Ruský konvoj porušil ukrajinskou suverenitu, míní svět

Živě
Páteční dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Kamion s ruskou humanitární pomocí na hranicích s Ukrajinou.
Kamion s ruskou humanitární pomocí na hranicích s Ukrajinou. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Do Luhanska na východě Ukrajiny, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám, dorazily všechny kamiony z konvoje s ruskou humanitární pomocí.

Podle Kyjeva se tak stalo bez svolení úřadů. Šéf tajné služby SBU dokonce hovoří o "přímé invazi".

Nákladní vozy nedoprovázejí představitelé Červeného kříže, jak bylo původně domluveno. Podle posledních informací agentury Interfax vyrazilo na Ukrajinu 280 vozů, ukrajinští celníci hovoří o 262 kamionech, z nichž prý stihli odbavit jen 34 vozů.

Páteční vývoj kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
____________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová Lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

Rusko-ukrajinská krize online:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:30

Hluboké znepokojení nad současnou situací vyjádřil i šéf OSN Pan Ki-mun. "Generální tajemník sleduje s hlubokými obavami zprávy o tom, že ruský konvoj překročil hranice Ukrajiny bez povolení ukrajinských úřadů," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric. Jak dodal, podobné jednostranné akce mohou ještě více zhoršit již tak vážnou situaci na východní Ukrajině.

Pan Ki-mun vyzval Rusko, aby nevyhrocovalo situaci. "Apeluji na Ruskou federaci, aby se vyhnula jakýmkoliv činům nebo rétorice, která by mohla vést k dalšímu napětí".
Pan Ki-mun vyzval Rusko, aby nevyhrocovalo situaci. "Apeluji na Ruskou federaci, aby se vyhnula jakýmkoliv činům nebo rétorice, která by mohla vést k dalšímu napětí". | Foto: Aktuálně.cz
22:30

Zástupce místní administrativy nevyloučil, že část pomoci bude přepravena do oblasti samozvané Doněcké lidové republiky. O rozdělování dodávky prý rozhoduje speciální výbor, který vyhodnocuje, kam je potřeba pomoc prioritně poslat.

22:15

Do Luhanska na východě Ukrajiny, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám, dorazily všechny kamiony z konvoje s ruskou humanitární pomocí. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného představitele místní administrativy. V současné chvíli se náklad vykládá a poté bude rozdělen mezi místní obyvatele, dodal tento zdroj.

21:00

O ruském konvoji dnes telefonicky jednala německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinskou hlavou státu Petrem Porošenkem a šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. "Kancléřka vyjádřila velké obavy z toho, že kolona překročila hranici bez ukrajinského svolení, bez doprovodu Červeného kříže a částečně bez jakékoli předchozí kontroly," uvedl mluvčí Merkelové Steffen Seibert. Rovněž prý řekla, že Rusko vědomě stupňuje již tak vypjatou situaci, zároveň ale vyzvala Kyjev, aby v této věci reagoval obezřetně.

Foto: Reuters
20:20

K vyvěšení ukrajinské vlajky na jednom z moskevských mrakodrapů se dnes přiznal známý ukrajinský dobrodruh a "spiderman" Hryhorij, který vystupuje pod pseudonymem Mustang Wanted (Hledaný mustang). Jak oznámil na své facebookové stránce, přetřel rovněž hvězdu na špičce budovy do ukrajinských barev. Vedlo ho k tomu "upřímné vlastenecké cítění", dodal podle listu Kyiv Post.

19:45

Moskva se opakovaně proti kritice Západu ohradila. "Jedná zcela podle mezinárodního humanitárního práva," řekl o cestě konvoje náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. "Nemůžeme se smířit a nesmíříme se s katastrofickou situací, ve které se lidé na jihovýchodě Ukrajiny ocitli." Rovněž ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin řekl, že Moskva mezinárodní normy neporušila.

19:40

"Tohle je od Ruska porušení ukrajinské suverenity a územní celistvosti Ukrajiny," prohlásil na tiskové konferenci mluvčí Pentagonu John Kirby. "Rusko musí z ukrajinského území svá vozidla a personál okamžitě stáhnout. Pokud tak neučiní, bude čelit dalším následkům a izolaci," dodal.

18:45

Ruský fotoreportér Andrej Stěnin, který 5. srpna zmizel na Ukrajině, je možná po smrti. Východoukrajinští povstalci ohlásili, že našli u města Snižne v Doněcké oblasti "zuhelnatělé pozůstatky" pohřešovaného novináře. Tuto informaci převzala i monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Stěninův šéf ale tyto zprávy odmítá jako dosud nepotvrzené. "Pozorně prověřujeme všechny verze, související se zmizením našeho fotoreportéra. Až dosud se ani jedna nepotvrdila," prohlásil šéf mediálního holdingu Rossija segodňa Dmitrij Kiseljov podle agentury ITAR-TASS.

18:30

První kamiony z konvoje s ruskou humanitární pomocí dnes dojely do Luhanska na východě Ukrajiny, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na mluvčího rebelů Konstantina Knyrika. "Dvacítka nákladních vozů KamAZ dojela do Luhanska od ruských hranic. Viděli je na ulici v centru města," citovala později agentura AFP nejmenovaného představitele místních úřadů, které zůstaly věrné Kyjevu.

 

18:00

Rasmussen prohlásil, že Moskva nijak nepřispěla k uklidnění ukrajinské krize, naopak napětí dále vyhrocuje, což bude pro Rusko znamenat jen další mezinárodní izolaci. Šéf NATO rovněž řekl, že aliance je znepokojena soustřeďováním ruských pozemních a leteckých sil u hranic s Ukrajinou. "Také pozorujeme přesuny velkého množství pokročilých zbraní, mimo jiné tanků, obrněných transportérů a dělostřelectva, do rukou separatistických skupin na východě Ukrajiny," dodal.

17:45

"Může to jen prohloubit krizi v regionu, kterou vytvořilo samo Rusko a kterou Rusko nadále přiživuje," uvedl generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen v prohlášení k ruskému konvoji, který bez souhlasu Kyjeva a bez zprostředkování Mezinárodním výborem Červeného kříže překročil ukrajinské hranice.

17:40

Vjezd takzvaného humanitárního konvoje na ukrajinské území bez souhlasu Kyjeva je do očí bijícím porušením ruských mezinárodních závazků, které povede k další izolaci Moskvy. Dnes to prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Také šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová řekla, že Rusko "zcela jasně narušilo ukrajinské hranice".

Podle mluvčího ukrajinské armády Andreje Lysenka bojují ve městě Ilovajsk na straně povstalců vojáci ruské armády v aktivní službě. Doložil to ruskými doklady a dokumenty z bojového vozidla, kterého se ukrajinské síly zmocnily. Podle Lysenka je několik zraněných ruských vojáků v nemocnici v Luhansku.

Obrněné transportéry u ruského města Belgorod poblíž hranice s Ukrajinou. (25. dubna 2014)
Obrněné transportéry u ruského města Belgorod poblíž hranice s Ukrajinou. (25. dubna 2014) | Foto: Reuters
16:44

První kamiony z konvoje s ruskou humanitární pomocí dnes dojely do Luhanska na východě Ukrajiny, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na mluvčího rebelů Konstantina Knyrika.


Ruská kolona, čítající podle různých zdrojů 262 až 280 nákladních vozů s téměř 2000 tun humanitární pomoci, vjela na Ukrajinu poté, co Moskva ohlásila, že už nehodlá tolerovat údajné ukrajinské zdržování. Kyjev vzápětí obvinil Rusko z porušení mezinárodního práva i z "přímé invaze".

Nákladní vozy nedoprovázejí představitelé Červeného kříže, jak bylo původně domluveno. Podle posledních informací agentury Interfax vyrazilo na Ukrajinu 280 vozů, ukrajinští celníci hovoří o 262 kamionech, z nichž prý stihli odbavit jen 34 vozů.

16:38

Navzdory tlaku Evropské unie Bělehrad vůči Moskvě nezavede sankce a ani neomezí vývoz potravin do Ruska. Potvrdil to dnes premiér Aleksandar Vučić. Bruselu zároveň slíbil, že vláda nebude vývozy dotovat. Podnikům ale nebude v uzavírání obchodů s Ruskem bránit. Vláda plánuje zdvojnásobení hodnoty vývozů zemědělských a potravinářských produktů do Ruska.

Srbsko, tradiční spojenec Moskvy, usiluje o členství v EU, ta přitom kandidátské země vyzvala, aby ruské embargo vůči západním zemím nezneužívaly k navýšení vlastních vývozů. Srbsko tento týden obdrželo diplomatickou výzvu, aby vyjádřilo solidaritu s rozhodnutím EU.

Vláda v Bělehradu by ráda zvýšila hodnotu vývozu zemědělských a potravinářských produktů do Ruska ze současných 128 milionů eur (3,6 miliardy korun) ročně na 226 milionů eur (6,3 miliardy korun). "Tuhle šanci musíme využít," řekla k ruskému embargu ministryně zemědělství Snežana Bogosavljevičová, která již ve čtvrtek v Moskvě domlouvala konkrétní kroky. Trojice velkých producentů mléčných výrobků včetně srbské jedničky Imlek může v následujících týdnech počítat s rozsáhlými zakázkami pro ruský trh.

 

15:45

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil vjezd konvoje do země bez celní kontroly a bez doprovodu Červeného kříže za "do nebe volající porušení mezinárodního práva". Slíbil však, že Kyjev udělá vše možné, aby situace neměla vážné následky.

15:31

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle ITAR-TASS oznámil, že o situaci jednali šéfové prezidentských kanceláří obou zemí a vyslovili se pro co nejrychlejší doručení humanitární pomoci, aby se zabránilo incidentům.

15:11

Povstalci podle ruské agentury ITAR-TASS tvrdí, že odrazili ukrajinské útoky a stále ovládají Ilovajsk a další místa. Ráno se jim údajně podařilo zničit taktickou raketu Točka. Vládní jednotky prý usilovně budují opevnění okolo již dříve dobytého Slavjansku.

14:27

Proruští povstalci slíbili, že kvůli konvoji přeruší boje i bez oficiálně vyhlášeného příměří.

"Děláme to v zájmu obyvatel Luhanska, aby mohli bez překážek dostat humanitární pomoc," řekl ruské agentuře Interfax nejmenovaný člen povstaleckého vedení.

Cesta od hranic do Luhanska je dlouhá více než 60 kilometrů.

14:25

"Všechny kamiony přejely hranici a nyní jsou na Ukrajině," píše na Twitteru z rusko-ukrajinského pomezí reportér The New York Times Andrew Roth.

14:20

Ministerstvo zahraničí tvrdí, že ruské kamiony vjely na území Ukrajiny bez toho, aby prošly standardními hraničními a celními procedurami.

Celníkům byl údajně ráno zapovězen přístup k dosud nezkontrolovaným vozidlům, což je podle Kyjeva v rozporu s dřívější dohodou.

14:15

Ruský prezident Vladimir Putin bude v úterý 26. srpna na schůzce s jeho ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem v Minsku žádat "zmrazení“ konfliktu na východní Ukrajině v současných hranicích. To znamená, že proruští povstalci by dál kontrolovali města Doněck a Luhansk s přístupem k hranici s Ruskem.

Uvedl to poradce ukrajinského ministr vnitra Anton Geraščenko, který často tlumočí médiím názory ministerstva. Podle Geraščenka mají nyní povstalci na východní Ukrajině od Putina úkol udržet co nejvíce území, než bude uzavřeno příměří a mír.

Podobným způsobem Rusko kontroluje části území jiných postsovětských států. Například Podněstří (součást Moldavska) nebo Abcházii a Jižní Osetii (součásti Gruzie).

Foto: Aktuálně.cz
14:04

Na letiště v metropoli Kuala Lumpur přistál speciál s ostatky malajsijských cestujících letu MH17, jenž byl v půli července sestřelen nad východem Ukrajiny.

Rodiny a přátelé se tak mohou po šestatřiceti dnech rozloučit se svými blízkými.

13:33

Ruští politici už přiznávají, že embargo, které uvalili na dovoz evropských potravin, bude obyvatele Ruska finančně bolet.

Ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov uvedl, že vláda bude muset vynaložit miliardy dolarů na to, aby scházející produkty nahradila dovozem z jiných, samozřejmě vzdálenějších zemí.

Moskevský supermarket.
Moskevský supermarket. | Foto: Reuters
13:31

Kremlem placená televize Russia Today vysílá streamované video z rusko-ukrajinské hranice.

13:28

"Nezvanými hosty z Ruska nejsou jen auta," napsal na Twitteru ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. Podle něj stránky úřadu čelí DDoS útoku z Ruska.

Foto: Thinkstock
13:23

"Humanitární konvoj" podle šéfa SBU Nalyvajčenka představuje "přesně naplánovanou a nebezpečně riskantní provokaci proti Ukrajině s drzým a cynickým využitím respektovaného Mezinárodního výboru Červeného kříže".

"Říkáme, že je to přímá invaze," prohlásil před ukrajinskými novináři

13:05

Separatisté slibují, že zajistí bezpečný průjezd konvoje Luhanskou oblastí.

12:55

Ukrajina nezasáhne proti ruskému konvoji silou, ujišťuje šéf tajné služby SBU Valentyn Nalyvajčenko. Dodal, že Kyjev se chce vyhnout provokacím.

12:52 Drtinová a Veselovský

Podle ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka je vyřešení situace na Ukrajině pro tamní vládu téměř Mission Impossible. O to důležitější je v současnosti přísun zahraniční pomoci, říká v rozhovoru pro DVTV.

Šimon Pánek
Šimon Pánek | Foto: DVTV
12:26

Na Ukrajinu vjelo asi devadesát nákladních vozů, které neprošly pohraniční kontrolou. "Rusko nese zodpovědnost za cokoliv, co se tomuto konvoji stane," uvedl mluvčí ukrajinské vlády.

11:57

Červený kříž na Twitteru oznámil, že jeho pracovníci nedoprovázejí ruský konvoj do Luhansku kvůli nedostatečným zárukám bezpečnosti. V místech, kam kolona míří, zuří těžké boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci. Část silnice z hraničního přechodu Izvaryne do Luhansku mají pod kontrolou ukrajinští vojáci.

11:48

Kamiony na ukrajinské území vjely poté, co Moskva oznámila, že není ochotna dál tolerovat jakékoli zdržování humanitárního konvoje a že kolona se začíná přesouvat k Luhansku. Rusko prý nemíní čekat na svolení Červeného kříže a také Kyjev prý už vyčerpal všechny záminky, proč konvoj blokovat.

"Všechny záminky pro zdržování dodávky pomoci do zón v situaci humanitární katastrofy byly vyčerpány. Rusko se rozhodlo jednat. Náš konvoj s nákladem humanitární pomoci se dal do pohybu směrem k Luhansku," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

11:44

Ruská kolona vozidel s humanitární pomocí překročila hranice Ukrajiny bez souhlasu úřadů v Kyjevě a bez doprovodu zástupců Červeného kříže. Podle agentury Interfax-Ukrajina to uvedl jeden z představitelů ukrajinské vlády.

Konvoj s ruskou pomocí, zaparkovaný v Rostovské oblasti nedaleko hranice.
Konvoj s ruskou pomocí, zaparkovaný v Rostovské oblasti nedaleko hranice. | Foto: Reuters
11:36

Prvních 70 kamionů s ruskou humanitární pomocí vjelo do Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, informovala agentura ITAR-TASS. Dalších 200 vozů čeká na odbavení.

11:28

Zatímco ve Slavjansku začne školní rok podle plánu 1. září, v Doněcku byl odsunut.

"Kvůli obtížné situaci ve městě rozhodl výkonný výbor doněcké městské rady o odložení začátku studia. Datum bude upřesněno s ohledem na vývoj situace ve městě," píše se v prohlášení radnice.

10:51

Ukrajina se připravuje na nedělní oslavy 23. výročí nezávislosti. V metropoli Kyjevě proběhne tradiční vojenská přehlídka. Starosta města a jeden z vůdců povstání na Majdanu Vitalij Kličko v televizi prohlásil, že je to potřeba pro vzedmutí "vlasteneckého ducha".

Vojáci neprodleně poté odcestují na východ země, aby se zapojili do "protiteroristické operace".

Nový kyjevský starosta Vitalij Kličko během demonstrace na náměstí Nezávislosti.
Nový kyjevský starosta Vitalij Kličko během demonstrace na náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
10:32

Během nočního ostřelování Doněcku údajně přišly o život dvě děti ve věku 8 a 9 let. S odvoláním na očité svědky to napsala ruská agentura ITAR-TASS.

Podle ní byla rovněž zasažena elektrárna, takže centrum milionového města bylo až do dopoledne bez proudu.

10:16

Ukrajinská armáda tvrdí, že poblíž obce Snižne v Doněcké oblasti zničila jedenáct raketometů Grad, tři tanky a pět bojových vozidel pěchoty.

"Nepřítel utrpěl značné ztráty," oznámilo velení "protiteroristické operace".

10:05

Ruské námořnictvo urychleně buduje novou vojenskou základnu na polárním Wrangelově ostrově, kde ve středu první předsunutá jednotka ruské Tichomořské flotily vztyčila vlajku.

Podle zprávy agentury ITAR-TASS na ostrov dorazily dvě lodi s nákladem stavebního materiálu, aby mohlo být zahájeno budování armádních objektů.

10:03

Podívejte se na fotografie agentury Reuters, jak momentálně vypadá postup ukrajinské armády v Luhanské oblasti.

10:01

Prezident Petro Porošenko začne příští týden rozprodávat svůj rozsáhlý majetek. Oznámila to bankovní společnost Rothschild, která se úkolu ujme.

Prodat v případě zvolení cukrářskou firmu Roshen, která je v oboru 18. největší na světě, slíbil Porošenko už během volební kampaně.

Časopis Forbes odhaduje hodnotu Porošenkova majetku na jednu miliardu dolarů. Na rozdíl od ostatních ukrajinských oligarchů ale nynější prezident nezbohatl během divokých privatizací.

"Čokoládový král" Petro Porošenko, podle průzkumů příští prezident Ukrajiny.
"Čokoládový král" Petro Porošenko, podle průzkumů příští prezident Ukrajiny. | Foto: Reuters
09:57

Na ukrajinsko-ruské hranici probíhá odbavení kamionů s humanitární pomocí z Moskvy. Několik jich již bylo na hraničním přechodu Doněck-Izvaryne odbaveno a čekají na pokyn k jízdě.

Podle nepotvrzených informací by mohly vjet na území neklidného Donbasu už během pátku.

09:54

Ruská organizace s názvem Kosovská fronta vyzvala obyvatele Srbska, aby darovali peníze proruským separatistům na Ukrajině.

Peníze prý dostanou zranění povstalci, ale budou za ně pořízeny i uniformy a další vybavení jedné z jednotek rebelů, řekl serveru BalkanInsight Željko Djurović, zástupce Kosovské fronty v Srbsku.

"Zatím jsme vybrali okolo 800 eur (přes 22 000 Kč), které dostanou zranění obránci Donbasu. Také nakoupíme uniformy a další vybavení pro slovansko-srbskou jednotku Jovan Sević," prohlásil Djurović.

09:52

Nejprve krátké shrnutí čtvrtečního dění:

Zatímco na východě Ukrajiny pokračují intenzivní boje, z Kyjeva přišla zpráva, že prezident v nejbližších dnech podepíše dekret, jímž rozpustí parlament a umožní tak konání předčasných voleb.

Po více než týdnu začalo odbavování kamionů s ruskou humanitární pomocí.

22:15

Do Luhanska na východě Ukrajiny, kde proruští separatisté vzdorují vládním silám, dorazily všechny kamiony z konvoje s ruskou humanitární pomocí. Oznámila to ruská agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného představitele místní administrativy. V současné chvíli se náklad vykládá a poté bude rozdělen mezi místní obyvatele, dodal tento zdroj.

09:50

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vše důležité kolem dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 22. 8. 2014 23:31
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy