinské krize, naopak napětí dále vyhrocuje, což bude pro Rusko znamenat jen další mezinárodní izolaci. Šéf NATO rovněž řekl, že aliance je znepokojena soustřeďováním ruských pozemních a leteckých sil u hranic s Ukrajinou. "Také pozorujeme přesuny velkého množství pokročilých zbraní, mimo jiné tanků, obrněných transportérů a dělostřelectva, do rukou separatistických skupin na východě Ukrajiny," dodal.

17:45

"Může to jen prohloubit krizi v regionu, kterou vytvořilo samo Rusko a kterou Rusko nadále přiživuje," uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen v prohlášení k ruskému konvoji, který bez souhlasu Kyjeva a bez zprostředkování Mezinárodním výborem Červeného kříže překročil ukrajinské hranice.

17:40

Vjezd takzvaného humanitárního konvoje na ukrajinské území bez souhlasu Kyjeva je do očí bijícím porušením ruských mezinárodních závazků, které povede k další izolaci Moskvy. Dnes to prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Také šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová řekla, že Rusko "zcela jasně narušilo ukrajinské hranice".

 

Podle mluvčího ukrajinské armády Andreje Lysenka bojují ve městě Ilovajsk na straně povstalců vojáci ruské armády v aktivní službě. Doložil to ruskými doklady a dokumenty z bojového vozidla, kterého se ukrajinské síly zmocnily. Podle Lysenka je několik zraněných ruských vojáků v nemocnici v Luhansku.

Rusko - armáda - manévry - Ukrajina Obrněné transportéry u ruského města Belgorod poblíž hranice s Ukrajinou. (25. dubna 2014) | Foto: Reuters
16:44

První kamiony z konvoje s ruskou humanitární pomocí dnes dojely do Luhanska na východě Ukrajiny, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na mluvčího rebelů Konstantina Knyrika.


Ruská kolona, čítající podle různých zdrojů 262 až 280 nákladních vozů s téměř 2000 tun humanitární pomoci, vjela na Ukrajinu poté, co Moskva ohlásila, že už nehodlá tolerovat údajné ukrajinské zdržování. Kyjev vzápětí obvinil Rusko z porušení mezinárodního práva i z "přímé invaze".

Nákladní vozy nedoprovázejí představitelé Červeného kříže, jak bylo původně domluveno. Podle posledních informací agentury Interfax vyrazilo na Ukrajinu 280 vozů, ukrajinští celníci hovoří o 262 kamionech, z nichž prý stihli odbavit jen 34 vozů.

16:38

Navzdory tlaku Evropské unie Bělehrad vůči Moskvě nezavede sankce a ani neomezí vývoz potravin do Ruska. Potvrdil to dnes premiér Aleksandar Vučić. Bruselu zároveň slíbil, že vláda nebude vývozy dotovat. Podnikům ale nebude v uzavírání obchodů s Ruskem bránit. Vláda plánuje zdvojnásobení hodnoty vývozů zemědělských a potravinářských produktů do Ruska.

Srbsko, tradiční spojenec Moskvy, usiluje o členství v EU, ta přitom kandidátské země vyzvala, aby ruské embargo vůči západním zemím nezneužívaly k navýšení vlastních vývozů. Srbsko tento týden obdrželo diplomatickou výzvu, aby vyjádřilo solidaritu s rozhodnutím EU.

Vláda v Bělehradu by ráda zvýšila hodnotu vývozu zemědělských a potravinářských produktů do Ruska ze současných 128 milionů eur (3,6 miliardy korun) ročně na 226 milionů eur (6,3 miliardy korun). "Tuhle šanci musíme využít," řekla k ruskému embargu ministryně zemědělství Snežana Bogosavljevičová, která již ve čtvrtek v Moskvě domlouvala konkrétní kroky. Trojice velkých producentů mléčných výrobků včetně srbské jedničky Imlek může v následujících týdnech počítat s rozsáhlými zakázkami pro ruský trh.

 

15:45

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil vjezd konvoje do země bez celní kontroly a bez doprovodu Červeného kříže za "do nebe volající porušení mezinárodního práva". Slíbil však, že Kyjev udělá vše možné, aby situace neměla vážné následky.

15:31

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle ITAR-TASS oznámil, že o situaci jednali šéfové prezidentských kanceláří obou zemí a vyslovili se pro co nejrychlejší doručení humanitární pomoci, aby se zabránilo incidentům.

15:11

Povstalci podle ruské agentury ITAR-TASS tvrdí, že odrazili ukrajinské útoky a stále ovládají Ilovajsk a další místa. Ráno se jim údajně podařilo zničit taktickou raketu Točka. Vládní jednotky prý usilovně budují opevnění okolo již dříve dobytého Slavjansku.

14:27

Proruští povstalci slíbili, že kvůli konvoji přeruší boje i bez oficiálně vyhlášeného příměří.

"Děláme to v zájmu obyvatel Luhanska, aby mohli bez překážek dostat humanitární pomoc," řekl ruské agentuře Interfax nejmenovaný člen povstaleckého vedení.

Cesta od hranic do Luhanska je dlouhá více než 60 kilometrů.

14:25
Twitter

"Všechny kamiony přejely hranici a nyní jsou na Ukrajině," píše na Twitteru z rusko-ukrajinského pomezí reportér The New York Times Andrew Roth.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 22. 8. 2014 9:50

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama