Živě: Do Chorvatska o víkendu přišlo už 15 000 běženců. Evropa řeší, zda se má stát pevností

Přenos skončil
Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.
Běženci čekají v chorvatském Tovarniku na autobusy
Běženci čekají v chorvatském Tovarniku na autobusy | Foto: Reuters

Budapešť/Brusel/Berlín/Vídeň - Slovinskem dál proudí na cestě do západní Evropy tisíce migrantů. Od sobotní půlnoci do nedělního rána jich z Chorvatska do země přišlo více než 3900, informovala místní agentura STA. Zhruba 2500 běženců strávilo noc ve stanech v příhraniční rakouské obci Spielfeld. Před dnešním bruselským summitem o takzvané balkánské uprchlické stezce vyzval nizozemský premiér Mark Rutte východoevropské země k větší míře solidarity.

V Rakousku se mezitím rozhořel spor o výrok ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové, která ve čtvrtek při návštěvě Spielfeldu mluvila o nutnosti práce na výstavbě "pevnosti Evropa".

V neděli se koná summit zemí ležících na takzvané balkánské stezce. Jejich představitelé se sejdou v Bruselu na pozvání předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera

 Rakouský kancléř Werner Faymann v souvislosti s ním už varoval před hrozícím rozpadem unie.

Dění kolem uprchlické krize v Evropě jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:50

Do noci pokračuje v bruselském sídle Evropské komise jednání premiérů zemí ležících na trase, kterou přes západní Balkán nyní dál do Evropy míří největší počty uprchlíků. Minisummit zemí v oblasti, ať už jsou členy EU či nikoliv, svolal šéf komise Jean-Claude Juncker s cílem rychle dohodnout konkrétní opatření, jak před nadcházející zimou řešit migrační krizi.Návrh závěrečného prohlášení dnešní schůzky, který má ČTK k dispozici, kromě jiného uvádí, že země se zdrží přesouvání uprchlíků k následujícím hranicím bez souhlasu tohoto dalšího státu. Politika "posunování" migrantů a přesouvání problému dál po trase podle dokumentu není přijatelná.

Návrh závěrečného prohlášení také uvádí, že země mohou odmítnout vstup občanům třetích států, kteří při přechodu hranice nepotvrdí svůj zájem požádat v této zemi o mezinárodní ochranu.

18:50

Premiér Bohuslav Sobotka dnes navštívil uprchlický tábor Za’tarí v Jordánsku. „Česká republika přispěla na provoz tábora výraznou finanční dotací, jen v letošním roce šlo na elektrifikaci tábora 45 milionů korun. Jsem rád, že jsem se dnes mohl osobně v uprchlickém táboře v Za'tarí přesvědčit, že česká pomoc je zde skutečně dobře využita, díky elektrifikaci tábora, kterou zajistily prostředky z ČR, se podařilo výrazně snížit náklady na elektřinu a zajistit spolehlivost dodávek. ČR bude solidární i nadále, počítám s tím, že vláda na pomoc Jordánsku se zvládáním uprchlické krize uvolní peníze i v příštím roce,“ uvedl český premiér.

18:00

S překvapivým sdělením vystoupil dnes v Bruselu srbský premiér Aleksandar Vućić. Jeho země je prý připravena přijmout určitý počet uprchlíků a nechce budovat nové zdi a ploty. "Jsme připraveni přijmout svou kvótu jako ostatní, i když nejsme členy EU," uvedl.

Aleksandar Vučič, lídr Srbské pokrokové strany (SNS), vítěze předčasných parlamentních voleb.
Aleksandar Vučič, lídr Srbské pokrokové strany (SNS), vítěze předčasných parlamentních voleb. | Foto: Reuters
17:25

Maďarský premiér Viktor Orbán při příchodu na dnešní bruselské jednání o balkánské migrační trase řekl, že dnes je třeba konečně začít debatovat o nutnosti dodržovat mezinárodní pravidla. "Doufám, že dnes odpoledne ukončíme politiku otevřených hranic, která je v rozporu se schengenskými pravidly," prohlásil.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán. | Foto: Reuters
17:20

Neobvykle přímá a tvrdá slova, včetně těch na adresu Evropské komise, volili někteří evropští premiéři při příchodu na dnešní bruselské jednání o balkánské migrační trase. Minisummit vrcholných představitelů zemí v oblasti, ať už jsou členy EU či nikoliv, svolal v polovině týdne šéf komise Jean-Claude Juncker s cílem rychle dohodnout konkrétní opatření, jak před nadcházející zimou řešit krizovou situaci s desetitisíci uprchlíky procházejícími oblastí ve snaze dostat se na západ kontinentu. "Jde nyní o Evropu. Pokud neuděláme společně vše, co bude možné, obávám se, že to bude počátek konce Evropské unie," varoval při příchodu slovinský ministerský předseda Miro Cerar.

Zatímco řecký premiér Alexis Tsipras hovořil o potřebě sdílení odpovědnosti, jeho kolegové volali především po tom, aby Řekové zlepšili ochranu své námořní hranice. "Své závazky splníme včas," reagoval při příchodu před novináři Tsipras a připomněl vznik takzvaných hotspotů k registraci migrantů.

"Přišel jsem diskutovat. Ne přijmout nějaké závěry, které nikam nevedou, v zásadě nemají smysl a nijak země nezavazují," prohlásil chorvatský premiér Zoran Milanović.

14:50

Chorvatsko dnes oznámilo, že v sobotu do země vstoupilo rekordních 11 500 migrantů, což je nejvyšší počet zaznamenaný během jediného dne od poloviny září, kdy se takzvaná balkánská trasa odklonila z Maďarska právě do Chorvatska. Od půlnoci do dnešního rána přišlo dalších více než 4300 lidí. Celkem od poloviny září Chorvatskem prošlo téměř 230 000 běženců. V rakouské obci Spielfeld u slovinských hranic strávilo dnešní noc přes 2500 běženců. Dalších zhruba 200 lidí, na něž již nezbyla místa, musela policie podle mluvčího Fritze Grundniga kvůli nízkým teplotám odvézt do tělocvičny v nedalekém městě Leibnitz. Obě skupiny dnes odvezou autobusy k německé hranici. Dnes rakouská policie počítá s příchodem 6000 až 7000 lidí ze Slovinska.

12:55

Premiér Bohuslav Sobotka dnes nabídl jordánskému králi Abdalláhovi II. pomoc při řešení migrační krize. Znovu ho také stejně jako premiéra Abdalláha Ansúra pozval do Prahy. Sobotka, který je na první návštěvě arabského světa, s jordánskými politiky jednal v Ammánu také o násilí mezi Izraelci a Palestinci z poslední doby. Jak s králem, tak s premiérem Ansúrem jednal Sobotka především o migrační krizi. Už v Sobotu uvedl, že Česko je Jordánsku v příštím roce připraveno dát pomoc v hodnotě 100 milionů korun. Finance půjdou především na program Medevac, humanitární pomoc nebo na vojenskou spolupráci. Odpoledne český premiér navštíví uprchlický tábor Zaatarí, kde nyní žije asi 80 000 běženců ze Sýrie.

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: ČTK
11:20  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Tři těla se podařilo z vody vytáhnout příslušníkům evropské agentury na ostrahu vnějších hranic Frontex. Po dalších asi patnácti pohřešovaných běžencích se stále pátrá.

11:15  Řecko již dostalo dva záchranné balíky ve výši 240 miliard eur

Nejméně tři běženci v neděli ráno zahynuli při ztroskotání lodi směřující z tureckého pobřeží na řecký ostrov Lesbos. Obětí rozbouřeného moře se stala žena a dvě malé děti, 48 dalších lidí se podařilo zachránit, informovala agentura DPA. Zhruba patnáct běženců se ale stále pohřešuje. Většina osádky lodi, která ztroskotala na útesu nedaleko pobřeží Lesbu, pocházela údajně z Afghánistánu.

Foto: Reuters
10:20

V souvislosti s dnešním setkáním prezidentů a premiérů deseti členských i nečlenských zemí EU v Bruselu vyzval nizozemský premiér Mark Rutte východoevropské státy k větší míře solidarity. Tyto země podle něj dělají jen minimum, aby zastavily příliv běženců. "Nemůžou lidi nechávat jen tak procházet svou zemí a putovat do Německa, Nizozemska nebo Švédska," uvedl. Členské země z východní části EU podle něj přijímaly z Bruselu finanční pomoc, "ale teď tyhle země nic nevracejí". Nizozemsko 1. ledna od Lucemburska převezme rotující předsednictví EU.

Zachmuřený premiér Mark Rutte při debatě v parlamentu.
Zachmuřený premiér Mark Rutte při debatě v parlamentu. | Foto: Reuters
10:15

Řešení by mohl přinést summit zemí ležících na takzvané balkánské stezce, který se dnes bude na pozvání předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera konat v Bruselu. Rakouský kancléř Werner Faymann v souvislosti s ním už varoval před hrozícím rozpadem unie. "Nyní jde o společnou Evropu nebo o tichý rozpad EU. Cesta je to namáhavá, těžká a pravděpodobně i pomalá, ale jiná cesta vede vstříc chaosu," uvedl kancléř v rozhovoru pro nedělní vydání listu Kronenzeitung. Varoval znovu také před stavbou nových zdí a plotů uvnitř EU.

Foto: Reuters
10:00

V Rakousku se mezitím rozhořel spor o výrok ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové, která ve čtvrtek při návštěvě Spielfeldu mluvila o nutnosti práce na výstavbě "pevnosti Evropa". Použití výrazu odsoudil například šéf úřadu kancléře Josef Ostermayer, podle nějž se tento termín používal v "jiné době a v jiném kontextu". "V době nacismu se tak označovaly dobyté oblasti a Německá říše s dobytými oblastmi," uvedl Ostermayer. Štýrský poslanec Werner Amon vytkl ministrům "slovíčkaření" a vyzval ke konkrétnímu řešení nastalé situace.

09:45

V rakouské obci Spielfeld u slovinských hranic strávilo dnešní noc přes 2500 běženců. Dalších zhruba 200 lidí, na něž již nezbyla místa, musela policie podle mluvčího Fritze Grundniga kvůli nízkým teplotám odvézt do tělocvičny v nedalekém městě Leibnitz. Obě skupiny dnes odvezou autobusy k německé hranici.

09:30

Dvoumilionovým Slovinskem prošlo od minulé soboty, kdy se stalo po dokončení hraničního plotu v Maďarsku novou tranzitní zemí na takzvané balkánské trase, už přes 60 000 lidí. Většina z nich pokračuje přes Rakousko do Německa, případně dál do západní a severní Evropy.

Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme vývoj uprchlické krize v Evropě.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 26. 10. 2015 0:13
 

Právě se děje

Další zprávy